Kedysi nehostinný kus pevniny uprostred Tichého oceánu skrvavou stopou, dnes pozemský raj, ktorý vyhľadávajú nielen zámožní Američania. Na Havajských ostrovoch si môžete plniť dovolenkové sny.

Prvý Európan, ktorý vstúpil na územie Havajských ostrovov, bol známy britský moreplavec a bádateľ James Cook pri svojej tretej prieskumnej plavbe naprieč Tichým oceánom v roku 1778. O radostnom zážitku, aký dnes v tomto tropickom raji zažívajú spokojní dovolenkári, však v jeho prípade nemohlo byť ani reči. Jeho stretnutie s domorodcami sa skončilo násilnou smrťou, a aby toho nebolo málo, Cookovo telo Havajčania uvarili, stiahli z kože a jeho kosti starostlivo očistili a spracovali ako relikvie. Časť z nich neskôr Angličanom vrátili, aby ho mohli pochovať. V dejinách tohto súostrovia to však neboli jediné temné momenty.

Havajské ostrovy
Ide o súostrovie 95 koralových a sopečných ostrovov a118 skál a útesov v Tichom oceáne, na ktorom sa nachádza Havaj – federálny štát USA, vzdialený takmer štyritisíc kilometrov juhozápadne od materskej krajiny. Na celkovej rozlohe 28337 štvorcových kilometrov žije bezmála 1,5 milióna obyvateľov. Hlavné mesto je Honolulu na ostrove Oahu. Oficiálne jazyky sú angličtina a havajčina, platí sa americkým dolárom.

Pod vládou Kamehamehovcov

Aj vďaka Jamesovi Cookovi a jeho obchodným aktivitám nakúpil náčelník Veľkého ostrova (Big Island) menom Kamehameha od Angličanov zbrane. Pomocou nich bol schopný viesť veľkú výpravu na susedné ostrovy, ktoré po čase dobyl. Dovtedy mal každý z väčších Havajských ostrovov svojho náčelníka a práve Kamehameha I.  založil Havajské kráľovstvo. Predovšetkým pre jeho dobyvateľské schopnosti ho označovali aj „Veľký“ a hovorí sa, že mal až 30 manželiek. Po ňom sa na ostrove vystriedalo ešte osem ďalších panovníkov. Z nich najvýraznejší bol Kamehameha III., počas jeho vlády sa zaviedol oficiálny názov Havajské ostrovy. Dovtedy ich volali Sandwichove ostrovy, pričom tento názov im dal James Cook po ich objavení. Vzdal tým poctu grófovi Sandwichovi, stojacemu na čele britského vojnového námorníctva.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z ČAROVNÉHO SÚOSTROVIA NÁJDETE V GALÉRII

Od kráľovstva k anexii

Po smrti siedmeho panovníka, kráľa Kalakauu, sa k moci dostala jeho sestra Liliuokalani a počas jej vlády vypukla vzbura. Jej iniciátori 4. júla 1894 oficiálne vyhlásili Havajskú republiku, ktorá však nemala dlhé trvanie. O ďalšie štyri roky americký prezident McKinley podpísal rezolúciu o takzvaných nových územiach, čím Spojené štáty de facto anektovali územie Havajských ostrovov. Stalo sa to 7. júla 1898. Dôvodom anexie bolo najmä získanie územia na vybudovanie stálej vojenskej základne v Tichom oceáne. Až po druhej svetovej vojne, v roku 1959, americký prezident Eisenhower podpísal zákon, ktorým sa Havajské ostrovy pretransformovali z teritória Spojených štátov na päťdesiaty štát USA. Tým sa spečatila skvelá budúcnosť tejto obľúbenej dovolenkovej destinácie.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia