Letná a zimná turistika, dobrá dostupnosť, podhorský pokoj, ale aj blízkosť známeho kúpeľného mesta. Malebná obec HÁJ ponúka návštevníkom viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Letná a zimná turistika, dobrá dostupnosť, podhorský pokoj, ale aj blízkosť známeho kúpeľného mesta. Malebná obec HÁJ ponúka návštevníkom viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať.
Ak vás pošlú do Hája, spýtajte sa, do ktorého. Na Slovensku totiž nájdete dve obce s týmto názvom, a to v Žilinskom a Košickom kraji. Ten prvý vám predstavíme. Prvá písomná zmienka z roku 1264 hovorí o osade s názvom Hai. Ten v neskorších obdobiach prechádzal malými zmenami cez Haj až po dnešnú podobu Háj.

Háj

Lokalizácia: okres Turčianske Teplice, kraj Žilinský, orografický celok Veľká Fatra

 

Prvá písomná zmienka: 1264

 

Počet obyvateľov: 470 (233 mužova 237 žien)

 

Občania nad 60 rokov: 106

 

Občania do 18 rokov: 88

Obklopení horami

„Turiec je malebný a krásny a je tu čo obdivovať,“ začína rozprávanie starostka obce Erika Herčúthová (60), keď ju žiadame o predstavenie malebnej obce v turčianskom regióne. Príjemná a sympatická starostka stojí na čele obce od roku 2014, teda druhé volebné obdobie. „Sme typická podhorská dedinka obklopená horami. Z okolitých obcí ležíme najbližšie, len dva kilometre, od okresného mesta Turčianske Teplice. Tie sú preslávené a známe najmä vyhľadávanými kúpeľmi. V zime sú na skok od našej obce Jasenská a Valčianska dolina, ktoré ponúkajú vyžitie fanúšikom zimných športov, v lete mnoho turistov a cyklistov navštevuje neďalekú Gaderskú a Blatnickú dolinu. Naša obec je plynofikovaná, máme vybudovanú kanalizáciu, chýba nám asi dvesto metrov smerom na poľnohospodárske družstvo, ale už od roku 2019 sa nám nedarí zohnať finančné prostriedky z envirofondu a vlastné financie na dokončenie nemáme,“ posťažovala sa starostka.

Po výstavbe kanalizácie sa obci podarilo z vlastných finančných prostriedkov urobiť nové cesty, zrekonštruovať budovu škôlky, ktorá bola kedysi katolíckou farou a dodnes je zapísaná v kultúrnom dedičstve ako národná kultúrna pamiatka. „Takisto sa nám podarilo vybudovať novú autobusovú zastávku pri vstupe do obce, zrekonštruovali sme obecný práč, začali sme s budovaním nových chodníkov, zveľaďujeme športový areál a v týchto aktivitách budeme pokračovať.“

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z HÁJA NÁJDETE V GALÉRII

Mesto s povesťou narkomanského brlohu: Sereď je domovom dvoch slovenských legiend

Dva kostoly

„Sme dedina, ktorá má dva kostoly: evanjelický a rímskokatolícky. Aj ten niekedy patril evanjelikom, pretože naša dedina bola väčšinou evanjelická, postupne sa však v obci usídlili aj katolícke rodiny, a tak im jeden z kostolov pripadol. Hoci sme malá obec, v Európe sme známi. A to vďaka penziónu Jache dom,“ vraví starostka s tým, že obec vníma aj veľký záujem z hľadiska kúpy pozemkov a výstavby rodinných domov.

„Na veľmi dobrej úrovni tu funguje dobrovoľný hasičský zbor (DHZ), dosahujeme veľmi dobré výsledky. Naši mladí hasiči sa zúčastňujú okrem iného na Turčianskej hasičskej lige, kde v tomto roku skončili na treťom mieste v celkovom hodnotení. Pani Martina Šagátová a Jozef Weis sa venujú mládeži, v rámci okresu Turčianske Teplice skončili na treťom mieste.“ Unikátom je v obci funkčná ručná hasičská striekačka, ktorú priviezli z Maďarska ešte v roku 1912.

„V obci pracuje zbor pre občianske záležitosti, ktorý robí uvítania detí do života, jubileá občanov. Spomenúť musím aj jednotu dôchodcov, ktorú vedie bývalá starostka pani Jarmila Ižipová, a, samozrejme, telovýchovnú jednotu, ktorú vedie Rastislav Lejtrich, naši futbalisti sú v tabuľke na dobrom mieste. Zastávam názor, že futbal k našej dedine patrí rovnako ako hasičstvo a bolo by veľmi zle, keby zanikol,“ je presvedčená Erika Herčúthová a dodáva, že hoci sú malá obec, domáci majú možnosť bohatej kultúrno-športovej realizácie.

„Pripravujeme podujatie pre najmenších, tvorivé dielne viackrát do roka, zábavné popoludnia počas jarných prázdnin, MDD, Mikuláša. Organizujeme divadelné predstavenia, posedenie pre seniorov, oslavy Dňa matiek a otcov, športový deň, hasičské súťaže, z ktorých jedna – Memoriál Jozefa Ižipa ml. – je venovaná dlhoročnému veliteľovi DHZ, ako aj poslancovi obecného zastupiteľstva. Medzi obľúbené podujatia v obci patrí rozlúčka s prázdninami, na ktorej si môžu zasúťažiť v rôznych netradičných disciplínach malí i veľkí obyvatelia obce. Záver roka je spojený s posvätením obecného adventného venca, pri ktorom sa spoločne stíšime a pripravujeme sa na blížiace Vianoce. Každých päť rokov si pripomíname prvú písomnú zmienku o našej obci, v roku 2019 to bolo už 755. výročie,“ vyratúva starostka.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia