Príbehy

Zmenil svoj život: Po nevydarenom vzťahu odišiel do sveta, stretol dalajlámu a býval u bollywoodskeho herca

25.1. 2019 15:30
Diskusia ()
Po návrate zo sveta zatúžil spoznať Slovensko. Na domácu pohostinnosť nedá dopustiť.
Po návrate zo sveta zatúžil spoznať Slovensko. Na domácu pohostinnosť nedá dopustiť.
Zdroj: Archív F. J.
Príbehy

Zmenil svoj život: Po nevydarenom vzťahu odišiel do sveta, stretol dalajlámu a býval u bollywoodskeho herca

25.1. 2019 15:30
Diskusia ()
Po návrate zo sveta zatúžil spoznať Slovensko. Na domácu pohostinnosť nedá dopustiť.
Po návrate zo sveta zatúžil spoznať Slovensko. Na domácu pohostinnosť nedá dopustiť.
Zdroj: Archív F. J.

Prešiel kus sveta, stretol sa s dalajlámom, býval u bollywoodskeho herca a za 27 dní po vlastných zdolal Slovensko. Nič z toho by sa nestalo, keby Filipa Jánošíka (25) neopustila priateľka.

Aby sme boli presní, volá sa Lehotský, ale jeho mama bola za slobodna Jánošíková a jej priezvisko používa vo svojich blogoch i v hudbe ako umelecký pseudonym. Filip pochádza z Banskej Bystrice, v Trnave vyštudoval marketingovú komunikáciu a o svojom budúcom živote mal jasnú predstavu.

„Vyzeralo to tak, že sa zamestnám v odbore, ožením, budú decká, vezmeme si hypotéku a nejako to zvládneme, tak ako všetci,“ usmieva sa.

Prvé dva sny mu vyšli, oba nad očakávanie, ibaže jeden s plusovým a druhý s mínusovým znamienkom. Zamestnal sa ako copywriter, teda ten, čo vymýšľa reklamné slogany.

„V práci sa mi darilo, následne som odišiel do Bratislavy, aby som zarobil. Bol som dobre platený, mal som vynikajúcich klientov, moja kariéra stúpala. Priateľka sa, podobne ako ja, venovala hudbe. Desmod potreboval v tom čase vokalistku na turné, vzali ju. No a potom mi ušla s klávesistom. Tak som peniaze odložené na snubný prsteň investoval do cesty na Srí Lanku.“

Vidieť Himaláje, stretnúť dalajlámu

Tu kdesi sa začal prerod mladého muža, ktorý zmenil seba i svoj život pomerne skoro.

„Na pláži som stretol istého Srílančana, ktorý mi porozprával svoj príbeh. Mal tri deti a býval s nimi v chatke zbitej z dosák. Požičal si totiž z banky peniaze na rikšu, ktorú zničili povodne. Bola nepoužiteľná, ale musel ju splácať ďalších 7 rokov,“ spomína na dôležitý moment Filip.

„Hádali sme si vek, on tipoval mne o 10 rokov viac, ja jemu o 10 rokov menej. Napriek tomu bol stále usmiaty. Vtedy mi napadlo, že žiť sa dá aj inak.“

Po návrate domov už premýšľal len o tom, čo ďalej, a usúdil, že je najvyšší čas pozrieť si vysnené Himaláje a stretnúť dalajlámu. Pustil sa teda do šetrenia a po troch-štyroch mesiacoch mohol vyraziť, ale zradili ho hlasivky, musel ísť na operáciu.

Pôvodne počítal s tým, že sa bude živiť ako pouličný spevák. Medzitým si nasporil ešte viac, v práci dal výpoveď a vyrazil. Hudbou sa nakoniec živil iba mesiac a pol v Španielsku, pretože Ázia je lacná.

„Na treku v Himalájach som stretol jednu Britku a tá mi povedala, že zajtra bude mať dalajláma prednášku v McLeod Ganj na severe Indie, v dedinke, kde žije v exile-neexile.“

Na prednáške dalajlámu v indickej dedinke McLeod Ganj sa zišli ľudia z celého sveta. Vzadu vľavo Filip.
Na prednáške dalajlámu v indickej dedinke McLeod Ganj sa zišli ľudia z celého sveta. Vzadu vľavo Filip.
Zdroj: Archív F. J.

Veľmi sa potešil, na druhej strane bol nešťastný, pretože už 5 mesiacov mal dalajlámov denný rozvrh poruke, a práve, keď bol na treku, mu táto informácia ušla. No nevzdal sa.

„Na jeho prednášky sa treba registrovať tri dni vopred a prejsť kontrolami, čo som, logicky, nestihol. Tak som tam šiel na ,drzovku‘, postavil sa do strašne dlhého radu a mal obrovské šťastie. Budhisti sú totiž nastavení tak, že najväčší karmický čin je to, keď inej bytosti dopomôžete k budhistickému učeniu, čo bol podľa mníchov aj môj prípad. Ja som poprosil, oni si ma popodávali a už som sedel vnútri.“

V ten deň sa tam zišlo asi 100 ľudí z celého sveta. Mobily a fotoaparáty museli odovzdať pri vchode, no hrdina dňa ich hneď na úvod požiadal o spoločné foto.

„Dalajláma je veľmi príjemný a hlavne vtipný človek. Ťahal hipisákov za dredy, smial sa z tetovaní a keď začal rozprávať, omladol, bol doslova na ,zožratie‘. Okrem iného vravel, že v priebehu predchádzajúcich životov sme boli každý každému niekedy matkou a podľa toho by sme sa mali k sebe správať s patričnou úctou. Po prednáške dal priestor na otázky,“ smeje sa Filip.

„Ako prvý sa prihlásil nejaký hollywoodsky herec a spýtal sa, či s ním môže urobiť selfie. Dalajláma odpovedal, že bodaj by boli všetky otázky také ľahké. Jedna pani sa ho zase spýtala, kedy zachráni Tibet a vráti sa do kláštora v Lhase. Povedal, že sa mu tam veľmi nechce, pretože kláštorné toalety sú veľmi ďaleko a on je už predsa len starší človek...“

V kláštore a u filmovej hviezdy

Po stretnutí s dalajlámom a izraelským cestovateľom v indickom Váranásí sa Filip rozhodol vyskúšať kláštorný život.

„Ja som bol v Tushite, v druhom najväčšom kláštore, ktorý vyučuje západné národy budhizmus. Vzali nám techniku vrátane mobilov, peňaženky, nesmeli sme byť odhalení, ani v tielku, aby sme sa nerozptyľovali a sexuálne sa neaktivizovali,“ zhŕňa stručne svoj desaťdňový pobyt. Zaplatil zaň 70 eur, čo je ponímané tak, že vlastne platí pobyt niekomu, kto príde po ňom.

„Vstávali sme ráno o šiestej, meditovali, nasledovali raňajky, škola, meditácia, jedlo, joga a tak ďalej. Čo mi to dalo? Vďaka meditáciám a úlohám, ktoré sme dostali, som pochopil, že väčšinu problémov si človek nosí z detstva, čiže mal som čo v sebe riešiť aj ja.

Okrem iného som si uvedomil, že ako muzikant som mal tendenciu sa buď veľmi preceňovať, alebo podceňovať. Vďaka tomuto pobytu som tie svoje ego zápasy dokázal viac-menej úplne odstrániť. Dnes, keď sa niekto do mňa naváža, to beriem tak, že je to jeho projekcia, jeho svet, so mnou to nijako nesúvisí, čiže nepodceňujem sa, ale ani nepreceňujem.“

Filipove potulky po Ázii pokračovali a za zmienku stojí jeho pobyt v Naí Dillí. Potreboval sa na pár dní ubytovať, preto využil kontakt svojej známej herečky z Bystrice.

„V lete robili so známym bollywoodskym hercom Ashwattom Bhattom nejaké školenie v Európe. Spojila ma s ním, ja som mu napísal, on mi dal adresu, prišiel som a bolo. Býval som s ním a jeho rodičmi, všetci boli veľmi milí, a hoci je Ashwatt hviezda, spáva normálne na matraci a jazdí na starom rozsypanom aute.“

Po návrate z Ázie si pre zmenu kúpil letenku na Malorku, kde sa už živil ako pouličný muzikant. Zarobil 25 eur za hodinu, čo mu umožnilo zájsť do Barcelony, Pamplony či Madridu. A na záver prekvapil aj sám seba.

V Španielsku sa živil ako pouličný hudobník. Denne zarobil 25 eur za hodinu.
V Španielsku sa živil ako pouličný hudobník. Denne zarobil 25 eur za hodinu.
Zdroj: Archív F. J.

Po Slovensku za 27 dní

Vrátiť sa domov po dlhšom čase z cudziny človeka núti skôr porovnávať ako konať. Filip to mal opačne.

„Ešte som ani nedošiel domov, už som bol v Tekovských Nemciach, sedel na tráve, jedol horalku, pil Fatru a vymýšľal. Vtedy som si povedal: Zbytočne sa trepem do Ázie cez pol sveta, keď to nepoznám doma.“

A tak sa na prelome augusta a septembra rozhodol prejsť pešo za 27 dní Slovensko – z Duklianskeho priesmyku na bratislavský Devín.

„Denne som prešiel 30 až 35 kilometrov. Potom som sa zastavil v krčme, za 3 minúty som bol ubytovaný, všade mi dali vodu, slivovicu, slivky, domáci puding, guláš, oprali mi ponožky... Naprieč celým Slovenskom samí dobrí ľudia,“ konštatuje s uspokojením.

V súčasnosti pracuje naďalej vo svojom odbore ako copywriter, píše blogy, s ktorými začal na cestách, premieta cestovateľské kino, ale prioritne sa vrátil k hudbe.

A nebol by to on, keby nebol namočený hneď do viacerých projektov. V hardrockovej skupine #Bezpokory hrá na gitare a po celoživotnom odhodlávaní sa postavil aj za mikrofón ako spevák. S projektom Filip Jánošík & hotoví umelci hrajú zbojnícky rokenrol, cimbalový punk a v textoch sa odrážajú jeho zážitky z cestovania. Prvé koncerty plánujú už na marec.

„Vedecký pokrok, rodina a umenie sú pre mňa jediné spôsoby, akými môže byť človek prínosný pre spoločnosť, aby to malo zmysel. Najviac som sa našiel v hudbe a kvôli nej nateraz ostávam doma. Samozrejme, mám už plnú hlavu plánov navštíviť boxerské kempy v Thajsku.“

Poslať emailom
Diskusia ()
V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Populárne články
Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Marek má dve krásne dcéry, ktoré mu robia veľkú radosť. Herectvo ich zatiaľ neláka.

Herec Marek Majeský: Nechcem si cez deti kompenzovať svoje túžby

Aj keď sú tunajší veľkí zamestnávatelia minulosťou, obyvatelia Vrbového to majú blízko za prácou v Piešťanoch, v Jaslovských Bohuniciach či v Trnave.

Slovenské mestečko so svetovou atrakciou: Miestna šikmá veža sa nakláňa takmer o meter!

Lisa Edelstein

Odvážna hviezda zo seriálu Dr. House: Pre zvieratá donaha!

V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac
Diskusia