Bola streda ako každá iná. V stredu za mnou vždy chodila moja mamina. Máme dve malé deti, sotva môže byť niečo príjemnejšie než pomocná ruka. V stredu mala mama v práci krátky deň, a tak vždy prišla.

Mala som tie stredy rada. Táto však bola nakoniec iná.

Počula som pri dverách zvonček. Práve som prebaľovala dcérku. Mama otvorila dvere. „Poď dnu, čo tam tak stojíš? Ty si predsa pán tohto domu, nie ja,“ povedala a zasmiala sa. O chvíľu počujem jej ďalšie slová: „Čo sa deje, prečo nejdeš dnu?“ Chvíľa ticha a potom: „Haló, počuješ ma?“

Nezdalo sa mi to. Niečo ma nútilo, aby som šla skontrolovať situáciu. Rýchlo som obliekla malú a utekala po schodoch ku vchodovým dverám. Mama tam stála, mala slzy v očiach, za dverami však nikto nebol. Na ulici bolo také ticho, až sa mi zdalo, že počujem dopadať na zem jesenné lístie.

Povedala mi, že videla môjho muža. Vravím si, áno, práve by sa mal vrátiť z práce, mohla ho vidieť. Ale kde teda je? Mama pokračovala – vraj len stál pred naším domom a hľadel dnu. Nič nevravel, neodpovedal. Po lícach sa mu kotúľali slzy.

Obom nám prišlo zle. V tej chvíli som nevnímala plač detí prichádzajúci z domu, cítila som len pulzujúci strach v celom tele. Vedela som, že sa niečo deje. Že niečo nesedí. A ani nesedelo. Môj muž sa už domov nikdy nevrátil.

Vrátiť sa chcel. Z práce sa za nami ponáhľal. Ale autonehoda mu v tom zabránila. A tak sa na nás prišiel pozrieť posledný raz aspoň takto. Tak, ako mohol. Plakal, nechcel odísť. Ale osud to zariadil inak. A nám teraz neostáva iné, než si ho udržať v srdciach a spomienkach.

Ilustračná snímka

Bývanie budúcnosti? Podobnosť týchto stavieb s logami známych spoločností nie je náhodná

Populárne články
Mária Kráľovičová

Herečka MÁRIA KRÁĽOVIČOVÁ prezradila, ktorí herci jej kľačali pri nohách: Srdce dala inému

Petra Vajdová

Talentovanej herečke svitá na lepšie časy: Prevzala predstavenie po Monike Potokárovej

Elena Suchá-Sojáková sa celý život venovala tvorbe etikiet a obalov.

Výtvarníčka spod Tatier vystavovala namiesto galérií v obchodoch, venovala sa etiketám a obalom

Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu sa vzdajú svojej úlohy v kráľovskej rodine. Začnú pracovať, aby sa stali finančne nezávislými.

Princ Harry a Meghan sklamali kráľovskú rodinu. Čo je za ich rozhodnutím?

Záchranári nesú telo obete pádu lietadla v Teheráne. Haváriu lietadla ukrajinských aerolínií so 180 ľuďmi na palube, ktoré sa v stredu zrútilo v iránskej metropole Teherán, nikto neprežil.

Pripravení na krízu? Ako môže konflikt v Iráne ovplyvniť životy Slovákov

Ilustračná snímka

Vylučujú metán všetky bylinožravce?

Zobraziť viac
Diskusia