Postavy, ktoré mu režiséri často s obľubou prideľujú, absolútne nevystihujú jeho skutočný charakter. Napriek tomu si na ne postupom času zvykol. Herec Ján Koleník (40).

Narodil sa 11. novembra 1979 v Banskej Bystrici. Absolvoval osemročné športové gymnázium so zameraním na cudzie jazyky. Istý čas života dokonca pre pracovné povinnosti svojho otca strávil spolu so sestrou Ankou v Moskve. Toto obdobie dodnes považuje za jedno z najkrajších, aké so svojou rodinou prežil. V detstve ho zaujímala najmä biológia, preto predpokladal, že pôjde študovať na prírodovedeckú fakultu. Nestalo sa to. Do života mu vstúpil tanec a ten všetko zmenil. „Od pätnástich rokov som tancoval. Spolužiačka ma zavolala na tanečný kurz. Chytilo ma to a tanec som bral veľmi vážne. Dokonca som aj súťažil v latinskoamerických tancoch. Keď som však odišiel na vysokú školu do Bratislavy, musel som s tým skončiť.“

FOTOGRAFIE OBĽÚBENÉHO HERCA NÁJDETE V GALÉRII

K herectvu sa Ján Koleník dostal dosť neskoro a tak trochu náhodou. „Najskôr som si vybral hereckú školu v Banskej Bystrici, lebo som ešte chcel zotrvať doma a venovať sa spoločenským tancom. Nechcelo sa mi odchádzať z domu, preto som sa v podstate iba kvôli tancovaniu rozhodol študovať herectvo. A až keď som štúdium začal, uvedomil som si, že herectvo ma vlastne baví,“ priznal umelec so smiechom v minulosti. Ochotník teda z neho nikdy nebol, no ešte ako malý chlapec sa túžil stať rádiovým spíkrom. Po dvoch rokoch na Akadémii umenia v Banskej Bystrici odišiel študovať na VŠMU do Bratislavy. Jeho ročníkovým profesorom sa stal herec Emil Horváth mladší.

Aj s odstupom rokov ho Ján vníma ako veľký vzor. Napriek tomu, že na televíznych obrazovkách stvárňuje predovšetkým postavy veľkých fešákov a lámačov ženských sŕdc, v skutočnosti je dosť plachý. Počas vysokoškolského štúdia zažil hercovu neistotu v priamom prenose aj jeho divadelný kolega Ľuboš Kostelný (39). „Jano, taký bojazlivý, nepoznačený chlapec z Banskej Bystrice, síce o dva roky starší odo mňa, ale bál sa ma. Ja som bol pre neho úplný ancikrist alebo čo,“ zaspomínal si Ľuboš na časy, keď sa obaja ocitli v spoločnej internátnej izbe, v tolkšou SoaRea s Renátou Ryníkovou.

Dielo

Ján Koleník sa narodil 11. novembra 1979 v Banskej Bystrici. Po skončení VŠMU v roku 2004 sa stal členom Činohry SND. V roku 2004 získal cenu za najlepší herecký výkon na festivale Istropolitana Projekt (postava Valena Connora v hre Opustený západ). Bol nominovaný na cenu Objav roka v rámci divadelných ocenení sezóny 2003 (postava Levitu v hre Veľké šťastie). V roku 2008 mu udelili Výročnú cenu Literárneho fondu za postavu kráľa Františka (Kráľ sa zabáva) s prihliadnutím na postavu Nika Dubčića (Dom v stráni). V roku 2014 účinkoval v medzinárodnom projekte 1914 v pražskom Národnom divadle pod vedením režiséra Roberta Wilsona. Stal sa najobľúbenejším hercom v televíznej ankete OTO za roky 2010, 2011 a 2012, čomu pomohol predovšetkým jojkársky seriál Panelák.

 

Medzi jeho najvýznamnejšie divadelné postavy patrí Valene Connor (Opustený západ), Levita (Veľké šťastie), Oront (Mizantrop), Jago (Othello), Kampen (Rozhovor s nepriateľom), Katurian (Ujo Vankúšik), Fontanet (Tak sa na mňa prilepila), Bassanio (Kupec benátsky), Frank-N-Further (Rocky Horror Show), Dorant (Stratégie a rozmary), Miro (Neberte nám princeznú), Ján Holub (Pod cudzou vlajkou), Laertes (Hamlet), František I. (Kráľ sa zabáva), Lucentio (Skrotenie zlej ženy), Niko Dubčić (Dom v stráni), Antonius (Antonius a Kleopatra), Joachim (Plantáž), Jochanan (Herodes a Herodias), Evaristo (Vejár), Aigisthos (Oresteia), Rakitin (Bratia Karamazovovci), Samo (Bál), Ondrej (Bačova žena), Kossuth (Prorok Štúr a jeho tiene).

 

Účinkoval v televíznych seriáloch Medzi nami, Panelák, Keby bolo keby, Kriminálka Staré Mesto, Zlomok sekundy, Prvá republika, Zoo, 1890, Za sklom, Oteckovia, Jenny.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Nelipla na úspechu. Svoje povolanie v skutočnosti nechcela vykonávať a možno preto sa jej tak darilo.

Prvá dáma divadla EMÍLIA VÁŠÁRYOVÁ sa pretĺkla búrlivým manželstvom. V kom našla ideál muža?

Celderovcov pohltilo umenie v akejkoľvek podobe.

Doma majú galériu: Precestovali polovicu sveta, aby si z každého kúta priniesli kúsok domov

Phil Collins s bývalou manželkou Orianne.

Ako z telenovely: Opletačky PHILA COLLINSA s exmanželkou nemajú konca

Pre chorého brata je oporou.

Po problémoch v manželstve herca SVÄŤA MALACHOVSKÉHO zasiahla bratova diagnóza

Spolupacientka na chemoterapii Marianne požičala pre zábavu blond parochňu, hoci pred liečbou mala tmavé vlasy.

Rakovina prsníka ju takmer zabila: Marianna žije s metastázami po celom tele

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia