Málokto vie, že odborník na ženskú krásu, zakladateľ a spoluorganizátor súťaže Miss Slovensko Jozef Oklamčák (66) stál pri zrode našej samostatnosti. 

Už 30 rokov máme svoj štát, krajinu, vlasť. Tridsať rokov sme zodpovední sami za seba a rovnako tak sa 30 rokov tešíme, trápime, meníme aj bojujeme s veternými mlynmi. Všetko toto sa začalo rozpadom republiky. Na Silvestra v roku 1992 si niektorí poplakali a iní zas bujaro oslavovali, ale všetkým bolo jasné, že Česko-Slovensko, ktoré s krátkou prestávkou trvalo vyše 70 rokov, je už minulosťou. V novembri 1989 sme si síce vyštrngali slobodu, ale zostať bok po boku s našimi českými bratmi, to nám dlho nevydržalo. Nastúpili spory, nacionalizmus a takzvaná pomlčková vojna (spor o názov republiky, ktorý prebiehal od začiatku roka 1990, pozn. red.). Federácia sa preto úderom polnoci 1. januára 1993 rozdelila.

Tak ako si pred pár dňami čelní predstavitelia štátu aj kľúčové politické osobnosti vtedajšej doby na galavečere v priestoroch novej budovy Slovenského národného divadla pripomenuli 30. výročie vzniku samostatnej Slovenskej republiky, zaspomíname si aj my. Podarilo sa nám zistiť, že za veľkolepými dvojdňovými oslavami na prelome rokov 1992 a 1993 stál práve Jozef Oklamčák, ktorý si krátko po revolúcii založil prvú umeleckú agentúru na našom území s názvom Rocklet.

JOZEF pred 30 rokmi založil na Slovensku prvú umeleckú agentúru, ktorá sa volala Rocklet.
Zdroj: Profimedia

„Myslím, že doteraz bude táto agentúra mnohým známa, lebo čokoľvek sa po Nežnej revolúcii na Slovensku organizovalo, bol som za tým ja. V začiatkoch som totiž úzko spolupracoval napríklad so stredoškolskou aj s vysokoškolskou mládežou a Radou mládeže Slovenska, kde som pôsobil ako hovorca. Na základe toho som v júli 1992 dostal ponuku organizovať Svetový festival slovenskej mládeže, ktorý sa prvýkrát konal na Slovensku, konkrétne v Martine, kam pricestovali stovky mladých ľudí z celého sveta. Musím z tohto obdobia spomenúť ešte jednu zaujímavosť. Súčasťou galaprogramu bola voľba najkrajšej Slovenky na svete. Víťazkou sa vtedy stala Gabriela Haršányová… A keďže festival, ktorý som pripravoval, mal obrovský úspech, nazdávam sa, že to bol dôvod, pre ktorý ma vtedajšie vládne špičky oslovili, aby som na Námestí SNP v Bratislave zorganizoval oslavu vzniku samostatnej Slovenskej republiky,“ priznal nám Jozef Oklamčák.

Išlo síce o ponuku, ktorá pre organizátora a producenta na začiatku jeho podnikateľskej dráhy bola obrovskou výzvou, na druhej strane si uvedomoval, že usporiadať takého veľkolepé a historické podujatie nebude vôbec jednoduché. „Telefonát z Úradu vlády SR som dostal 15. decembra. Mal som teda pätnásť dní na prípravu a organizáciu dvojdňovej akcie v dňoch 31. 12. 1992 až 1. 1. 1993, okrem osláv vzniku Slovenskej republiky som ešte 1. januára organizoval ekumenickú omšu zasvätenú vzniku nového štátu, ktorá sa konala takisto na Námestí SNP,“ dozvedeli sme sa.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia