Tak si jej nebohý otec a významný slovenský horolezec Ivan Fiala (†76) prial, aby ju ľudia vnímali. Zuzana Fialová (46) v sebe okrem talentu, inteligencie a vnútornej sily ukrýva aj obrovskú chuť na sebe pracovať a stále napredovať.

Narodila sa 17. mája 1974 v Bratislave ako mladšia z dvoch sestier. Už od narodenia bola „živým striebrom“, preto ju rodičia podporovali v rôznych športových aktivitách. Otec bol známy slovenský horolezec, preto svojim dcéram vštepoval lásku k horám. Dievčatá však často v detstve bývali len s mamou. Otcovi z rodinného života uberali čas náročné výstupy na známe osemtisícovky. Keď bola dcéra Renáta prváčka, vystúpil na vrchol Nanga Parbatu, keď mala Zuzka dva roky, pokoril Makalu (8 010 metrov). To, že nebýval doma, mu herečka s odstupom času trošku vyčítala, no omnoho viac ju trápilo, keď otec odišiel od mamy. „Bola som druhé dieťa na zaplátanie nefungujúceho manželstva,“ priznala v minulosti s dôvetkom: „nevyšlo to, ale nebola som pod takým drobnohľadom ako moja staršia sestra.“

 

Zuzana si aj v zložitej situácii našla pre seba niečo pozitívne, keďže od rodičov dostala dar obrovskej slobody. Obaja na nej totiž začali uplatňovať princípy japonskej výchovy. „Znamenalo to: rob si, čo chceš. Bolo to náročné, pretože Zuzka bola nekonečne tvrdohlavá, veruže niekedy by som ju najradšej roztrhal ako žabu. Keď sa raz rozhodla, že niečo neurobí, tak to neurobila ani za svet. Vyrastala po svojom, nič na ňu neplatilo,“ zaspomínal si pre Život na svoj experiment Ivan Fiala pred rokmi. Odpozoroval to v Japonsku s cieľom vyformovať v dieťati kreativitu, fantáziu a radosť z objavovania.

FOTOGRAFIE TALENTOVANEJ HEREČKY NÁJDETE V GALÉRII

Spočiatku so ženou skúšali kadejaké finty, študovali literatúru, radili sa s odborníkmi. „Raz, to mala asi sedem, osem rokov, sme ju vzali k známemu detskému psychológovi doktorovi Ivanovi Štúrovi. Zuzana povedala, že ak je psychológ, tak nepovie ani slovo. A bol koniec vyšetrenia. Jednoducho odmietala na sebe akékoľvek terapie. Boli s ňou problémy aj v škole, ale našťastie bola vynikajúca žiačka a športovkyňa. Neuznávala učiteľov ako autoritu, išla vždy do tvrdej diskusie, ak sa učiteľka mýlila, tak ju presviedčala o pravde. A zakaždým sa to skončilo tak, že keď jej to učiteľka vyčítala, Zuzka si len vzdychla a povedala – čo mám s vami robiť?“

Otcov pokrokový pokus sa tak trošku vymkol spod kontroly. Problémom však nebola herečkina rebelantská povaha. Po slobodnej výchove totiž mala nastúpiť druhá fáza. „Keď je kreatíva rozvinutá, mal by sa nastoliť tvrdý systém, do ktorého sa uzavrie, aby bola aj pracovitosť veľmi výkonná. Ale u nás nenastúpila druhá fáza. (Smiech.) To nie je moja chyba, ja som obeťou tohto pokusu. Na druhú fázu rodičia nemali vôľu, ani jeden, ani druhý. Ich bavila tá prvá, že ma nemuseli dávať spávať, hovoriť dojedz a podobne.“

Hoci mala talent na športy, umelecké vlohy sa u nej začali prejavovať už v detstve. „Ona je herečka od narodenia. Keď mali nejaký program v jasličkách alebo škôlke, všetko organizovala, vždy bola v popredí, všetko vymýšľala. Aj na ulici organizovala deti a hrali divadlo,“ prezradil na ňu hrdý otec. Práve preto navštevovala dramatický krúžok v Pionierskom paláci a ako násťročná začala nakrúcať filmy.

Dielo

Pochádza z Bratislavy, kde aj absolvovala hudobno-dramatický odbor na konzervatóriu. Následne pokračovala v štúdiu na VŠMU, ktoré ukončila v roku 1998. Pred kamerou sa prvýkrát objavila ako 15-ročná v snímke Posledné hry (1989) v réžii Cyrila Valšíka. O tri roky neskôr, vo veku 18 rokov účinkovala vo filme Ambro (1992). Je členkou Činohry Slovenského národného divadla, kde sa predstavila v divácky úspešných divadelných inscenáciách Hypermarket, Iluzionisti, Tak sa na mňa prilepila, Veľké šťastie, Tri sestry, Faust I., II., Bratia Karamazovovci, Nevina, Rodáci, Jana Eyrová, Richard III.

 

Činohra uviedla aj inscenáciu britského dramatika s českými koreňmi Toma Stopparda Arkádia, kde herečka stvárnila postavu Lady Croomovej. Práve za túto úlohu udelil v roku 2016 Literárny fond Zuzane Fialovej výročnú cenu v oblasti divadla, rozhlasu a dabingu. Umelkyňa má však na svojom konte aj ďalšie ocenenia ako Talent roka 2003, v rokoch 2006 a 2007 získala cenu OTO a trikrát bola nominovaná na divadelné DOSKY.

 

Pochváliť sa však môže aj zaujímavými filmovými príležitosťami. Napríklad snímkou v réžii Miloslava Luthera Tango s komármi (2009), taliansko-českým filmom Prípad nevernej Kláry (2009) v réžii Roberta Faenza podľa predlohy Michala Viewegha. Účinkovala aj vo filme Obsluhoval jsem anglického krále (2006) režiséra Jiřího Menzela nakrúteného podľa predlohy Bohumila Hrabala. V roku 2011 obletel kiná film Lidice (2011), kde stvárnila hlavnú ženskú postavu.

 

Fialová excelovala aj v divácky úspešnej holandsko-slovenskej snímke Dozvuky (2012). Film režíroval Władysław Pasikowski. Mimoriadny úspech zaznamenal film Čiara (2017) v réžii Petra Bebjaka na námet producentky Wandy Adamík Hrycovej, ktorý v roku 2018 na Festivale International du Film Policier de Liége v Belgicku získal tri zo štyroch hlavných cien. Jednu z nich si odniesla aj Zuzana Fialová.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Lucia Ďuriš Nicholsonová je slovenská liberálna politička a bývalá novinárka, v súčasnosti poslankyňa Európskeho parlamentu zvolená za stranu Sloboda a Solidarita, členka frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.

TOTO by sme nečakali: LUCIA ĎURIŠ NICHOLSONOVÁ radikálne zmenila účes! (FOTO)

Vynikal vo viacerých oblastiach, no napokon vyhralo divadlo.

Džentlmen FRANTIŠEK KOVÁR: Kolegyne o ňom tvrdia, že patrí k najúctivejším mužom v súbore

Ilustračná snímka

Hnev voči bratovi mi nedovolil sa sním rozlúčiť. On však nezavrel oči, kým som mu neodpustil...

Dcéra Cindy Crawford, modelka Kaia Gerber.

Radšej veselé ozdoby: Dcéra CINDY CRAWFORD zvolila na nechty poriadny gýč!

VOJTĚCH (VOJTA) KOTEK, herec

Prišiel o skvelú pracovnú príležitosť: Herec VOJTA KOTEK skončil v nemocnici

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia