Šťastie praje pripraveným

Mirka vysvetľuje: „Archeológia pod vodou je samostatná metóda výskumu pamiatok v riekach alebo v moriach. Potápam sa od devätnástich rokov. U nás je to rodinná tradícia. Už sa aj moje deti potápajú. Klaudia sa k tomuto odvetviu dostala počas výskumov v Kuvajte. Poznali sme sa už za slobodna, keď sme boli Mikovínyová a Vajdíková. To, že sme sa vydali za Daňov, je len ďalšia spoločná náhoda v našich životoch. Asi to tak malo byť. Sme základ slovenského tímu, ktorý sa rozrastá, naberáme ďalších kolegov, ktorí už začínajú fungovať samostatne.“

Daňové sa o toto odvetvie začali intenzívnejšie zaujímať v roku 2018, pričom prvý impulz prišiel o dva roky skôr. Pred tým archeológovia vedeli o nálezoch z riek, ktoré vybagrovali pri prácach na nej počas regulačných prác. Príkladom je prehlbovanie koryta Dunaja pri Iži, kde býval rímsky vojenský tábor, dnes nazývaný Kelemantia, ktorý je dnes súčasťou lokality svetového dedičstva UNESCO. Kastel v Iži bolo jediné rímske opevnenie na tomto úseku hraníc predsunuté na ľavú stranu Dunaja. Ležal oproti légiovému táboru Brigetio v dnešnom Szöny v Maďarsku vo vtedajšej rímskej provincii Panónia. Z Kelemantie sa dodnes zachovali iba zvyšky základových múrov. Veľkú časť dávno rozobrali miestni obyvatelia na vlastné stavby.

VIAC FOTIEK K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII...

Pri úpravách brehov pri niekdajšom tábore vybagrovali rímske kotvy a ďalšie nálezy. Už v tom čase mali niektorí kolegovia snahu potopiť sa, ale viditeľnosť v Dunaji je počas väčšiny roka takmer nulová. Dnes už vieme, že najlepšie mesiace na potápanie sú január a február, keď je zima a voda je čistejšia, riasy sa nerozmnožujú tak intenzívne ako v lete a časť sedimentu klesne. Mikročastíc je menej a viditeľnosť býva vyše metra, čo je v Dunaji skvelé. V mori je bežná viditeľnosť dvadsať až tridsať metrov,“ dodáva Mirka.

Potápať sa bezhlavo a hľadať archeologické nálezy by nemalo zmysel. „Šťastie praje pripraveným. Aby sme mali šancu niečo nájsť, musíme byť pripravený aj preto, že náš čas pod vodou je obmedzený a musíme myslieť na bezpečnosť. Preto musíme byť čo najefektívnejší.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia