Ani vyhrážka, že jej znásilnia a zabijú syna, ju nezastavila. Írska novinárka VERONICA GUERINOVÁ (†37) zomrela rovnako ako jej slovenský kolega Ján Kuciak (†27) pre svoju prácu.

Kolegovia opisujú zavraždeného Jána ako hĺbavého človeka, ktorý toho veľa nenarozprával. Keď spolu išli na služobnú cestu, celé hodiny dokázal v aute mlčať. Viedol vcelku nudný život. Cez deň bol v práci, potom neskoro do noci pracoval na rekonštrukcii domu vo Veľkej Mači. Jeho brat Jozef nám v minulosti povedal, že Ján mu neraz aj o polnoci telefonoval, či použil správne lepidlo na obkladačky. Veronica viedla v porovnaní s ním oveľa „zaujímavejší“ život.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Divoká mama

Bližšie o tom porozprával pre Belfast Telegraph jej syn Cathal Turley. Mal iba šesť rokov, keď mu v roku 1996 šiestimi strelnými ranami zabili mamu zločinci z drogového podsvetia v zúfalej snahe zastaviť jej vyšetrovanie ich špinavých aktivít. Keď mal desať rokov, s jej vrahmi prebiehali súdne procesy, dennodenne preto vídal matkinu tvár v televízii či novinách.

V čase, keď mal štrnásť rokov, sa témy chopili filmári, ktorí o nebojácnej írskej novinárke nakrúcali dokumenty a filmy. „Bola vášnivou fanúšičkou Manchestra United. Keď sledovala futbalové zápasy, hoci bola práve v kuchyni, hlasno kričala, bola bujará a zábavná. Ja som kričal s ňou, nevedel som však, o čo ide.“ Cathal má zo spomienok na matku najradšej tie, keď pracovala. „Je pravda, že žonglovala s rodinným a pracovným životom. Jazdila veľmi rýchlo, stávalo sa, že nerešpektovala dopravné predpisy. Sedel som na zadnom sedadle, cítil som sa neuveriteľne, miloval som takéto jazdy a v detskej nevedomosti som sa domnieval, že všetky matky takto divoko šoférujú. Vtedy som presne nechápal, čo vlastne moja mama robí a prečo tak zúrivo jazdí. Často pri jazde autom telefonovala a zapisovala si poznámky.“

Cathal teda ako malé dieťa pramálo rozumel Veronicinej práci a ešte menej chápal, prečo jeho milovanú mamu zrazu pochovávajú do čiernej zeme. „Stál som tam, nevedel som, čo sa presne deje, všetci okolo mňa, obrazne povedané, kričali očami. Rodina, priatelia, bratranci, strýkovia, otec, všetci boli naštvaní a ja som naozaj nechápal prečo. Je naozaj veľmi ťažké vidieť otca plakať, keď ste malý chlapec.“

Syn slávnej novinárky sa vybral úplne inou profesijnou cestou než jeho mama. Novinári, ktorí sa s ním stretli, ho opisujú ako otvoreného a priateľského človeka so šarmom. Prevádzkuje obrovskú írsku krčmu McGettigan v Dubajskom svetovom obchodnom centre. „Vďaka mame za mnou chodieva veľa ľudí. Prídu len tak, podajú mi ruku a povedia – tvoja mama bola skvelá žena. Napĺňa ma to hrdosťou, nie strachom či hnevom. Keby som mal žiť s tou nenávisťou k maminým vrahom, vôbec by som nežil svoj život. Matka by nechcela, aby sa každá moja myšlienka točila iba okolo jej smrti. Nikdy nechcela byť obeťou. Všetko, čo urobila, bolo v prospech Írov a obyvateľov Dublinu.“ Cathalov otec a manžel slávnej novinárky sa druhýkrát oženil. Jeho dom napriek tomu zdobia snímky zo svadby s Veronicou či fotografie z rodinných výletov.

Článok pokračuje na následujúcej strane.

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Pre chorého brata je oporou.

Po problémoch v manželstve herca SVÄŤA MALACHOVSKÉHO zasiahla bratova diagnóza

Spolupacientka na chemoterapii Marianne požičala pre zábavu blond parochňu, hoci pred liečbou mala tmavé vlasy.

Rakovina prsníka ju takmer zabila: Marianna žije s metastázami po celom tele

Ilustračná snímka

Zvláštne miesto. Cítiť z neho pokoj, no zároveň nevysvetliteľnú záhadu, akej inde niet...

Diana a Charles

PRINCEZNÁ DIANA bola najkrajšia! Chirurg tvrdí, že má dôkaz

Celý život strávil po boku manželky Dariny, bývalej letušky, s ktorou mali tri deti.

Stano Dančiak miloval jednu z prvých letušiek v Československu. Aký bol skutočne ich vzťah?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia