J. Robert Oppenheimer, americký teoretický fyzik, bol hlavným vedcom, ktorý stál za vývojom atómovej bomby počas druhej svetovej vojny. Avšak po ničivých útokoch na Hirošimu a Nagasaki zostal zhrozený technológiou, ktorú pomohol vytvoriť.

Julius Robert Oppenheimer, ktorý sa narodil v roku 1904 v New Yorku, bol výnimočný teoretický fyzik, ktorého vynikajúci vedecký talent bol zreteľný už od mladého veku. Jeho kariéra bola ocenená, no jeho vzťah s americkou vládou sa vôbec nevyvíjal hladko.

Oppenheimer bol menovaný za riaditeľa laboratória Los Alamos v Novom Mexiku, kde bola atómová bomba navrhnutá a postavená. Viedol tím tisícov vedcov a inžinierov, aby zabezpečil, že bomba bude pripravená na použitie čo najskôr. Napriek jeho úsiliu sa počas druhej svetovej vojny bomba nestihla dokončiť včas, ale nakoniec bola použitá s ničivým účinkom proti Japonsku.

Keď sa atómová bomba v roku 1945 po prvýkrát použila na japonské mestá Hirošimu a Nagasaki, Oppenheimer sa ocitol v rozpore so svojimi vlastnými hodnotami a ideálmi. Zostal zmätený a šokovaný, keď uvidel následky ničivých bombových výbuchov a straty nevinných životov. Oppenheimer zostal zhrozený technológiou, ktorú pomohol vytvoriť. Po tomto incidente, začal verejne hovoriť proti šíreniu jadrových zbraní a stal sa zástancom kontroly a bezpečnosti zbraní. Vedomý si svojich následkov, vyhlásil slávne slová: "Stal som sa smrťou, ničiteľom svetov".

Diskusia