Bola raz dedina, ku ktorej pribudlo sídlisko a zrodilo sa mesto. Hoci patrí Veľký Krtíš medzi vôbec najmladšie na Slovensku, za to, čo počas krátkej histórie dokázal, sa nemusí hanbiť.

Aj keď cesta do tohto okresného sídla na hranici Hontu a Novohradu je stále strastiplnou záležitosťou, keď už sem dorazíte, ovanie vás príjemný malomestský pokoj.

Zápchy áut nečakajte ani počas doprav­nej špičky, s miestom na parkovanie v centre žiadny problém. Cena? Doslova smiešna. K tomu ako bonus vynovené cesty a chodníky, výborný, hoci neskorý obed, milí ľudia, príjemný vínny ozón počas exkurzie v úspešnom podniku.

Po tom, čo tu v roku 2015 odložili náradie poslední baníci, sa môžu vo Veľkom Krtíši naplno vrátiť k vinárskej tradícii, ktorá sprevádzala túto oblasť už od staroveku.


Veľký Krtíš

Prvá písomná zmienka: 1245

Rozloha: 15,03 km2

Nadmorská výška: 200 m n. m.

Počet obyvateľov: 11 643 (muži 5 532, ženy 6 111)

Priemerný vek: 41,13 roka

Vývoj nezamestnanosti v okrese (vždy ku koncu roka): 2012 - 25,87; 2013 - 23,37; 2014 - 22,17; 2015 - 18,45; 2016 - 13,74; 2017 - 9,18; 2018 (júl) - 7,79


Postavili športoviská, oživia park

Nachádzame sa v obci s prebohatou históriou a zároveň v jednom z najmladších miest Slovenska, ktoré vzniklo spolu s okresom až v roku 1968 spojením pôvodnej dediny s novovybudovaným sídliskom.

Zaujímavé je, že sa tak stalo krátko pred augustovým vstupom „spriatelených“ vojsk Varšavskej zmluvy. Začiatok mestskej éry tak sprevádzali maďarské tanky.

Uplynulé leto si Veľkokrtíšania pripomenuli polstoročné jubileum celodennou športovou akciou s večerným ohňostrojom a diskotékou. Spomínali, ako hnedé uhlie zmenilo tvár niekdajšej dediny, ktorej prvá písomná zmienka siaha až do roku 1245.

Primátor Veľkého Krtíša Dalibor Surkoš sa snaží vytvoriť obyvateľom mestapríjemné a pokojné prostredie.
Zdroj: Martin Mázor

Kým v najsilnejších časoch zamestnávali miestne bane okolo 2 000 ľudí, pred ich definitívnym zatvorením v roku 2015 ostalo len zopár desiatok zamestnancov. Keďže išlo o postupný útlm, mesto sa s tým podľa primátora Dalibora Surkoša (58) dokázalo vyrovnať a po ťažších časoch naberá druhý dych.

„Hoci už od roku 1989 nepribúdala žiadna bytová výstavba, v poslednom období sa ukazuje, že by ju možno aj bolo treba. Pokles obyvateľstva sa zastavil, čo je na jednej strane pozitívna vec, na druhej však považujem za problém približne 1 000 – 1 500 ľudí, ktorí žijú vo Veľkom Krtíši bez trvalého pobytu a pripravujú nás tak o podielové dane.

Snažíme sa zveľadiť mestský majetok a najmä vybudovať športoviská, ktoré tu chýbali. Postavili sme krytú plaváreň, športovú halu, malý zimný štadión, v lete je k dispozícii biokúpalisko.

Obnovujeme cesty, chodníky, v poslednom období pribudlo 250 parkovacích miest. Podarilo sa nám vynoviť všetky tri základné školy, päť pôvodných materských škôl a budovu mestského úradu,“ hodnotí primátor.

Po tridsiatich rokoch sa mesto vrátilo k myšlienke obnovy zanedbaného parku Hôrka, na jeho prvej etape sa už intenzívne pracuje. Za 315 000 eur zo štátnych aj mestských zdrojov zafinancujú nové chodníky, altánky, ihriská, cvičiace stroje, celý priestor bude monitorovaný kamerovým systémom.

Pokiaľ si budú obyvatelia mesta park vážiť a nebudú ho ničiť, sľubuje Dalibor Surkoš ešte minimálne jednu etapu zveľadenia tohto priestoru priamo v srdci mesta.

Mestské ulice prešli za posledné roky výraznou renováciou.
Zdroj: Martin Mázor

Nikdy sme nehladovali

Vysoká nezamestnanosť a veľmi zlá dostupnosť odsunula Veľký Krtíš s okolím do nelichotivej kategórie najmenej rozvinutých okresov Slovenska. Všeobecne zaužívaný prívlastok hladová dolina však primátora, obrazne povedané, dvíha zo stoličky.

„Nemám rád to pomenovanie, lebo ani v tých najhorších časoch tu hlad nikdy nebol. Ba práve naopak, my veľmi radi papáme. Keď tu s príchodom nového milénia otvárali veľký obchodný reťazec, boli obavy, či nebude málo zákazníkov. Nakoniec to dopadlo tak, že zvážali tovar z okolitých miest. Hneď v prvý deň vydali 82 000 bločkov,“ potvrdzuje Dalibor Surkoš, že Veľkokrtíšania nie sú žiadni trochári.

Kým ešte pred šiestimi rokmi atakovala miera nezamestnanosti v okrese 26 percent, dnes to nie je ani tretina z tohto čísla. V samotnom meste sa aktuálne pohybuje okolo 5,5 percenta.

„Keď sem príde investor, má problém zohnať ľudí. Mnohí dochádzajú za prácou do našich veľkých automobiliek alebo zarábajú v zahraničí. Možností slušne sa zamestnať priamo vo Veľkom Krtíši však pribúda.

Popri stabilných drobných prevádzkach aktuálne pripravuje vstup na trh nemecká firma vyrábajúca doplnky do automobilového priemyslu, ktorá by mala zamestnať 800 ľudí,“ bilancuje primátor.

Pretrvávajúcou Achillovou pätou je stále komplikovaná dostupnosť a stav miestnych ciest. Cesta R7, ktorá by v tomto smere veľmi pomohla, sa však plánuje len medzi Bratislavou a Dunajskou Stredou.

Aj preto o masívnom vzostupe turistického ruchu hovoriť nemožno, na druhej strane to však nie je prioritou veľkokrtíšskej radnice. Ani jednu z najväčších atrakcií v podobe biokúpaliska Krtko s detským ihriskom neplánujú prerobiť na akvapark, ostane v súčasnom príjemne komornom šate.

Jednou z najnovších aktivít mesta je táto vynovená fontána.
Zdroj: Martin Mázor

Zo zelenej lúky

Takmer dve desaťročia stál na čele mesta, ktoré za jeho éry prešlo najvýraznejšími zmenami. Okolo sídliska, ktoré 31. júla 1968 oficiálne splynulo s bývalou dedinou v mesto Veľký Krtíš, sa začalo budovať prakticky na zelenej lúke.

„Keď­že nárast obyvateľstva bol vtedy veľmi rýchly, vôbec to nebolo jednoduché,“ hovorí Milan Trojčák (86).

Do mesta sa prisťahoval za prácou učiteľa, katedru však v roku 1971 vymenil za kreslo predsedu mestského národného výboru a túto funkciu zastával až do Nežnej revolúcie.

„Keď sme začínali, náš úrad nemal ani vlastné sídlo. Prvé bytovky nemali ústredné kúrenie, nebola pitná voda, plynofikácia, chýbala infraštruktúra, občianska vybavenosť. Stavali sa jasle, školy, museli sme si poradiť s kultúrnym domom, ktorého skelet čakal na dokončenie celých 15 rokov,“ dodáva Milan Trojčák.

Nebyť príkladnej angažovanosti dobrovoľníkov, mesto by podľa neho rástlo do krásy len veľmi ťažko.

Z dnešného pohľadu je už ťažko predstaviteľné, že na brigády vtedy chodilo okolo 2 000 ľudí, bežným sobotňajším programom bolo verejné upratovanie. Zrodil sa erb mesta s klasmi, hroznom a baníckym motívom.

Kým dnes vekový priemer obyvateľov prevyšuje 41 rokov, v tých časoch dosahoval 27 rokov, prisťahovali sa predovšetkým mladí ľudia z celého Slovenska.

„Kým na začiatku môjho predsedovania žilo vo Veľkom Krtíši 4 000 ľudí, na konci takmer o 10 000 viac. Myslím, že za všetko, čo sa nám a našim nástupcom počas krátkej histórie mesta podarilo, môžeme byť právom hrdí,“ je presvedčený Milan Trojčák.

Zamestnanosť nezabezpečovala iba baňa, ale aj pozemné stavby, vinársky podnik či krajčírska dielňa. Veľkým projektom malo byť vybudovanie závodu Tesla, po revolúcii však tento projekt zamrzol a v meste tak dodnes stojí jeho rozostavané torzo.

Biokúpalisko Krtko je jednou z najväčších atrakcií mesta.
Zdroj: Archív mesta Veľký Krtíš

Značka kvality

Kedysi štátny podnik, dnes výrobca vína v najmodernejšom šate a jeden z piatich najväčších producentov na Slovensku.

História spoločnosti Movino v prevádzke na ulici Osloboditeľov sa začala v roku 1973. Výrazný rozmach tejto značky prišiel od roku 1996. Bol spojený s rozšírením predaja aj o fľaškové vína, ktoré postupne prenikali do hotelov a obchodných sietí.

Od roku 2015 sa tu hrozno spracúva na zmodernizovaných technológiách, nová plniaca linka so strojom na samolepiace etikety je v prevádzke ešte len mesiac. Exkurzia v tejto prevádzke je zážitkom už len pre čuchové bunky.

Prechádzame útrobami jednej z pivníc, v ktorých vedia v súčasnosti uskladniť do 3,5 milióna litrov božského moku. Aktuálna ponuka produktov je široká, momentálne predstavuje 87 druhov fľaškových vín s prevahou vín vyššej kvality, od neskorých zberov až po ľadové.

Vína zrejú v obrovitých veľkoobjemových nádržiach s možnosťou regulácie teploty, ale aj klasických drevených či barikových sudoch.

„Každá nádoba dáva vínu iný charakter,“ vysvetľuje obchodný riaditeľ spoločnosti Peter Pál.

Produkty značky Movino dosiahli celý rad úspechov na domácich aj zahraničných súťažiach. Medzi najoceňovanejšie odrody posledných rokov patria Rizling vlašský, Devín, Tramín červený, Frankovka modrá, ale aj Svätovavrinecké, s ktorým majú veľké plány.

Množstvo významných ocenení, ktoré zdobia steny prevádzky, sa každoročne rozširuje. Pochádzajú zo súťaží ako Concours Mondial du Bruxelles, AWC Vienna, BACCHUS Madrid, Valtické vínne trhy či Národný salón vín.

Aktuálne majú zastúpenie vo všetkých sieťach a u viacerých menších odberateľov, hlavnou vývoznou destináciou je popri Českej republike Čína.

Nová plniaca linka fungovala v čase našej návštevy ešte len mesiac.
Zdroj: Martin Mázor

Ostaňme malomestskí

Z približne 850 hektárov vinohradov vo veľkokrtíšskom okrese obhospodarúva spoločnosť Movino 220 hektárov vinohradníckych plôch v okolí mesta. Ročne vyprodukujú okolo 2,2 milióna litrov vína. Momentálne už spracúvajú posledný ročník, ktorý by mal byť z hľadiska kvality aj množstva veľmi úspešný.

„Toto podnikanie sa za posledné roky rozdrobilo medzi viacero subjektov, mnohí si vyrábajú vlastné vína. Napriek tomu môžem konštatovať, že naša produkcia rastie a viacerí Krtíšania si našu značku zobrali za svoju. To je pre nás veľmi dôležité,“ zdôrazňuje Peter Pál.

Na to, aby sa stal okres na juhu stredného Slovenska skutočnou vinárskou mekkou a lákadlom pre turistov, však podľa primátora treba spojiť sily.

„Tlačím do vinárov, nech sa v tomto smere viac angažujú. Mesto investovalo do publikácie Veľký Krtíš a vinohradnícke okolie z neba, v ktorej sa môžu zadarmo prezentovať firmy združené vo Veľkokrtíšskej vínnej ceste. Musia ťahať za jeden povraz, to im stále prízvukujeme,“ dodáva Dalibor Surkoš.

Tradičné vinobranie na Námestí A. H. Škultétyho, ktoré tento rok organizujú 28. septembra, bude opäť zážitkom pre gurmánov. Ochutnávky vín v miestnom kultúrnom dome, vonku stánky so všakovakými maškrtami.

Bežne sa pri tejto príležitosti sprevádzanej vystúpením súborov Krtíšan a Krtíšanček stretne okolo 4 000 ľudí, nasledovať budú ďalšie kultúrne akcie.

Návštevníci z iných kútov Slovenska aj zahraničia sú všade vítaní, napriek tomu nemá mesto ohľadom turistického ruchu žiadne megalomanské ambície spojené s jeho rozširovaním. Ako si ho predstavuje primátor o niekoľko rokov?

„Tak, aby sa tu zachoval malomestský život, ľudia mali prácu a boli spokojní. Keď udržíme všetko, čo sme za posledné roky vybudovali, budem spokojný,“ dodáva.

Na niekdajšiu Baňu Dolina ostali iba takéto spomienkové artefakty.
Zdroj: Martin Mázor

Anketa

Milan Gorej (55)

Mesto je pekné, plné zelene. Keď dokončia park, bude ešte krajšie. Za najväčšie negatívum považujem cesty. Sú hádam najhoršie z celého Slovenska, kamkoľvek sa z Veľkého Krtíša pohnete

Erika Balážková (38)

Žijem tu už roky, mesto prešlo modernizáciou. Je bezpečné, výborné pre deti, ktoré tu majú po všetkých stránkach veľmi dobré vyžitie. Klesla aj nezamestnanosť, hoci ponuka práce a najmä platy nie sú také ako vo väčších mestách.

Jana Čarná (54)

Za posledné obdobie sa to tu posunulo k lepšiemu. Páči sa mi plaváreň, ako telocvikárka oceňujem možnosť športových aktivít pre bežných ľudí. Rozhýbali sa opravy chodníkov, na našej škole pribudlo multifunkčné ihrisko. Bolo by dobré, keby tu fungovalo viacero športových klubov, nech majú mladí vzory.

Diskusia