Rakúska polícia obvinila českú matku z usmrtenia z nedbalosti, 24. februára pri zostupe zo zaistenej horskej cesty jej synček spadol do rokliny.

Rozhorčené reakcie na sociálnych sieťach a v komentároch pod článkami o chlapčekovi (6), ktorý tragicky zahynul pri zostupe z rakúskej ferraty Drachenwand, sa sypali jedna za druhou. Len málokto dokáže pochopiť, prečo také malé dieťa vzala matka (42), jej partner (41) a ich kamarát (37) na takú ťažkú túru, z ktorej sa vracali pri západe slnka.

Na konci zostupu

Traja dospelí a jeden malý človiečik zostupovali strmými svahmi v lese. Niektoré úseky sú na Drachenwande zaistené drevenými stĺpmi, schodmi, kovovými kolíkmi a niekoľkými lanami. Chlapček sa na jednom z ťažších miest dostal na koniec rebríka a spadol do rokliny do hĺbky 60 až 70 metrov. Bolo to už takmer na konci zostupu...

Tragédia sa odohrala za tmy. Zostup z vrcholu začala česká skupina až okolo piatej popoludní. Nešťastie sa stalo po pol siedmej. Jeho mama s ďalšími dvoma mužmi v tme nevideli, kam a ako hlboko chlapec spadol. Záchranári v komplikovanom teréne nemohli použiť helikoptéru, horská služba sa k nemu musela dostať po svojich.

Hora Drachenwand leží v nadmorskej výške 1 060 metrov nad jazerom Mondsee. Chlapčekova mama a jej partner cestu na tento kopec podnikli už niekoľkokrát. Mimoriadne teplá zima bola aj tu takmer bez snehu.

˃˃˃ Fotografie k článku nájdete v galérii. ˂˂˂

Sťažujúci faktor

Tomáš Kika (39) spolupracuje s viacerými leteckými záchrannými službami. Momentálne najčastejšie pôsobí v rakúskom Reutte v Tirolsku. Tirolské Alpy sú divokejšie než Salzkammergut Berge, sú vyššie a väčšie. „Kopec, na ktorom sa tragédia stala, nie je ani dvojtisícovka, ani trojtisícovka, ale ráz krajiny a štruktúra tých kopcov je podobná,“ konštatuje. Pri tragických nešťastiach zvyčajne nie je spúšťačom iba jedna chyba, ale ich reťazenie.

„Hodnotiť situáciu v rakúskych Alpách z kaviarne v Bratislave je ťažké. Nevieme, čo sa tam odohrávalo. Hoci som tam nebol, môžem skonštatovať, že základným pravidlom každého horského výstupu je, že ak sa neráta s nejakým bivakovaním alebo prespaním, nie je rozumné plánovať ho na popoludňajšie hodiny. Tma je v horách výrazný rizikový faktor. Nielen preto, že nevidno. Do hry vstupuje rapídny pokles teploty, s ktorým v zime súvisí zmena vlhkosti a mráz. Dôležitá je aj reálna a pocitová teplota. Plánovať prechod zaistenou cestou s návratom za tmy je rozhodne nerozumné. Aj pre dospelého je to náročné, ak dobre nepozná terén či nie je technicky vybavený a dobre oblečený.“

Na hlavu matky padlo okamžite veľa kritiky. Ani na náročnejších horských trasách deti nie sú až taký nevídaný jav. „Je otázne, či vek šesť rokov bol adekvátny takémuto výstupu. To, že zaistená cesta je síce ťažká, ale zvláda ju aj malé dieťa, ešte nemusí platiť pre každého. Dnešná doba tlačí hranicu veku, v ktorom sa začína s fyzickými aktivitami a výkonnostným športom, čím ďalej, tým nižšie. Keď má dieťa tri či štyri roky, pri gymnastike či krasokorčuľovaní je už pomaly neskoro.

Každý, kto je pre niečo zanietený, k tomu vedie aj svoje deti. Všetko ide hladko, pokiaľ sa darí, na sociálnych sieťach si dokonca vyslúži obdiv. S jedlom rastie chuť. Malé dieťa však oproti dospelému človeku nemá zábrany ani opatrnosť plynúcu z predchádzajúcich skúseností. Nevie zhodnotiť riziko. Mnohé vníma ako formu hry a zážitku.“

Pre taký maličký organizmus je zhodnotenie objektívneho rizika veľmi ťažké. Dieťa zvyčajne opakuje to, čo vidí. To, že technicky zvládne zaistenú horskú cestu, nie je nič mimoriadne. Pokiaľ sa to deje v rámci dodržiavania bezpečnosti s dodatočným istením, nemusí to byť ako forma tréningu a získavania zručností nič nezodpovedné. Fatálne lezecké úrazy sa aj dospelým ľuďom stávajú na ľahkých trasách.

Ferrata Drachenwand je známa nádhernými výhľadmi.
Ferrata Drachenwand je známa nádhernými výhľadmi.
Zdroj: helloplanet.tv

Banálne v horách zahynul známy slovenský svetobežník Fero Kele (†78). Krátko popoludní sa pošmykol niekde v okolí Rysov. Už ako pätnásťročný bol najmladším horským vodcom vo Vysokých Tatrách. Neskôr prešiel všetky kontinenty vrátane Oceánie a vydal sa na tri cesty okolo sveta. Viedol prvú československú výpravu na Mount Everest, bol aj vedúcim expedície na severný pól.

„Podobne zahynul Vlado Tatarka (†56). Zvládol kopu prvovýstupov, expedícií v európskych veľhorách, ale aj v Pamíre, Hindukúši a Himalájach. Osudným sa mu stal klasický výstup na tatranský Ganek,“ dopĺňa T. Kika. Výsledky vyšetrovania tragédie môžu priniesť prekvapenia. Ak matka a dvaja muži v Drachenwande čas na návrat prešvihli cielene, bolo to od nich veľmi nezodpovedné.

„Do časovej tiesne sa však ľudia dostávajú veľmi jednoducho. V zime sa stmieva rýchlo a neúprosne. Viem si predstaviť, že sa mohli snažiť o rýchlejší zostup, ktorý už nebol sprevádzaný dostatočnou mierou opatrnosti a istenia. Okrem toho malé dieťa často sprevádza náhly príchod únavy. Z aktivity sa dostáva rovno do útlmu. Deti si vybíjajú batérie odrazu. Aj s tým treba rátať. O tom, čo sa presne stalo, môžeme len špekulovať.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Populárne články
Jonáš nakrútil video o priebehu choroby, aby ľuďom vysvetlil, čo sa s ním počas nej deje.

Útoky počas karantény: Nakazený Jonáš opísal desivé správanie agresívnych ľudí

Lídri hnutí a strán sa dohodli na zložení vlády. Čakajú ich ťažké časy. Je však dôležité, aby dokázali vládnuť celé funkčné obdobie a splniť svoje sľuby.

Aké šance má vláda? Politológovia opísali plusy a mínusy nových ministrov

ZIKA ASCHER nad návrhmi látok v roku 1946.

Tvorili pre Alžbetu II. či princeznú Dianu: Ascherovci do textilného biznisu zlákali aj Picassa

Prechádzka na čerstvom vzduchu robí zázraky.

Prebuďte sa zo zimného spánku: Za Jarnou únavou je nedostatok vitamínov

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Tekuté mydlo je hygienickejšie. Je to pravda?

Je tekuté mydlo hygienickejšie?

Zobraziť viac
Diskusia