Záchranárka delfínov: Mladá vedkyňa vymenila hory za more
22. 2. 2021, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:26)
Odsťahovať sa do cudziny je jedna vec, začať tam meniť vládne zákony celkom iná. Luisa Haasová (33) sa pre delfíny a veľryby v gibraltárskych vodách nadchla natoľko, že pre ich výskum a ochranu urobila takmer nemožné.
Galéria k článku
Vedeli ste, že delfíny sú hneď po ľuďoch cicavce s najväčším EQ – emocionálnou inteligenciou? Alebo že pri spánku spí len jedna polovica ich mozgu, zatiaľ čo druhá bdie, aby koordinovala nádych nad hladinou a sledovala možné nebezpečenstvo? Luisa Haasová, rodáčka zo stredného Slovenska, strávila za posledných osem rokov v spoločnosti divých delfínov nesmierne veľa času. V Gibraltárskom prielive ich nielen skúmala, pre miestne ministerstvo životného prostredia dokonca vypracovala protokol na riadenie ich ochrany. „Na zemi žije 42 druhov delfínov vrátane riečnych, oceánskych, ako aj sviňúch. Väčšina z nich je však ohrozená. Môžu za to ľudia, plasty, hluk z lodí, zlá kvalita vody aj rybolov,“ vysvetľuje cetologička, ktorá v Gibraltári našla svoj druhý domov.
Z hôr k moru
Luisa Haasová vyrastala v dedinke Morovno na okraji Handlovej. Obklopená horami strávila detstvo prevažne v lesoch, kde si zamilovala všetko prírodné. Záujem o životné prostredie a túžba po objavovaní a skúšaní nových vecí ju po strednej škole zaviedli za štúdiom environmentálneho práva do Anglicka. Všetko sa takmer osudovo zmenilo, keď sa jedného dňa vybrala na dovolenku do Gibraltáru. „Išla som na výletnú loď za delfínmi ako bežný turista. Vôbec prvýkrát som videla tieto morské cicavce. Vtedy som zistila, že to je to, čomu sa chcem venovať. Vášeň pre delfíny ešte viac prehĺbila tú pre životné prostredie,“ hovorí 33-ročná Slovenka. Zbalila si kufre a upršané Anglicko vymenila za slnečnú krajinu na hranici so Španielskom.
V Gibraltári si Luisa začala ešte viac uvedomovať, aký dosah má ľudská činnosť na okolité prostredie a zvieratá, najmä na populáciu delfínov. Pustila sa do štúdia morských vied a manažmentu zmeny klímy na Gibraltárskej univerzite. „Gibraltár je veľmi zvláštne miesto. Na ploche šesť štvorcových kilometrov nájdete všetko. Je síce veľmi znečistený, kvalita vzduchu je zlá a všade sa stavia a buduje, na druhej strane má veľmi veľa histórie a morských živočíchov, čo je úžasné. Z pláže vídavam veľryby, z okna svojej izby ráno, keď sa zobudím, dokonca aj delfíny,“ hovorí Luisa o britskom teritóriu s vysokou mierou autonómie, ktoré má vďaka neveľkej rozlohe aj tvaru prezývku Skala (The Rock).
Pokračovanie na ďalšej strane...