„Doma bezpečne? Pre nás určite nie,“ hovoria matky detí s autizmom prechádzajúce v čase koronového domáceho väzenia ozajstným peklom. O to väčší význam majú dobrovoľnícke aktivity, ktorými pomáhajú rodinám s podobným osudom.

Na pár minút autistom
Za niekoľko minút vám vraj o autistoch prezradí viac, ako celé hodiny rozprávania. Aspoň tak opisuje Mária Helexová so svojimi kolegyňami jedinečný počítačový program, ktorý vyvinuli v bratislavskej SPOS-e a k dispozícii je aj v banskobystrickom Lokálnom priestore SPOSA BB. S pomocou 3D okuliarov a slúchadiel sa na tomto simulátori nakrátko ocitnete v koži autistu v rôznych situáciách. My sme si vyskúšali školskú triedu a jazdu električkou. Dojem? Viac ako nepríjemný. Neistota a strach zo zvukových či svetelných vnemov, ktoré zdravý človek považuje za celkom normálne, prestupuje celým mojím telom. S úľavou snímam okuliare a chvíľu mi trvá, kým sa svojej „diagnozy“ celkom nezbavím. Ľudia s autizmom s ňou musia bojovať celý život.

Keď prišiel s veľkým predstihom na svet, vážil len 830 gramov. Dnes už sedemnásťročný Martin žije s diagnózou autizmus a detská mozgová obrna, k tomu sa pridružili iné viacnásobné znevýhodnenia. Nekomunikuje, je plne odkázaný na ľudí zo svojho okolia a musí byť pod neustálym dohľadom. Hoci to má Mária Helexová pri výchove syna extrémne náročné, dokázala v sebe nájsť dosť sily a energie na pomoc druhým. K organizácii SPOSA BB (Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom Banská Bystrica) sa dostala cez Špeciálnu základnú školu na Ďumbierskej ulici, keď tam Martin nastúpil do prvého ročníka špeciálnej triedy pre autistické deti.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE ZO ŽIVOTA DETÍ S AUTIZMOM NÁJDETE V GALÉRII

„Vďaka profesorovi Martinovi Golemovi, ktorý založil organizáciu SPOSA v Banskej Bystrici (2001), som v roku 2013 dostala možnosť zúčastniť sa na konferencii. Tam som sa dozvedela o organizáciách, ktoré sa venujú deťom s autizmom. Vtedy prišiel impulz vytvoriť v Banskej Bystrici centrum pre ich mimoškolské voľnočasové aktivity. Vďaka komunitnej nadácii Zdravé mesto sme zorganizovali prvé komunitné stretnutie u mňa doma v mestskej časti Jakub, postupne v mojej réžii pribúdali ďalšie,“ spomína Mária Helexová. Po zvolení nového vedenia SPOSA BB v decembri 2013 sa stala jeho predsedníčkou. Tento subjekt je jednou z členských organizácií SPOSA Bratislava (vznikla v roku 1994), ale s vlastnou právnou subjektivitou a možnosťou riešiť prioritne potreby mladých ľudí s autizmom v tomto stredoslovenskom regióne.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Duch ruže

Najväčší surový ružový diamant čaká na nového majiteľa: Kupec sa poriadne buchne po vačku

Alena Šeredová

Odlúčená od polročnej dcérky! ALENA ŠEREDOVÁ sa nakazila koronavírusom

On je usmievavý extrovert, ona zase mĺkva introvertka. Spája ich nadšenie pre vedu, kolegovia o nich tvrdia, že sú vizionári.

Zbavia nás covidu? Deti tureckých prisťahovalcov pracujú na účinnej vakcíne

Dedinka Olympos a v pozadí rovnomenná hora. Idylická atmosféra pre tých, ktorí sa chcú na chvíľu stratiť v čase.

Umenie bezstarostnosti: Na ostrove Karpathos nájdete dedinku zabudnutú v čase

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia