Na syna mi mierili samopalom:
Spoveď WANDY HRYCOVEJ.
Čo prežili jej deti, ked im domov vtrhli
kukláči z NAKA. „Ešteže sa toho
otec nedožil,“ hovorí so smútkom
objednať predplatnéNajčastejšie sa ohlásia po jarných prácach či už v záhrade alebo v byte. Čo robiť, aby sa veľké upratovanie neskončilo seknutím?
Ešte nedávno sa zdalo, že pestovanie izbových rastlín je zabudnutý koníček. Koho by vo vzrušujúcom 21. storočí bavilo zalievať svokrin jazyk či fikus? Potom sa však z izbových rastlín stala nová móda, ktorá teraz dorazila aj k nám.
Výnimočný je už svojím tvarom a farbou. Veľkou výhodou je jeho „balenie“ - nemusíme ho doma nijako pripravovať ani umývať. Jednoducho ho šupneme do tašky, a keď máme chuť, môžeme sa zahryznúť bez toho, aby sme sa zašpinili. Banán nám dodá energiu aj zdvihne náladu. A to zďaleka nie sú všetky jeho plusy!
„Len v máloktorom byte nenájdeme naozaj ani jednu izbovú rastlinu,“ hovorí Romana Rybková z pražskej botanickej záhrady, ktorú sme požiadali o podrobnú analýzu problematiky izbových rastlín.
Nohy naliate tekutinou nemusia vždy signalizovať zdravotné ťažkosti. Môže to byť aj dôsledok príliš tesného oblečenia či obuvi. Tento problém sa môže objaviť aj po veľmi slanom jedle.
Korenie dokáže pozdvihnúť do výšin aj obyčajný pokrm. Zvýrazní alebo dodá chuť, môže nás pritiahnuť k tanieru. Navyše podporuje trávenie.
Budete na jar vyzerať sviežo ako príroda okolo vás? Alebo bude mať vaša tvár sivý nádych pripomínajúci topiaci sa sneh?
Sú nevyhnutnou súčasťou nášho života, mikroskopom nazerajúcim hlboko do nášho podvedomia. Odhaľujú najvnútornejšie tajomstvo aj skryté individuality. Hoci nad nimi často mávneme rukou, hrajú v našom bytí oveľa väčšiu rolu, než si pripúšťame. Bývajú neuchopiteľné, napriek tomu predstavujú významný psychoanalytický nástroj aj objekt neurovedeckých výskumov…
Vedeli ste, že peľoví alergici sú na potravinové alergie trikrát náchylnejší než zvyšok populácie?
Burina má príšernú povesť. Všade nájdeme rady, ako sa jej čo najúčinnejšie a pokiaľ možno navždy zbaviť. Pritom mnoho voľne rastúcich rastliniek obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok. Zvlášť na jar. A to sa teraz, keď pre pandémiu hľadáme najrôznejšie cesty, ako si posilniť imunitu, hodí.
Viete si predstaviť, že by ste si trasu na prechádzku vyberali najmä podľa toho, či je niekde nablízku WC? Pre ľudí so zápalovými ochoreniami čriev je to bežná realita.
Jar prináša energiu zrodenia. Je to dynamická sila, ktorú pociťujeme, pokiaľ sme v zime dostatočne odpočívali, ako nás inšpirovala príroda. Po dostatočnom odpočinku sa telo i myseľ mohli samy regenerovať a my sa potom prirodzene s príchodom prvých jarných lúčov tešíme na všetko nové, zelené a jarné.
Rastliniek, ktoré sa dajú jesť, je veľa. Začať môžeme tým, že ich čerstvé pridáme do šalátu. Stačí pár lístočkov či kvietkov, aby sme si zvykli na ich chuť. Ako pri všetkom inom, aj tu platí: všetko s mierou. Bylinárka a arómoterapeutka Linda Mahelová odporúča vyskúšať tieto najznámejšie.
Pred viac ako 115 rokmi britský profesor fyziológie Ernest Starling na jednej zo svojich prednášok prvýkrát použil slovo hormón. Odvodil ho od gréckeho výrazu s významom „vzbudiť“ alebo „vzrušiť“. Čiže presne vystihujúceho poslanie hormónov…
Chren dedinský má blahodarné účinky na naše zdravie. Niektorí ho milujú, iní sa mu radšej vyhýbajú. Chren je však mimoriadne zdravý a určite by nemal chýbať vo vašej kuchyni.
Nenápadné zmeny pod nechtom môžu byť príznakom nebezpečnej choroby. Čo všetko prezrádzajú?