Európsky fenomén

Vďaka Mari sa po Kronerovi v maďarských snímkach objavil aj Štefan Kvietik (86). Hoci mal základy maďarčiny, predsa len mu pri práci asistoval tlmočník. Išlo o obdobie sedemdesiatych rokov, keď sa už na prvý pohľad krehko vyzerajúca Mari Törőcsiková stala hviezdou európskych rozmerov. V sedemdesiatych rokoch ju dvakrát ocenili na festivale v Cannes. Prvýkrát v roku 1971 za úlohu v dráme Dni čakania. Druhýkrát si túto cenu odniesla o päť rokov neskôr za titulnú rolu vo filme Kde ste, pani Déryová?

Úspešná bola aj na divadelných doskách. V Národnom divadle účinkovala dvadsať rokov. Neskôr sa tam v roku 2002 vrátila. Medzitým šéfovala divadlu v Győri a pôsobila aj ako pedagogička herectva na svojej alme mater v Budapešti. Práve tam ju spoznala napríklad herečka Szidi Tobias (53). Tá so spolužiakom Attilom Mokošom (56) bola v hlavnom meste Maďarska počas štúdia na Vysokej škole múzických umení na polročnej stáži. Na umelkyňu si zaspomínala pre portál Divadelní noviny takto: „Mari Törőcsik v škole v Budapešti po mojom monológu Anny povedala mojim maďarským spolužiakom: ‚Deti, takto sa hrá divadlo.‘ To bolo pre mňa obrovské uznanie.“ Mari bola výnimočná umelkyňa a vzácny človek. Jej manžel Gyula Maár o nej pre televíziu nakrútil hodinový dokument Som herečka, v ktorom podal neidealizovaný obraz herečky so všetkými zraňujúcimi úskaliami tvorivého procesu. 

Hrala približne v 170 filmoch, v mnohých seriáloch a divadelných predstaveniach. Na vysokej škole v Budapešti chvíľu učila aj herečku Szidi Tobias.
Zdroj: ČSFD

Mari rozhovory pre médiá hlavne na sklonku života poskytovala pomenej. V jednom z nich priznala, že ju nikdy nelákali slávne roly. „Zaujímalo ma hlavne, či to, čo mi tvorcovia ponúkajú, dokážem zahrať.“ Jej život v poslednom období poznačili zdravotné ťažkosti, napriek tomu si životnú iskru zachovala aj po smrti milovaného manžela, ktorý zomrel v decembri 2013. Prežila s ním 40 rokov života.

Po jeho odchode sa utiahla do ústrania. Dokonca prežila klinickú smrť, napriek tomu sa práce nevzdala. V roku 2017 napríklad s Mártou Meszárosovou nakrútila Polárnu žiaru, dramatický film vracajúci sa do obdobia záveru druhej svetovej vojny a otvárajúci traumatické zážitky spojené so sexuálnym násilím zo strany vojenských víťazov.

Celkovo nakrútila viac ako 170 filmov, účinkovala v obrovskom množstve divadelných predstavení, ale aj v televíznych seriáloch. Bola držiteľkou mnohých maďarských ocenení, ako napríklad Ceny Bélu Balázsa II. stupňa, Kossuthovej ceny, Ceny Mari Jászaiovej, Ceny maďarskej filmovej kritiky z rokov 1967, 1969, 1971, 1976, a takisto bola nositeľkou titulu národná umelkyňa. Na sociálnych sieťach sa s ňou rozlúčil maďarský premiér Viktor Orbán, rovnako ako viacerí maďarskí politici, umelci a Národné divadlo v Budapešti.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia