Renesančný umelec Leonardo da Vinci (1452 - 1519), považovaný za najväčšieho génia v dejinách ľudstva, autor najslávnejšieho a najzáhadnejšieho úsmevu sveta, ktorým ozvláštnil portrét Mony Lisy, sa preslávil nielen ako maliar, sochár, staviteľ a architekt, ale aj ako vynálezca a scénograf.

Na svojom konte má dlhý zoznam vynálezov, niektoré už vyše 500 rokov fascinujú svet. A nielen laikov, ale aj špičkových odborníkov zo sveta vedy a techniky. Všestranný génius sa vyznal aj v anatómii, hudbe, fyzike, matematike, mechanike, geológii, cudzia mu nebola ani básnická tvorba. Narodil sa v polovici 15. storočia, ktoré bolo žičlivé k renesančným umelcom, na statku v Anchiane, kúsok od mestečka Vinci. Toskánske mesto leží len 35 kilometrov západne od Florencie, na ceste smerujúcej do Pisy a k jej šikmej veži.

V neprehliadnuteľnom múzeu Leonardo v historickom centre je vystavená aj unikátna zbierka 60 drevených, detailne prepracovaných modelov majstrových vynálezov, vojenských, lietajúcich a dopravných strojov. Štyridsať modelov bude ešte do konca septembra vystavených aj na Slovensku v priestoroch Tatranskej galérie v Poprade. Naozaj jedinečná šanca spoznať bez dlhého cestovania technické myslenie a kumšt majstra Leonarda. „Exponáty nám zabezpečila poľsko-nemecká agentúra z Berlína, bola to na prevoz i poistenie modelov náročná akcia. A nebola ani lacná, vystavenie Leonardových modelov nás vyšlo na 24 000 eur, na financovaní sa spolu s galériou podieľal aj Prešovský samosprávny kraj a popradská radnica,“ informovala Život riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Atlantský kódex

Unikátne modely technických vynálezov Leonarda da Vinci, ktorý od svojich štrnástich rokov študoval vo Florencii v ateliéri všestranného umelca, renesančného maliara, sochára a zlatníka Andreu del Verrochio, zostrojili majstri z mestečka Vinci podľa Leonardových nákresov z diela Codex Atlanticus. Toto vynimočné dielo tvorí zbierka 401 grafických listov s rozmermi 65 x 44 centimetrov. Sú na nich Leonardove stroje, zbrane, technické zariadenia, ktoré do spomínaného kódexu zostavil taliansky sochár Pompeo Leoni mladší. V tomto diele, ktoré vzhľadom pripomína atlas, zdokumentoval a pre budúce generácie zachránil Leonardove práce z mechaniky, matematiky, chémie, botaniky, geografie i anatómie. Zaujímavosťou kódexu sú bájky a rozprávky, ale aj Leonardove filozofické úvahy. Táto cenná zbierka grafických listov obsahuje aj teoretické a praktické problémy maliarskej a sochárskej tvorby, i Leonardove úvahy o svetle a optike. Atlantský kódex nevyčísliteľnej hodnoty je uložený v milánskej knižnici Biblioteca Ambrosiana. Leonardove technické vynálezy tvoria niekoľko základných kategórií. Sú to vojnové stroje, lietajúce stroje, vodné stroje a zariadenia, pracovné stroje, pracoval však aj na vývoji scénických zariadení i hudobných nástrojov.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia