Lyrický tenor Karla Gotta (†80) nebol po chuti úplne každému, napriek tomu jeho talent rýchlo presiahol hranice domácej scény.

Svoje prvé veľké úspechy slávil Karel Gott teda skôr za hranicami ako u nás. V raných 60. rokoch minulého storočia bol totiž v móde barytón, preto umelca v tom čase mnohí od spevu odhovárali. Publikum ho milovalo, kritici neznášali.

60. roky

Po sérii neúspešných speváckych súťaží podnikol Karel už v roku 1961 svoje prvé zahraničné turné, ktoré viedlo do Poľska. O rok neskôr sa vybral do Sovietskeho zväzu, kde sa stal doslova miláčikom tamojšieho publika.

Ďalší úspech zaznamenal exportným albumom The Golden Voice Of Prague vydaným v roku 1966. Časopis Time album ohodnotil ako jeden z najlepších toho roku v Európe. Zástupcovia americkej spoločnosti Columbia okamžite plánovali jeho vydanie v Spojených štátoch.

Karel spolu s textárom Jiřím Štaidlom a jeho bratom skladateľom a hudobníkom Ladislavom Štaidlom medzičasom v Prahe založil divadelnú scénu Apollo, kde v rokoch 1964 až 1967 vystupoval ako hlavná hviezda.

Medzitým si ešte stihol odskočiť na prvý ročník Medzinárodného festivalu tanečnej piesne Bratislavská lýra v roku 1966, ktorý so skladbou Mám rozprávkový dom bezkonkurenčne vyhral.

V našich končinách sa mu začalo dariť založením divadelnej scény Apollo, kde účinkoval v rokoch 1964 až 1967.
V našich končinách sa mu začalo dariť založením divadelnej scény Apollo, kde účinkoval v rokoch 1964 až 1967.
Zdroj: Archív NMH

Jeho hviezda začal stúpať závratnou rýchlosťou. Gott si postupne získaval fanúšikov na všetkých frontoch. Na festivale MIDEM v Cannes v rokoch 1967 až 1970 sa ako nováčik stal popri Tomovi Jonesovi a Frankovi Sinatrovi jednou z najväčších hviezd. Francúzska tlač ho dokonca označila za prírodný úkaz Východu.

„Letmo sme sa stretávali na rôznych pódiách v západnej Európe a dobre vedeli o svojich kvalitách. Bol som informovaný, aká hviezda to v strednej a východnej Európe je, a to bol tiež jeden z dôvodov, prečo som do Prahy prvýkrát prišiel až v roku 2001,“ povedal o maestrovi a jeho speváckom umení samotný Tom Jones.

Netrvalo dlho a prišli aj ponuky zo zámoria. Polročný angažmán v americkom Las Vegas, účasť na svetovej výstave v Montreale, spoločné vystúpenie s francúzskou hviezdou Gilber­tom Bécaudom v americkej a kanadskej televízii.

Karel konečne začal vzbudzovať nadšenie ako u divákov, tak u uznávaných kritikov. Neskôr v roku 1968 prišlo Rio de Janeiro, kde na brazílskom festivale uviedol pieseň Lady Carneval.

Vystúpenie pred 100-tisíc divákmi malo obrovský úspech a pieseň z dielne Karla Svobodu sa stala celosvetovým hitom, ktorý sa dočkal viac ako 30 jazykových verzií od rôznych spevákov.

Karel žal na začiatku kariéry úspechy predovšetkým v zahraničí.
Karel žal na začiatku kariéry úspechy predovšetkým v zahraničí.
Zdroj: Archív NMH

70. roky

V tomto období už Karlovi ležal svet pri nohách. Ponuku zostať v Amerike však za domáce publikum a Európu nevymenil. Namiesto toho uzavrel zmluvu s nemeckou firmou Polydor, pre ktorú nahral svoj prvý singel. Predalo sa z neho viac než milión kusov a v Nemecku sa Karel Gott stal hviezdou.

Druhá polovica 70. rokov mu do života priniesla kultový hit všetkých generácií – pieseň o včielke Maji, ktorú naspieval k obľúbenej kreslenej rozprávke. V roku 1977 absolvoval ďalšie veľkolepé turné po Japonsku.

V Rusku a ďalších krajinách bývalého Sovietskeho zväzu ho vyhlásili za najpopulárnejšieho zahraničného speváka. Predbehol aj Eltona Johna a Cliffa Richarda. V Nemecku si prevzal cenu pre najvýznamnejšiu kultúrnu osobnosť roka a s predajnosťou platní za rok 1979 takmer milión kusov predbehol i skupiny ABBA a Bee Gees.

80. roky

Neprestával koncertovať a púšťal sa do rôznych speváckych spoluprác. Aby nezaspal na vavrínoch, sledoval, čo sa na hudobnej scéne deje.

„Na duetá vyzývam ja, pretože ide najmä o mladšie kolegyne, s ktorými spievam. Za roky kariéry som už spolupracoval s mnohými hosťami, preto stále hľadám ďalej a ďalej nové talenty,“ ozrejmil.

Často vyzýval na rôzne spolupráce. Veľký úspech vo svete zaznamenala skladba Zvonky štěstí s Darinkou Rolincovou.
Často vyzýval na rôzne spolupráce. Veľký úspech vo svete zaznamenala skladba Zvonky štěstí s Darinkou Rolincovou.
Zdroj: Archív NMH

Rovnaké to bolo aj s Darinkou Rolincovou, ktorú v roku 1984 oslovil na spoluprácu. Tá bola najskôr v rozpakoch. Zvonky šťastia však rozbehli jej kariéru a zároveň boli zásadné aj pre samotného Gotta. Pieseň mala neuveriteľný úspech tak v Československu, ako aj vo svete.

„Zvonky búrali všetky hitparády. Boli sme na prvých priečkach a za sebou sme nechávali také hviezdy, ako boli Diana Ross, Billy Ocean, Rod Stewart. Viedli sme hitparádu v Nemecku, Švajčiarsku, Rakúsku, štátoch Beneluxu a Rusku,“ zaspomínala si Dara po rokoch.

S Gottom vďaka spoločnej skladbe koncertovala ešte necelé dva roky. V roku 1987 dostala ponuku zložiť dueto pre seba a Karla Gotta Marika Gombitová (62). V tej chvíli ani sekundu neváhala.

Po dosiahnutí úspechov a získaní všetkých možných ocenení sa ako čerstvý päťdesiatnik prvýkrát začal reálne zamýšľať nad koncom kariéry. V duchu hesla v najlepšom treba prestať sa viac nesnažil atakovať prvé priečky hudobných rebríčkov a zdalo sa, že roky najväčšej slávy už má za sebou.

Na druhom koncerte Leoša Mareša vystúpil Gott s prerobenou verziou skladby Být stále mlád. Prekvapil mladíckym vzhľadom.
Na druhom koncerte Leoša Mareša vystúpil Gott s prerobenou verziou skladby Být stále mlád. Prekvapil mladíckym vzhľadom.
Zdroj: Archív NMH

90. roky

Po revolúcii sa K. Gott rozhodol ukončiť spevácku dráhu veľkým koncertným turné. To však bolo natoľko úspešné, že svoje rozhodnutie napokon prehodnotil. V roku 1991 získal titul najpopulárnejšieho umelca roka v Nemecku. O sedem rokov neskôr ho na slovenskom Zlatom slávikovi vyhlásili za najobľúbenejšieho zahraničného speváka. Predbehol Madonnu aj Michaela Jacksona.

Milénium až súčasnosť

Ako prvý spevák východnej Európy a z oblasti pop-music vystúpil v roku 2000 v newyorskej Carnegie Hall. Najväčší úspech však stále slávil v Nemecku. Získal tam ocenenie pre najúspešnejšieho zahraničného umelca všetkých čias, ktorý na ich scéne kedy pôsobil. K Včielke Maji a Zvonkom šťastia sa pridal ďalší hit. Išlo o pieseň Být stále mlád ako dueto s nemeckým raperom Bushidom z roku 2008.

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
John Travolta

Hollywoodsky smoliar: Časy keď bol Travolta parketovým levom sú dávno preč

Fiľakovo za posledné roky výrazne opeknelo.

Fiľakovo sa úspešne rozvíja, bojuje však so zúfalou infraštruktúrou

Ako rada opakuje, nikam sa neponúka, napriek tomu pracovné príležitosti stále prichádzajú.

Nezabúdajme na dotyk: Televízna svokra radí, ako prežiť tie najkrajšie Vianoce

Spevácka hviezda,ktorá zmenila svet hudby oslavuje osemdesiatku.

Tina Turner oslávila okrúhle narodeniny. Žije s manželovou obličkou

Alec Baldwin a Hilaria Baldwin na nákupoch s deťmi.

Po smutnej udalosti prvýkrát na verejnosti: Alec Baldwin s manželkou prišli o dieťa

Alkohol predlžuje únavu

Predlžuje alkohol únavu?

Zobraziť viac
Diskusia