Svet juhoamerických veľhôr z vtáčej perspektívy z vrcholov mohutných sopiek, ale i zostup do jedného z najhlbších kaňonov sveta. Región Arequipa v južnej časti Peru navyše ponúka pohľad na to, ako vyzeral život miestnych pred stovkami rokov.

Táto idylická prírodná oáza v oblasti južnej vysočiny ponúka aj množstvo úchvatných miest zapísaných do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Unikátom je hlavné mesto tohto regiónu a zároveň druhé najľudnatejšie mesto Peru Arequipa, v ktorej žije viac ako milión 120-tisíc obyvateľov. Založili ju 15. augusta 1540, leží v nadmorskej výške 2 335 metrov a poskytuje panoramatický výhľad na tri vznešene sa vypínajúce sopky – Chachani, El Misti a Pichu Pichu. Údolie, do ktorého je mesto zasadené, je veľmi úrodné a jeho priaznivú polohu ovplyvňuje na západe pacifické pobrežie a z východnej strany piesočnatá púšť aj Andy.

Je to významné industriálne a obchodné centrum, najviac sa darí produkcii textílií z vlny lám alpák a divých vikúň. Prechádzame sa hlavným námestím Arequipy, teda Plaza de Armas, ktoré patrí k najväčším a najkrajším z celého Peru. Historické centrum vybudovali už pred niekoľkými storočiami. Budovy pôvodne začali stavať z adobe, nepálenej tehly. Neskôr však stavitelia zistili, že vhodnejším materiálom je sillar, svetlý sopečný kameň, ktorý sa jednoducho opracováva a má antiseizmické vlastnosti. Arequipu totiž už niekoľkokrát zasiahli silné zemetrasenia.

Deformácie hláv na znak etnika
V oblasti kaňonu Colca žijú dve etnické skupiny – Cabanas hovoriaca jazykom kečua a Collaguas - aymarsky hovoriace etnikum. V minulosti tieto dve skupiny využívali techniky na tvarovanie lebiek počas detstva pre vzájomné rozlíšenie sa. Príslušníci etnika Cabana si ich vyrovnávali a naopak Collaguas svoje lebky predlžovali, a to pomocou dosiek, ktorými stlačili hlavu a následne ich pevne zviazali. Takúto deformáciu vykonávali i z toho dôvodu, aby tvar svojej hlavy priblížili k tvaru hory (teda posvätného božstva) vo svojom okolí. V súčasnosti je spomínaná technika premietnutá do tvaru pokrývky hlavy týchto domorodých etník. Ploché klobúky sú typické pre príslušníkov Cabanas a vyššie klobúky nosia na svojich hlavách Collaguas.

Kultúrne dedičstvo ľudstva

Podľa bieleho sopečného kameňa sillar dostalo mesto prívlastok „La ciudad blanca“ – Biele mesto. Historickým centrom nás sprevádzajú stavby, ktoré predstavujú spojenie európskych a pôvodných stavebných techník. Tie vidno na mohutných stenách budov, arkádach a klenbách, na terasách a otvorených priestranstvách či na komplexnej barokovej výzdobe fasád. UNESCO v roku 2000 tieto architektonické poklady označilo za kultúrne dedičstvo ľudstva. Námestiu dominuje katedrála. Je hlavným chrámom mesta a zaberá celú severnú stranu Plaza de Armas. Na mieste, kde dnes stojí táto honosná stavba, v roku 1541 vystavali kostolík, na ktorého základoch v roku 1656 dokončili katedrálu. V roku 1844 ju postihol obrovský požiar a následne ju prestavali do neorenesančného štýlu.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z OČARUJÚCEHO REGIÓNU AREQUIPA NÁJDETE V GALÉRII

V štýle Maurov

V Arequipe sa nachádza najvýznamnejšia cirkevná stavba v celom Peru – ženský kláštor svätej Kataríny (monasterio de Santa Catalina), založený v roku 1579. Prehliadka kláštorného komplexu nám zabrala približne dve hodiny, ale jednoznačne stojí za to. Táto stavba sa vyznačuje mudejarským štýlom, ktorý Španieli prebrali od Maurov, v juhoamerickej koloniálnej architektúre sa vyskytuje len veľmi zriedka. Celý komplex je vystavaný z už spomínaného bieleho sopečného kameňa sillar, ktorý pochádza zo sopky Chachani, a z ružového sillaru z El Misti. Rozloha kláštora je 20-tisíc štvorcových metrov a od zvyšku mesta ho oddeľuje múr siahajúci do výšky štyroch metrov, ktorý predstavoval a dodnes predstavuje hranicu medzi životom mníšok a zvyškom sveta.

Kláštor sprístupnili verejnosti v roku 1970, keď jednu jeho časť previedli pod správu súkromnej spoločnosti, zvyšok ostal vyhradený mníškam. Voľne blúdime po úzkych uličkách zdobených pestrofarebnými kvetinami, po mníšskych izbách s pôvodným nábytkom a množstvom nádvorí hýriacich sýtymi odtieňmi červenej, oranžovej a modrej. Tento kláštor nás vťahuje do celkom iného sveta, ktorý sa odohráva za jeho múrmi.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
Sisa už mala všetko do detailu naplánované. Verila, že svadba bude presne v deň ich výročia.

Zrušená svadba: Speváčka SISA LELKES SKLOVSKÁ sa musela rozlúčiť so snom o veľkolepom dni

Chemik a vynálezca Alfred Nobel (1833 – 1896).

Za vedu i za mier: ALFRED NOBEL chcel využiť svoj majetok pre blaho ľudstva

Ilustračná snímka

Spojilo nás jazero: Na biblickom mieste sa vo mne niečo zlomilo

Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv a kráľovná Silvia.

Švédi žiadne drastické protipandemické opatrenia nezaviedli. Teraz to ľutuje aj kráľ

ŽIVOT 1951:

Poklady z nášho archívu: Kto si ešte pamätá legendárny mliečny bar?

Francúzsky spisovateľ Jules Verne.

Jules Verne predpovedal internet. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia