Slováci, ktorým chýbajú výhodné nákupy v Poľsku či výlety do Česka, môžu bez väčších problémov načierno prekročiť HRANICE, hoci platí lockdown. Vyskúšali sme to.

Slováci sa disciplinovane dali opakovane celoplošne otestovať. Sme zavretí doma, vzdali sme sa sociálnych kontaktov, spoločenského života. Veľa podnikateľov je v zlej ekonomickej situácii, gastrosektor smeruje ku krachu. To všetko pre koronavírus. Hoci Slovenská republika minula na testovanie niekoľko desiatok miliónov eur, hraničné priechody sú strážené ledabolo alebo, lepšie povedané, vôbec.

A práve spoza hraníc k nám môže opäť prísť nákaza, ktorá by zmarila prácne organizované unikátne slovenské testovanie. Vycestovali sme na Kysuce, na severozápad do obce Čierne, aby sme zistili, aká je situácia v pohraničí. V tomto regióne sa v jednom bode dotýkajú tri krajiny – Slovensko, Poľsko a Česko. Takýchto zaujímavých miest je v celej Európe len niekoľko.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Bratia za plotom

Miestny starosta Pavol Gomola sa nám venuje s pohostinnosťou typickou pre tento región. V Bratislave sa už takýto ochotný prístup k novinárom veľmi, ako sa povie, nenosí. So záujmom počúvame historky súvisiace práve so štátnymi hranicami, ktoré sú od obce vzdialené vzdušnou čiarou dva kilometre. V čase socializmu, hoci sme boli väčšinou obklopení „bratskými národmi“, sa len tak ľahko cestovať, kde sme si zmysleli, nedalo. Do Maďarska sa smelo ísť tri razy do roka, do Poľska a bývalého Sovietskeho zväzu na pozvanie.

Viackrát to bolo možné len v rámci zájazdu s Čedokom. Pri ceste do Juhoslávie bol zase povinný devízový prísľub a výjazdná doložka. Pri nákupoch v zahraničí platili prísne limity, preto nečudo, že sa pašovalo, čo sa len dalo. Alkohol, kožené bundy, kožuchy, kone aj kravy... Keby do Čierneho hoci len na víkendový pobyt prišiel spisovateľ či tvorca televíznych scenárov, veruže by odchádzal s poriadnou kopou zaujímavých námetov. Starosta nám s úsmevom opisuje, ako ženy vycestovali do Poľska oblečené do starých kožuchov, tam ich vyhodili do smetného koša, kúpili si nové a v nich sa vrátili domov.

„Na poľsko-slovenskej hranici neboli ploty s ostnatým drôtom ako na západe, ale mali sme tu orané medze, cez ktoré nesmel nikto prejsť. Ale miestni sa vynašli a obchodovali aj tak. Poliaci mali aj počas socializmu svoje gazdovstvá, hoci pracovali vo fabrikách. Naši od nich kupovali kravy. Predávajúci priviedol k vyoranej medzi na poľskú stranu asi šesť kráv a slovenský záujemca z diaľky vyberal. Poliak potom šibol kravu a tá prešla na Slovensko. Potom sa dohodli, pod ktorým kameňom nechá kupujúci peniaze. Poľské kravy sa dali na slovenskej paši poľahky spoznať: všetky boli červené. Ale nikoho takýto druh obchodu netrápil, nikto nemal potrebu niekoho udávať.“

Pavol Gomola sa narodil v Čiernom, počas socializmu nikdy nebol v Poľsku, hoci to bolo doslova za plotom. Susedia po páde komunizmu začali dobiehať zameškané. Starosta Čierneho a jeho kolegovia z okolitých obcí si našli medzi volenými predstaviteľmi poľských obcí veľa priateľov. Poľské aj slovenské obce nadväzujú aktívnu partnerskú spoluprácu.

Článok pokračuje na následujúcej strane.

Diskusia