Šanca pre znevýhodnených

Voľnočasové centrum pre autistov otvorili v Banskej Bystrici v októbri 2018, jeho súčasťou je malá telocvičňa a herňa pre deti. Využívajú ho aj klienti zo Zvolenského a z Breznianskeho okresu. Vďaka grantovému programu bratislavskej automobilky rozbehli viaceré aktivity, medzi ktoré patrí napríklad muzikoterapia a kanisterapia. S centrom dlhodobo spolupracuje viacero odborníkov ako klinická psychologička, masérka, fyzioterapeutka, prostriedky sa podarilo získať aj na učiteľky. Prostredníctvom operačného programu Ľudské zdroje cez Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny pomáhajú pri bežnom chode centra ľudia so zdravotným a iným sociálnym znevýhodnením.

„Chodia na štyri hodiny denne a získavajú pracovné zručnosti. Od novembra pre nich plánujeme konzultácie s psychológom, ktoré by ich mohli posúvať vpred. Na rozdiel od našej rodičovskej skupiny, ktorá vykonáva prácu v centre dobrovoľne, si títo ľudia môžu aj niečo zarobiť,“ vysvetľuje Mária Helexová. Vedeniu banskobystrického SPOSA sa podarilo vybaviť aj zázemie pre rodičov detí s autizmom. „Tí môžu takisto využívať masáže a cvičenia, čo je nevyhnuté preto, aby lepšie zvládali starostlivosť o deti. Často nemajú možnosť myslieť v tomto smere aj na seba. Ďalšou súčasťou našich služieb je neformálne poradenstvo s cieľom oboznámiť rodičov, na čo všetko majú nárok,“ dodáva. Lokálny priestor SPOSA BB podporuje aj mesto Banská Bystrica.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE ZO ŽIVOTA DETÍ S AUTIZMOM NÁJDETE V GALÉRII

Keď musíte

Na otázku, ako zvládať náročnú starostlivosť o vlastné postihnuté dieťa a dobrovoľnícku prácu v SPOSA, odpovedá Mária Helexová azda najvýstižnejším slovom: musíte. Od Martinovho narodenia žije v tempe, na ktorého zvládnutie treba poriadnu dávku vnútornej sily. „Už keď bol syn malý, musela som zvládať náročnú prácu, ako mladomanželia sme rekonštruovali rodinný dom a navyše som sa starala o svoju chorú mamu. Bol to nekonečný kolotoč, aký mám prakticky dodnes, navyše nás veľmi nepríjemne zasiahli obmedzenia počas koronakrízy. Špeciálna základná škola funguje momentálne v mimoriadnom režime, takže Martin ostal doma (v čase písania tohto článku bol tri dni v škole – pozn. red.). Pre týchto žiakov navyše neexistuje distančná výučba. Syn zo mňa cíti napätie, býva veľmi frustrovaný. Posledné dni som bola naozaj vo veľmi zlom psychickom stave,“ priznáva napohľad veľmi silná a energická žena.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
So sekerou na pleci sa tento 11-ročný chlapec vybral chystať drevo. Keby nebolo koronavírusu, sedel by v škole.

Zabudnuté deti: Žiaci z chudobných rodín nemajú podmienky ani na bežné vzdelávanie

Aveiro má prezývku portugalské Benátky.

Na konci sveta: V krajine pri oceáne s päťdesiatimi odtieňmi modrej

Emília Vášáryová

Syn Emílie Vášáryovej otvoril trinástu komnatu svojej rodiny. Prečo odmietol otcove priezvisko?

Ilustračná snímka

Poklady z nášho archívu: AKO SA OBLIEKALI SOVIETSKE DETI?

Zamrznuté rameno postihuje čašníkov i volejbalistov

Trápi vás zamrznuté rameno? Nezanedbajte zápal kĺbu!

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia