Smrť speváka a skladateľa Miroslava Žbirku (†69) otriasla Slovenskom aj Českom. Ak existuje nebo, už v ňom hrá spolu s Johnom Lennonom a Georgeom Harrisonom, zosnulými členmi skupiny Beatles, ktorú celý život obdivoval.

Mekyho mama Ruth Gale pochádzala zo severného Londýna a otec Šimon Žbirka z Trnavej Hory. Zoznámili sa v roku 1943 počas druhej svetovej vojny v londýnskom pube Green Man. Otec, tankista, bojoval v Španielsku a do britského hlavného mesta prišiel so svojou jednotkou cez Francúzsko za dramatických okolností. Po svadbe Šimona a Ruth sa v Londýne narodil ich prvý syn Jason. Mladá rodinka sa po vojne presťahovala do Bratislavy. V našom hlavnom meste sa Žbirkovcom v roku 1948 narodil syn Tony a o štyri roky najmladší Miroslav.

Keby si niekto myslel, že bol pokojné dieťa, ktoré v izbe poslušne sŕka čaj o piatej, bol by na omyle. „Vždy som mal túlavé topánky. Mal som štyri alebo päť rokov, keď som sa prvýkrát stratil. Zrejme to nie je náhoda, že teraz bývam inde, než som sa narodil. V kine Čas na Poštovej ulici ma vtedy otec našiel, ako pozerám grotesky s Chaplinom. Charlie Chaplin bol môj prvý ‚Bea­tles‘,“ povedal mi počas našich rozhovorov do knihy Meky (Ikar, 2002). Odvtedy sa stratil viackrát, lebo keď bol niečím fascinovaný, rodičia ho vraj ťažko zvládali.

Za socializmu mal spolu s bratmi zromantizovaný pohľad na Spojené kráľovstvo. „Mysleli sme si, že každý na Západe je strašne bohatý. Keď to u nás zachádzalo už priďaleko, mama nás vrátila do reality. Bol som jej za to vďačný. Keď som už mal možnosť vycestovať do Anglicka, nič ma tam neprekvapilo. Nevyrastal som v bohatej rodine, ale celé detstvo som si myslel, že sme bohatí. Obdivujem rodičov, že mi tento pocit dokázali dať.“

VIAC FOTOGRAFIÍ LEGENDÁRNEHO MEKYHO NÁJDETE V GALÉRII

Na začiatku bol A dur

Prezývku Meky, ktorá mu prischla na celý život, dostal na Gunduličovej ulici, kde v tom čase Žbirkovci bývali. „Dal mi ju Vlado Rojčák, ktorý neskôr emigroval do Austrálie. Odvodil ju od mien kanadských hokejistov a ďalších známych ľudí, z ktorých mnohé sa začínali na ‚Mc‘, ako McCartney alebo McFerri,“ prezradil Meky. K hudbe ho inšpirovali starší bratia, najmä Jason, študent filozofie na Univerzite Komenského, ktorý hrával v rokenrolových skupinách. V šesťdesiatych rokoch sa dokonca objavil v televíznom programe. Jeho samovraždu v roku 1969, ktorá zasiahla celú rodinu, Meky v médiách nikdy nekomentoval.

„Brat mal vtedy 25 rokov, ja som bol od neho o osem rokov mladší. Bol som vo veku, keď som okrem gitary a lavičky v parku nepoznal nič iné. Istým spôsobom si jeho smrť nesiem so sebou celý život. S pribúdajúcimi rokmi mi čoraz viac dochádza, aký to bol perfektný a všestranný chlapík. Keď pozorujem svet, neviem, či v ňom takíto ľudia bez lakťov môžu existovať.“ Prvý akord mu však ukázal na gitare za 150 korún prostredný brat Tony, bol to A dur. Ostatné sa už musel naučiť sám. Vzťah s bratmi vždy považoval za harmonický. „Bolo výhodné mať starších bratov aj z pragmatického hľadiska, napríklad keď mi niekto chcel dať nakladačku...“

Prvý koncert odohralo bratské trio, ktoré sa nazvalo The Brothers, cez otvorené okno z bytu na februárke. „Z ulice sa ozývali nadšené výkriky: Bravó, tak to má byť! Bolo to nádherné. Vtedy ľudia prvýkrát počuli Mekyho spievať. V šestnástich rokoch mal dobrý beegeesovský hlas a techniku,“ prezradil mi pred rokmi Žbirkov starší brat Tony v tom istom byte na februárke, súčasnej Račianskej ulici.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia