Otvorte mapu sveta a prstom namierte do stredu modrého Atlantiku. Medzi Európou a Amerikou nájdete sústavu deviatich zelených ostrovov známu ako Azory.

„Nemám veľa času, ale ukážem vám niečo zaujímavé,“ hovorí mi miestny taxikár Jorge v meste Angra do Heroísmo na ostrove Terceira. O chvíľu vystúpime z auta a kráčame hore kopcom v historickom centre mesta. Taxikár má v sebe vášeň pre miestnu históriu. Zrazu sa zastaví a energicky hovorí: „Mesto sa zrodilo na kopci, malo 12 mlynov a voda po búrke stekala dole brehom. Pozri sa sem, aký dômyselný kanalizačný systém domáci vymysleli.“ Ukazuje pritom prstom na dva betónové kanály. Jeden je väčší, tiekla v ňom pitná voda, a druhý menší na odpadovú vodu. Pochádzajú z 15. storočia. Nachádzame sa vedľa stredovekého františkánskeho kláštora, odkiaľ je krásny výhľad na prístav v tvare podkovy. Jorge naň ukazuje prstom a hrdo povie: „Tadiaľto prechádzal celý svet. Všetko zlato z Južnej Ameriky a vzácne koreniny z Indie prešli cez tento prístav.“ Zvedavo sa teda pýtam, ktoré historické udalosti sú podľa neho najdôležitejšie v dejinách mesta Angra do Heroísmo. „Určite to bude rok 1499, keď Vasco da Gama vstúpil do Angry. Jeho brat Paul tu vo františkánskom kláštore zomrel. Vasco svojou prítomnosťou umiestnil Azory na mapu sveta a to je veľká vec.“ Oči sa mi ihneď rozžiarili, Jorge do mňa práve zasadil semienko zvedavosti.

Fascinujúca námorná história

Chcel som vedieť viac. Po sérii otázok som sa dozvedel, že môj taxikár šesť rokov študoval americkú históriu v USA, ale vrátil sa sem. „Nie som nadšený, že po štúdiu robím taxikára, ale som šťastný.“ Verím mu to, jeho obrovský úsmev a žiarivé oči na tvári prezrádzajú lásku k rodnému kraju. Rozhovor s ním bol inšpiratívny, pretože jeho životný príbeh zároveň ukazuje osud mnohých domácich, ktorí pre chudobu, zemetrasenia, lepšie pracovné podmienky a v minulosti aj pre brutalitu režimu portugalského diktátora Antónia Salazara museli mnohokrát vycestovať do zahraničia. Len v USA žije viac ako milión Azorčanov. Ich väzby na rodné súostrovie sú však stále veľmi silné, často sa vracajú naspäť, o čom som sa neskôr sám presvedčil na ostrove Pico.

Môj taxikár ani netušil, koľko zaujímavých tém pre mňa otvoril. Začala ma fascinovať námorná história týchto malých ostrovov uprostred Atlantiku. Už roky sa totiž snažím objavovať miesta spojené s portugalskými moreplavcami, vďaka čomu som lepšie spoznal Brazíliu, Mozambik, Indiu a, samozrejme, Portugalsko. Rozhodol som sa, že Azory vzdialené až 1 500 km od pevninského Portugalska bližšie preskúmam. Posledných päť rokov sem pravidelne cestujem s túžbou zistiť odpoveď na túto otázku: „Akú úlohu zohrali Azory vo svetových dejinách?“ Výsledok svojich ciest približujem v unikátnych príbehoch piatich málo známych ostrovov. Pre pestrosť a rôznorodosť som najznámejší ostrov São Miguel zámerne vynechal.   

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z AZORSKÝCH OSTROVOV NÁJDETE V GALÉRII

Zákonitosti ostrovného života

Sedím pod storočným stromom araukárie, vysokým 40 metrov, na námestí Largo Prior do Crato a pijem kávu. Okolo mňa je asi päť poloprázdnych stolov. Je teplo, príjemné júnové počasie. Vo vzduchu cítim vôňu morskej soli zmiešanú so sladkou arómou pečiva z neďalekej cukrárne Esplanada Café Central. Vždy keď som v Angre, zájdem sem na kávu a pohárik azorského brandy Ezequiel. V tichosti sledujem ľudí, ktorí sa nikam nenáhlia. Ostrovný život tu má svoje zákonitosti. Treba rešpektovať pomalosť a užívať si pokoj. Tu človek zistí, že sa v živote nemusí tak náhliť. Všetko je relatívne.

Nie je náhoda, že svoju cestu po ostrovoch začínam práve tu v Angre. Má síce iba 30 000 obyvateľov, ale portugalské dedičstvo reprezentuje v tom najlepšom svetle. Ide o bývalé hlavné mesto Azor, ktoré viac ako 400 rokov námornou cestou spájalo civilizácie na oboch brehoch Atlantického oceánu. Portugalci ostrovy objavili v polovici 15. storočia v období, keď budovali svoje globálne námorné impérium založené na nových technikách navigácie a predovšetkým dobývaní svetových morí. Angra sa stala očitým svedkom týchto udalostí a zároveň kľúčom k pochopeniu jednej z najvýznamnejších epoch svetových dejín, a to obdobia zámorských objavov (15. – 18. storočie), ktoré splodilo dvoch výnimočných mužov – Krištofa Kolumba a Vasca da Gama. Prvý objavil Ameriku (1492) a druhý námornú cestu do Indie (1498). Obaja zásadne pretvorili náš koncept nazerania na zem a navždy ovplyvnili smerovanie ľudskej civilizácie.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia