Hovoril o sebe, že vyrastal ako podpultový tovar. Napriek jeho telesnej schránke sa mu podarilo dosiahnuť úspechy, o ktorých mohli mnohí jeho kolegovia iba snívať. Marián Labuda (†73).

Povedali o ňom

Andy Hryc (70), herec

 

Bol to môj veľmi dobrý kamarát. Odišiel, čo ma zarmútilo, ale bol chorý. Myslím, že posledné roky dosť zanedbával svoj zdravotný stav. Bol deprimovaný, a keď je človek vnútorne deprimovaný, tak sa to na zdraví odzrkadlí. Sedemdesiattri rokov je veľmi málo na to, aby zomrel. Je nenahraditeľný. Prídu iní herci a komici, ale Labuda už druhý nebude.

 

Diana Mórová (50), herečka

 

Najskôr som pred ním mala veľký rešpekt, ale tým, že sme sa ako kolegovia s Mariánom zblížili, opadlo to zo mňa. Ale ja som mu stále vykala a on mne tykal. Páčilo sa mi, že vždy vedel povedať svoj názor, čo je obdivuhodné.

 

Branislav Bystriansky (48), herec

 

Keď sme raz dávno skúšali jedno predstavenie s mladým režisérom, Marián Labuda hneď na druhú čítačku prišiel s naučeným textom celej postavy. Odprezentoval celý text spamäti a potom režisérovi povedal: „Tak, pán režisér, toto som si pripravil ja pre vás a teraz mi ukážte, čo ste si pripravili vy pre mňa.“ Bolo to úžasné. Vždy bol pripravený a táto pripravenosť z neho robila hviezdu, ktorou bol.

 

Richard Labuda (19), herec

 

Ja sa na starkého veľmi nepodobám, teda určite nie postavou. Hovoril o mne, že som model rodiny, ale ja si to nemyslím.

Labuda bol pravý čechoslovák. Dokonca aj narodeniny oslavoval spolu s Československom, a to 28. októbra. Narodil sa v roku 1944 v Hontianskych Nemciach a celý život tvrdil, že dátum narodenia ho tak trošku rozmaznal. „Nešlo sa do školy, do práce, všade viseli vlajky, keďže bol štátny sviatok. Kto by aj nebol rozmaznaný?“ pýtal sa často nahlas. Jeho otec bol krajčír. Detstvo preto trávil v jeho dielni. Najmä pod pultom, kde ležalo množstvo gombíkov, ktoré na šaty prišívala hercova mama. Svoju špecifickú telesnú stavbu si s humorom sebe vlastným vysvetľoval cez otcovo povolanie.

„Keďže som sa celé dni váľal medzi gombíkmi, neviete si predstaviť, koľko som ich zjedol. Lenže gombíky sa zle trávia, dlho ostávajú v žalúdku. Z toho vznikla moja obezita,“ tvrdil. Skutočnosť však bola taká, že ako chlapec prekonal reumatickú horúčku. „Dovtedy som bol najchudší chlapec v triede. Ale potom som bol na liečení v Sliači, a keď som sa vrátil domov, bola zo mňa zrazu taká guľôčka. Pri nedeľnom obede mama naberala varechou otcovi, bratovi, sestre, a keď prišiel rad na mňa, dívala sa vyčítavo, či si chcem ešte pridať, a ja som vždy prikývol.“

FOTOGRAFIE HERECKEJ LEGENDY NÁJDETE V GALÉRII

Pre predsudky v súvislosti so svojím nízkym vzrastom a oblou postavou sa v detstve chcel stať farárom. „Lebo jeho sa nikdy nikto nič nepýta. Ten je pánom aj nad jedlom, aj nad veriacimi,“ povedal v minulosti. Vo veľmi útlom veku však rád počúval rozhlasové hry a túžil zažívať to isté, čo ich hrdinovia.

„Ako malý chlapec som nevedel, že to treba ísť študovať, že sa to volá herectvo, myslel som, že tie príbehy sa skutočne niekde odohrávajú a že deti kapitána Granta sú skutočné a kapitán Nemo existuje. Až teraz si uvedomujem, že ma odjakživa viedli k tomu, aby som sa raz aj ja stal hercom. Mal som dobrodružnú povahu a nebál som sa vystupovať v rôznych školských scénkach. Už vtedy som sa veľmi dobre cítil na javisku, oveľa lepšie než pred tabuľou,“ priznal v rozhovore pre Život v roku 2014, keď oslavoval 70. narodeniny.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Turbulentné obdobie prekonali. Vzťah herečky Hany Gregorovej a jej partnera funguje.

Útek z Prahy aj s milencom: Gregorová predáva luxusnú vilu po Brzobohatom. Kde našla útočisko?

Alexander Daško s husľami, ktoré mu otvorili cestu do veľkého sveta.

Ohnivé husle: Z rómskej osady to Alexander Daško dotiahol až medzi umelecké celebrity

Ilustračná snímka

Nebudeš šťastná! Kamarátkina babka ma varovala, no ja som ju vysmiala. Teraz plačem

Camilla, vojvodkyňa z Cornwallu

VOJVODKYNI CAMILLE sa na sociálnej sieti ušli urážky: Čo jej ľudia nevedia odpustiť?

Agáta Prachařová a Jakub Prachař

HANYCHOVÁ A PRACHAŘ sú oficiálne rozvedení: Reakcia Agáty hovorí za všetko

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia