Toskánsko je snom azda každého cestovateľa. Písať o ňom je ako rozprávať deťom rozprávku. Či už ste tam prvýkrát v živote, alebo po dvadsiaty raz, stále tam objavíte, nájdete, zažijete čosi nové.

Arezzo

Jeho dôležitosť siaha až k Etruskom a bolo nemenej dôležitým mestom aj v Rímskej ríši. Slávne Piazza Grande je mierne sa zvažujúce námestie, ktoré lemuje množstvo krásnych stredovekých vežičiek a fasád domov s rodovými erbmi.

Cestu som začal v malebnom mestečku Arezzo. Jeho dôležitosť siaha až k Etruskom a bolo nemenej dôležitým mestom aj v Rímskej ríši. Najviac som sa však tešil na slávne Piazza Grande. Toto rozprávkové a mierne sa zvažujúce námestie lemuje množstvo krásnych stredovekých palácov a vežičiek.

Každý rok v júni a v septembri sa tu koná rytiersky turnaj zvaný Giostra del Saracino, ktorého história siaha až do roku 1593. Na turnaji sa zúčastňujú 4 tímy, ktoré zastupujú 4 mestské štvrte Arezza.

Ako prvú som si všimol zaujímavosť na fasádach domov, kde sú povešané rodinné erby. Pri čísle 70 som už prestal rátať, lebo asi 5-krát som sa vrátil na začiatok. Druhá zaujímavá informácia o tomto námestí je, že sa tu natáčala časť slávneho filmu Život je krásny s Robertom Benignim. Tento film herec aj režíroval a dostal zaň štyri sošky Oscara.

Piazza Grande – rozprávkové a mierne sa zvažujúce námestie lemuje množstvo krásnych stredovekých palácov a vežičiek.
Piazza Grande – rozprávkové a mierne sa zvažujúce námestie lemuje množstvo krásnych stredovekých palácov a vežičiek.
Zdroj: Matej Kotuľa

Tak ako v prípade Anjelov a démonov od Dana Browna a ich turistického prepojenia na mestá, kde sa dej odohráva, tak aj tu v Arezze sú krásne opísané miesta a lokácie, kde sa odohrávala scéna z filmu, opis deja a ďalšie detaily. Sám Benigni sa pred 66 rokmi narodil práve v tomto mestečku.

Z námestia som sa pomaly vydal do kopca k parku Passegio del Prato. Je z neho krásny výhľad na celý toskánsky kraj. Hneď vedľa parku sa nachádza pevnosť Fortezza Medicea.

Ja som sa však pobral ku Katedrále Santi Pietro e Donato. Táto krásna stavba vznikla v roku 1277 a uchováva fresku sv. Magdalény od Piera della Francesca. Podvečer som už bol dosť hladný, a tak som si po ceste k svojmu ubytovaniu vybral výbornú reštauráciu La Pieve Vecchia, kde som ochutnal trojchodové vegetariánske menu. Mňam!

Poslať emailom
Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac