Svadba v laboratóriu

V Homburgu stretol svoju terajšiu manželku Özlem Türeciovú. Na spoločných fotografiách s manželom pre médiá pózuje síce s dobráckym výrazom tváre, ale so zdržanlivým úsmevom. Silná introvertka by sa najradšej s každým rozprávala iba o vede, a keď s manželom zakladali prvú firmu, mala obavy z obchodnej administratívy. Obidvaja sú jasní vizionári a majú spoločné nadšenie pre vedu a medicínu, preto nečudo, že vedecký svet ohurovali najprv svojimi úspechmi v boji proti rakovine. Oboch fascinovala myšlienka liečiť rakovinu iným spôsobom než chirurgickým zákrokom, chemoterapiou a ožarovaním.

Özlem je dcéra tureckých rodičov, narodila a však už v Nemecku, jej otec prišiel z Istanbulu ako lekár. Pôsobil ako chirurg v dolnosaskom Cloppenburgu. S budúcim manželom mali už od detstva veľa spoločného: obaja mysleli hlavne na rakovinu a obaja ako moslimovia vyrastali v silnom katolíckom prostredí. Özlem bola dennodenne v kontakte s rehoľnými sestrami, stretávala ich v otcovej práci a rodina okrem toho bývala v blízkosti kláštora. Ako dieťa sa chcela stať mníškou, nenapadlo jej, že pre ňu ako moslimku to môže byť veľmi komplikovaná cesta. Nakoniec sa rovnako ako jej otec dala na cestu medicíny, v poslednom ročníku sa stretla s budúcim manželom. Celý svadobný deň trávili v laboratóriu – prišli tam ráno, potom si odbehli na matriku a poobede sa vrátili k výskumu.

Manželia vedci sa aj vo firme BioNTech chceli venovať protirakovinovým nástrojom. Dali však prednosť urgentnej hrozbe.
Manželia vedci sa aj vo firme BioNTech chceli venovať protirakovinovým nástrojom. Dali však prednosť urgentnej hrozbe.
Zdroj: biontech /reprofoto youtube

Urgentná hrozba

V roku 2001 založili biofarmaceutickú spoločnosť špecializujúcu sa na protilátky pri nádoroch s názvom Ganymed Pharmaceuticals. Vychádzali z predpokladu, že modifikovaný genetický kód mRNA je možné využiť na to, aby „oklamal“ telo a prinútil ho účinne bojovať s rakovinou. Alebo povedané úplne jednoducho: chceli dosiahnuť, aby imunitný systém napadol samotné rakovinové bunky. Podarilo sa im to. O pätnásť rokov neskôr firmu predali japonskej farmaceutickej spoločnosti zhruba za 422 miliónov eur.

Svet si ich však bude navždy pamätať vďaka tomu, že nám dávajú nádej na záchranu ľudstva. V roku 2008 manželia spolu s rakúskym onkológom Christophom Huberom založili spoločnosť BioNTech. Ugur Sahim je jej výkonným riaditeľom a Özlem Türeciová zase členka predstavenstva a hlavná poradkyňa pre zdravotníctvo. Ich cieľom bolo skúmať ešte väčšie spektrum protirakoviných látok, ale len do chvíle, keď celý svet ochromil nový koronavírus. Keď v januári prenikli do sveta správy o tom, že v čínskom meste Wu-chan umierajú ľudia, Ugur Sahin si urobil vlastné výpočty a nato manželke povedal, že už v apríli aj v Nemecku zatvoria školy. Pomýlili sa iba o nejaký ten týždeň. Nečudo preto, že svojich zamestnancov v počte 1 300 manželia presunuli na boj s urgentnou hrozbou.

Článok pokračuje na následujúcej strane.

Thomas Alva Edison

Neznáme fakty o Edisonovi: Niektoré sú ako z rozprávky

Populárne články
Veronika Cifrová Ostrihoňová

Ostrihoňová otvorene o materskej dovolenke: Do práce si odskočila už 6 týždňov po pôrode

S partnerom MILOŠOM BLAŽEKOM boli spolu päť rokov, v septembri sa zasnúbili.

Obeťou aj prvá učiteľka. EVA ŠUCHTEROVÁ prehrala boj s kovidom, nedožila sa ani svadby

Pri príležitosti nášho jubilea sme načreli do archívu. Život navštívil jednu z prvých slovenských hlásateliek v televízii aj v rozhlase.

Život navštívil legendárnu HANU KOŠČOVÚ. Čo prezradila o svojej práci a po čom túžila?

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 5. do 11. marca?

Thomas Alva Edison

Neznáme fakty o Edisonovi: Niektoré sú ako z rozprávky

Alkohol ničí mozgové bunky. Je to pravda?

Alkohol ničí mozgové bunky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia