Hračkový fond Múzea mesta Bratislavy má vyše 3 000 predmetov. Približne polovica z nich bude rok vystavená v priestoroch Starej radnice.

V rámci hravého dátumu 12. 12. otvorili v Bratislave výstavu historických hračiek Ako sa hrali naši. Je to darček múzea venovaný všetkým od najmladších po najstarších v náročnom období pandémie. Výstava potrvá po celý rok až do „nehravého“ dátumu 9. 1. 2022. Je vyvrcholením dvojročného vzdelávacieho projektu s rovnakým názvom, ktorý hravou formou prezentoval niektoré hračky zo zbierok múzea.

BEÁTA HUSOVÁ
mala najradšej bábiky. Túžila po takej, ktorá by vyzerala ako naozajstné bábätko. Žiaľ, keď mama robila poriadky, zlikvidovala všetky jej hračky. Jej najobľúbenejšou hračkou bol medvedík so zelenými nohavicami na traky. Hýbal nohami aj rukami. Mal dobrácky výraz. Dovidenia, Zuzanka od Hany Zelinovej bola jej obľúbená knižka. Sprevádzala ju celým detstvom a každou chorobou. Beáta má dcéru Zuzanku.
BEÁTA HUSOVÁ
Zdroj: Vladimír Kampf

Čo povyvádzali

„Zaujal nás náš bohatý depozitár hračiek. Dovtedy sme otravovali kolegyňu, kým nesúhlasila, že s nimi niečo podnikneme. Projekt Ako sa hrali naši zahŕňal najprv programy pre verejnosť, pri ktorých sme raz do mesiaca predstavili štyri vybrané hračky,“ spomína vedúca oddelenia tvorby programov a múzejná pedagogička Beáta Husová.

Program mal tri časti. V prvej vytvárali príbehy hračiek o tom, čo by si mohli šepkať. Predstavovali ich v danej dobe. Vysvetľovali, z čoho sú vyrobené, prečo boli práve také, čo všetko sa okolo nich dialo a ako sa v tom čase deti hrávali. „V druhej časti sme mali ako hostí hercov, ktorí nám rozprávali o svojom detstve, čo všetko zažívali, aké mali hračky, čo povyvádzali. Končilo sa to autogramiádou. Tretia časť bola pre nás najdôležitejšia. V papierovom múzeu vznikala rodinná kronika. Dospelí písali príhody a vyrábali sme papierové hračky,“ dodáva B. Husová.

DO VÝSTAVY HRAČIEK MÔŽETE NAHLIADNUŤ PROSTREDNÍCTVOM NAŠEJ FOTOGALÉRIE

Okrem výstavy hračiek z depozitára je súčasťou akcie v Múzeu mesta Bratislavy interaktívna časť, pri ktorej sa návštevníci môžu pohrať a zabaviť. K dispozícii majú trebárs kuchynku. Dá sa v nej posedieť. „Chlapci môžu nielen objaviť, ale si aj vyrobiť jednoduché zotrvačníky. Dievčatá si môžu poobliekať bábiky. V čitateľskom kútiku sú pripravené knižky s príbehmi macka Buvika. Všetky detičky, ktoré k nám prídu, sa môžu podpísať na stenu, že tu boli.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Netradičné bývanie či nová dominanta New Yorku... Tucet bizarností, ktoré musíte vidieť!

Populárne články
Grófka Sophie

Vychádzajúca hviezda na kráľovskom nebi: Briti GRÓFKU SOPHIE zbožňujú

Ilustračná snímka

KĽÚČOVÉ SLOVÁ podľa znamenia zverokruhu: Ktoré sú tie vaše?

Rodina LADISLAVA STRÍŽA podniká v pohrebníctve od 40. rokov minulého storočia.

Šéf pohrebných služieb: Pripravme sa na to, že v jednej rodine zomrú na kovid viacerí

Dorota Nvotová

DOROTA NVOTOVÁ má nekonečného sporu Matoviča so Sulíkom plné zuby: Drsný odkaz politikom

Eva Varholíková Rezešová

Okázalý luxus jej nič nehovorí: EVA VARHOLÍKOVÁ RAZAŠOVÁ si našla nové bývanie

STANLEY MATTHEWS sa ako rytier správal na ihrisku i v živote.

Stanley Matthews bol prvý futbalista, ktorý sa mohol pýšiť titulom sir. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia