Reportáže

Akí sú slovenskí politici prognostici? Toto hovorili presne pred rokom!

5.1. 2016 13:25
Diskusia ()
Igor Matovič
Igor Matovič
Zdroj: mp, anc
Reportáže

Akí sú slovenskí politici prognostici? Toto hovorili presne pred rokom!

5.1. 2016 13:25
Diskusia ()
Igor Matovič
Igor Matovič
Zdroj: mp, anc

Aj úplne jednoduché ankety dokážu odhaliť, že slovenskí politici sú síce do veľkej miery pragmatici, ale nie sú žiadni veľkí prognostici ani vizionári.

Na začiatku roku 2015 sme dali politikom tri otázky: 1. Padne v tomto roku vláda Róberta Fica? 2. Bude vojna pre konflikt na Ukrajine? 2. Bude referendum (o rodine) úspešné?

Najostrejšie slová volil vtedy líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igor Matovič, ale zároveň jeho odpovede môžeme označiť ako jedny z najpresnejších. Na otázku, či padne Ficova vláda, odpovedal: „Nepadne. Pažravé prasa od hranta samo nikdy neodchádza.“ Mal pravdu, vláda sa udržala. „Vojna na Ukrajine už je. Verím, že sa konflikt nerozšíri mimo súčasného územia a situácia sa upokojí. Len to by ruský medveď nesmel túžiť po cudzom mede,“ odpovedal na druhú otázku. Aj pri tej bol presný, konflikt sa nerozšíril mimo územia a situácia na Ukrajine sa upokojila. A úspech referenda predvídal takto: „Prial by som si, aby bolo úspešné, ale zrejme nepríde dosť ľudí. Mnohí politici jednoducho neodolajú pokušeniu od účasti ľudí odrádzať.“ Opäť presne, neprišlo dosť ľudí.

Slováci môžu v sobotu hlasovať v referende od 7
Slováci môžu v sobotu hlasovať v referende od 7
Zdroj: TASR

Po roku sme ho oslovili, či sa na túto anketu pamätá a či by sám okomentoval to, čo si pred dvanástimi mesiacmi myslel. Urobil to, ale typicky „matovičovsky“, neodpustil si tradičné expresívne výrazy. „Prasa neodišlo a ešte sa navyše pri hrante snaží zabarikádovať. Veľmi mu chutia dane ľudí, ktorí ho v naivnej viere volia,“ povedal na margo Ficovej vlády. O vojne na Ukrajine: „Medveď stiahol chvosť potom, ako dostal sankciami po krížoch. Cudzí med však už zrejme nikdy nevráti.“ A o referende: „Politici odhovárali, organizátori prestrelili a ľudia si radšej pozreli nejaký film.“

Rozhodne Boh?

Podobné ankety odhaľujú aj osobnostné črty a to, či ľudia rozmýšľajú programovo, alebo osudovo. Europoslanec Branislav Škripek napríklad pred rokom povedal, že ako kresťan verí, že ak sú mierové rokovania sprevádzané modlitbami a pôstom, tak víťazstvo pokoja a mieru je zaručené. A tiež dodal, že akoby Boh nemal s nami tu na zemi do činenia, a preto pozval „všetkých ľudí dobrej vôle, ale zvlášť tých, čo skutočne takejto duchovnej disciplíne rozumejú, aby sa zamerali v modlitbách a pôste na pokoj medzi ľuďmi, lebo Boh to vie svojou mocou spôsobiť, ak ho ľudia hľadajú“. Asi tak si predstavoval riešenie vojenského konfliktu na Ukrajine.

Poslanec Branislav Škripek.
Poslanec Branislav Škripek.
Zdroj: mah, Nový Čas

Pri otázke o Ficovej vláde Škripek predpovedal, že padne len ak vyjdú na povrch podvody a korupčné škandály takého rozsahu, že na upokojenie verejnej mienky nebude stačiť kozmetická výmena členov vlády. Po roku sa ukázalo, že na slovenských voličoch a najmä priaznivcoch vládnej strany Smer môžete aj drevo rúbať. Oni vydržia a ešte sa poďakujú. Ficov kabinet mal za rok toľko škandálov a podozrení z rozsiahleho rozkrádania štátu, že v demokraticky vyspelej západnej krajine by to možno stačilo na päť padnutí vlády, no na Slovensku sa stal opak – vládna strana má azda ešte vyššie preferencie, než predtým.

„Kradlo sa za všetkých vlád, ale teraz je asi najhoršie,“ tvrdí Truban. Desiatky až stovky miliónov sa „stratili“ v projektoch, ktoré mohli stáť aj o dve tretiny menej.
„Kradlo sa za všetkých vlád, ale teraz je asi najhoršie,“ tvrdí Truban. Desiatky až stovky miliónov sa „stratili“ v projektoch, ktoré mohli stáť aj o dve tretiny menej.
Zdroj: Jozef Forro, Nový Čas

Pád vlády nepredpokladal v ankete ani József Berényi (SMK), Ľudovít Kaník (vtedy bol v SDKÚ), Otto Brixi (Smer), Richard Sulík (SaS), či Jozef Mikloško (KDH). Jedine nezaradený poslanec Alojz Hlina sa pustil do filozofovania, že vláda by teoreticky mohla predčasne skončiť z praktických dôvodov: „Lebo Smer má problém – nemá sa na koho vyhovoriť. Keď predtým vládli spolu s HZDS a SNS, mali na koho vyliať kýble špiny, ak sa niečo nepodarilo. Keď boli protesty na námestiach, uvažovali sme, čo by bolo po odstúpení premiéra Fica. Úradnícka vláda. A presne to by im vyhovovalo, pol roka pred skončením volebného obdobia to zabaliť a povedať – donútili ste nás, tak nech sa páči.“ Jedným dychom však Hlina povedal, že by nebolo správne umožniť Smeru skrátiť vládnutie.

„Ak nebudem v parlamente, nezbláznim sa. Radšej
„Ak nebudem v parlamente, nezbláznim sa. Radšej
Zdroj: Peter Brenkus, Život

Prepadák

Úplne neúspešne dopadlo referendum o rodine. Richard Sulík prognózoval, že „z hľadiska hlasovania určite úspešné bude, lebo hlasovať pôjdu tí, čo sú za. Bude to zrejme referendum s druhou najvyššou účasťou voličov po referende o vstupe do EÚ. Hranica 50 percent, po ktorej by bolo referendum platné, môže byť atakovaná tesne. Keby som tipoval, priklonil by som sa k tomu, že nepríde dosť ľudí“. Pravdu mal v tom, že z hľadiska hlasovania úspešné bolo, lebo vyše 90 percent hlasovalo za, ale nebolo platné, keďže prišlo iba 21,4 percenta ľudí a z referenda sa stal prepadák. Aby bolo referendum platné, muselo by hlasovať najmenej 50 percent oprávnených voličov.

Podľa Jozefa Mikloška bude referendum úspešné.
Podľa Jozefa Mikloška bude referendum úspešné.
Zdroj: anc

Že bude referendum úspešné, si myslel jediný poslanec, Jozef Mikloško z KDH. „Je to možno odvážne tvrdenie, ale myslím si, že referendum bude úspešné. Rodina je veľmi ohrozená, rozvody, deti v detských domovoch... Preto ju treba nejakým pozitívnym spôsobom podporiť,“ hovoril.

Poslať emailom
Diskusia ()
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Hereča Angelina Jolie

Štúdiá Walta Disneyho si Angelinu Jolie obľúbili. V novinke zahviezdi spolu s ďalšou kráskou!

Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný aj v chladnejších dňoch, nielen v lete.

Škôlkarske choroby: Deti si v kolektíve odovzdávajú infekcie, ako posilniť ich imunitu?

Obrovská tragédia sa udiala v Nitre, o život prišiel miestny školák, dvaja chlapci utrpeli zranenia.

Scenár, keď stromy zabíjajú, je vždy podobný. Kto nesie zodpovednosť za tragédiu v Nitre?

 Katherine Schwarzenegger

Bude Arnold Schwarzenegger dedkom? Jeho dcéra Katherine prezradila viac, ako chcela!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac
Diskusia