Šanca pre znevýhodnených
Voľnočasové centrum pre autistov otvorili v Banskej Bystrici v októbri 2018, jeho súčasťou je malá telocvičňa a herňa pre deti. Využívajú ho aj klienti zo Zvolenského a z Breznianskeho okresu. Vďaka grantovému programu bratislavskej automobilky rozbehli viaceré aktivity, medzi ktoré patrí napríklad muzikoterapia a kanisterapia. S centrom dlhodobo spolupracuje viacero odborníkov ako klinická psychologička, masérka, fyzioterapeutka, prostriedky sa podarilo získať aj na učiteľky. Prostredníctvom operačného programu Ľudské zdroje cez Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny pomáhajú pri bežnom chode centra ľudia so zdravotným a iným sociálnym znevýhodnením.
„Chodia na štyri hodiny denne a získavajú pracovné zručnosti. Od novembra pre nich plánujeme konzultácie s psychológom, ktoré by ich mohli posúvať vpred. Na rozdiel od našej rodičovskej skupiny, ktorá vykonáva prácu v centre dobrovoľne, si títo ľudia môžu aj niečo zarobiť,“ vysvetľuje Mária Helexová. Vedeniu banskobystrického SPOSA sa podarilo vybaviť aj zázemie pre rodičov detí s autizmom. „Tí môžu takisto využívať masáže a cvičenia, čo je nevyhnuté preto, aby lepšie zvládali starostlivosť o deti. Často nemajú možnosť myslieť v tomto smere aj na seba. Ďalšou súčasťou našich služieb je neformálne poradenstvo s cieľom oboznámiť rodičov, na čo všetko majú nárok,“ dodáva. Lokálny priestor SPOSA BB podporuje aj mesto Banská Bystrica.
ĎALŠIE FOTOGRAFIE ZO ŽIVOTA DETÍ S AUTIZMOM NÁJDETE V GALÉRIIKeď musíte
Na otázku, ako zvládať náročnú starostlivosť o vlastné postihnuté dieťa a dobrovoľnícku prácu v SPOSA, odpovedá Mária Helexová azda najvýstižnejším slovom: musíte. Od Martinovho narodenia žije v tempe, na ktorého zvládnutie treba poriadnu dávku vnútornej sily. „Už keď bol syn malý, musela som zvládať náročnú prácu, ako mladomanželia sme rekonštruovali rodinný dom a navyše som sa starala o svoju chorú mamu. Bol to nekonečný kolotoč, aký mám prakticky dodnes, navyše nás veľmi nepríjemne zasiahli obmedzenia počas koronakrízy. Špeciálna základná škola funguje momentálne v mimoriadnom režime, takže Martin ostal doma (v čase písania tohto článku bol tri dni v škole – pozn. red.). Pre týchto žiakov navyše neexistuje distančná výučba. Syn zo mňa cíti napätie, býva veľmi frustrovaný. Posledné dni som bola naozaj vo veľmi zlom psychickom stave,“ priznáva napohľad veľmi silná a energická žena.
Článok pokračuje na ďalšej strane.