Slovensko má novú VLÁDU. Preberá moc v náročných časoch. Svet ovládol strach z koronavírusu.

Pre Život hodnotia nových ministrov a ministerky traja odborníci, a to Tomáš Koziak, rektor Vysokej školy politických a spoločenských vied v Kutnej Hore, Radoslav Štefančík, ktorý je dekanom Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave, a Jozef Lenč, ktorý vyučuje na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Nová vláda SR
Zdroj: Archív NMH

Ukázal ľudskosť

Diplomaticky ho nazývajú nevyspytateľným politikom. Tí, ktorí si nedávajú servítku pred ústa, ho zase označujú za šaša. Novým slovenským premiérom je Igor Matovič. „Netušíme, čo sa od neho dá čakať, či bude na tlačových konferenciách v súvislosti so situáciou na Slovensku plakať alebo to zvládne zodpovedne,“ kritizuje Radoslav Štefančík.

Tomáš Koziak volí miernejšiu rétoriku: „Síce sa nechával unášať emóciami, ale práve to ho urobilo v očiach voličov autentickým. Na rozdiel od iných politikov ukázal svoju ľudskú stránku. Ak dokáže potlačiť emócie, bude z neho zdatný premiér.“ Ako vyplynulo z vyjadrenia Jozefa Lenča, Igor Matovič je zrejme veľmi dobrý vyjednávač.

„Pri deľbe ministerstiev vyšachoval koaličných partnerov. Museli zobrať len to, čo im nechal. Keby som ho hodnotil na základe správania, keď bol opozičný poslanec, povedal by som, že nezvládne byť premiérom. Keď však po voľbách dokázal koaličných partnerov zatlačiť do úlohy štatistov, javí sa mi ako osobnosť, ktorá ukočíruje vládu tak, ako bude chcieť.“

Slovenská verejnosť už v tejto chvíli tipuje, ako dlho vydrží nová vláda pokope. „Vládne strany a hnutia vyhrali voľby, pretože jednou z ich hlavných priorít je boj s korupciou. Ak sa náhodou začnú šíriť podozrenia zo zneužitia štátnych zdrojov či funkcií, bude to veľmi silný destabilizačný prvok. Silnou motiváciou, prečo vydržať, bude Marian Kotleba a jeho extrémistická strana. Ak vláda sklame, ich voliči prejdú ku Kotlebovi. Rizikom je poslanecký klub OĽANO so širokým spektrom osobností od liberálov až po silných konzervatívcov. Pri hodnotových otázkach môže dojsť k problémom. Dá sa tomu vyhnúť, ak poslanci budú mať voľné ruky pri hlasovaní a nebude sa uplatňovať stranícky diktát,“ tvrdí Tomáš Koziak.

Jeho kolega Radoslav Štefančík dopĺňa: „Vzhľadom na aktuálnu situáciu s pandémiou by bolo vhodné, aby vydržali aspoň do konca tohto roka. Nová vláda sa síce môže opierať o pohodlnú ústavnú väčšinu v parlamente, vo vláde však máme jednu eseročku, jednu stranu s členskou základňou v počte niekoľkých desiatok osôb, jednu stranu, ktorú vedie človek známy z fotografií s mafiánmi, a jednu stranu, ktorej predseda už onedlho nebude aktívny v politike. Obávam sa, že toto zoskupenie začne korodovať rýchlejšie, ako je zvyčajná záručná lehota slovenských politických strán.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Boháči šoubiznisu: Medzi hercami vedú fešáci. Koľko zarába Tomáš Maštalír či Monika Hilmerová?

Populárne články
Spevák a skladateľ Miroslav Žbirka počas koncertu 40 rokov na scéne.

Dcéru nevidel sedem mesiacov: Hity MIRA ŽBIRKU poznajú všetci, jeho skutočný život len málokto

Ilustračná snímka

Dovolenka na Slovensku? Rozhodne áno! Týchto 10 miest stojí za návštevu. Spoznáte ich?

Kveta Horváthová

Chráni svoju rodinu: Kveta Horváthová prezradila, kde sú hranice jej súkromia

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie na prelome mája a júna?

Pre zdravotné problémy bola testovaná na koronavírus.

Trápi ju samota: Herečka Eva Rysová sa s odchodom rodiny do Kanady nezmierila

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia