Historicky najväčšiu slávu si užilo miestne víno, v súčasnosti sú jedny aj druhé OREŠANY strediskom kultúry. V Horných ponúkajú festivaly a v Dolných divadlá.
Dedinky ležia na úpätí Malých Karpát. Na juh od nich je trnavská rovina. Obyvateľov Dolných Orešian volajú Habáni a Horných Syslári. Habáni preto, lebo sa sem v minulosti nasťahovali práve títo zástupcovia novokrstencov z Nemecka a Syslári preto, lebo vraj Hornoorešanci si dokážu zhromažďovať zásoby ako sysle. Posmešky a vzájomné doberanie patria minulosti. Obe obce sa skôr vzájomne dopĺňajú, len ochutnávky vín má každá tvrdohlavo vlastné.
Horné Orešany
Prvá písomná zmienka: 1296. V listine je obec uvedená pod menom Dious. Vznikla na okraji stráženého hraničného priesmyku.
Počet obyvateľov: 1 918 (k 31. 12. 2018).
Dolné Orešany
Prvá písomná zmienka: 1235. V súpise majetku panstva Červený Kameň. Územný majetok dostala do vena Konštancia, dcéra uhorského kráľa Bela III.
Počet obyvateľov: 1 321 (k 31. 12. 2018).
Lokalizácia: Obe obce ležia na hranici trnavskej roviny, ktorá sa dvíha do malebného pohoria Malých Karpát. Okolie obcí lemujú vinice.
Miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Trnava za december 2019: 2,4 %.
Festivalové manželky
Marek Boháček, predseda LOMOZ-u (Lenivá orešianska mládež, občianske združenie), zástupca hornoorešianskej starostky, v civile webdizajnér, grafik a programátor, si nemyslí, že by Horné Orešany boli tak prekvapivo festivalové, napriek tomu, že snahu majú. „Možno máme kultúrnych podujatí toľko, že na ne niekedy ľudia nestíhajú chodiť,“ hovorí s úsmevom.
„Asi nevedia, čo si majú skôr vybrať.“ Roboty je v oboch Orešanoch dosť. Sú vzdialené iba kúsok od Trnavy a ani do Bratislavy to nie je až tak ďaleko. Kto pracuje vo Volkswagene na druhom konci, môže zapchaté hlavné mesto obísť. Stačí prejsť na cestu na druhej, severnej strane Malých Karpát. O nezamestnaných tu v čase pred koronavírusom mali núdzu. „Verejnoprospešné práce nemá kto robiť. Všetci sú zamestnaní. Myslím, že sme dobrý región. Čo bude ďalej, nevieme...“
Keď zasa príde čas a bude bezpečné zhromažďovať sa, lenivá orešianska mládež zasa niečo vymyslí. „Už by sme sa možno mali premenovať na LOSOZ – Leniví orešianski starci, občianske združenie. Už ťaháme dvanásty rok. Snažíme sa do aktivít zapájať aj mladších. Robíme kultúrne podujatia a venujeme sa prírode. Podarilo sa nám vybudovať náučný chodník, fitnes ihrisko so strojmi na posilňovanie. Ďalšie informačné tabule pribudnú v areáli základnej školy.
˃˃˃ Fotografie z oboch obcí nájdete v galérii. ˂˂˂Samozrejmosťou pre nás sú vianočné punče s vareným orešianskym červeným vínom, modrým portugalom. Vinárstvo tu začalo prekvitať v 12. a 13. storočí. Odrody nám sem priniesli Nemci. V organizovaní podujatí sme spojili sily s kolegami z cimbalovej muziky FidliCanti. V decembri robievali svoje orechové pocheraje (koláče). Spojili sme to s vianočnými trhmi, naším punčom a máme jednu veľkú spoločnú akciu.“ LOMOZ usporadúva aj Letné kino pod hviezdami. Začali ho robiť po tom, ako dali dokopy dva ročníky letného festivalu LOMOZ.
Jeden bol prvý a ten druhý posledný. „Ľudí prišlo na oba ročníky dosť, ale nás to vyčerpalo. Povedali sme si, že si dáme rok pauzu. Máme ju doteraz,“ spomína M. Boháček. Festival sa im však hodil. Možno ich vyčerpalo práve to, že dvaja hlavní organizátori Marek Boháček a Jano Záhradník si vďaka nemu našli budúce manželky. Jeden pár už má dve deti a druhý tri. Zaujímavou aktivitou je každoročné čistenie prírody. „Ľudia prestali vyhadzovať odpad. Je ho oveľa menej. Spočiatku sme za pol dňa nazbierali celý kontajner. Teraz je ho za taký väčší prívesný vozík za osobné auto. Zmizli čierne skládky a ľudia sú uvedomelejší.“
Tento rok možno v Horných Orešanoch pribudne aj turnaj v stolnom futbale. Už sa naň dlho chystajú. „Keď ma zaujme nejaká akcia, chcel by som, aby sme ju mali aj u nás,“ hovorí Marek Boháček. V Horných Orešanoch mu nič nechýba. Možno len obchod s remeselným tovarom. Jeho hobby je stolárčina.
Článok pokračuje na ďalšej strane.