Karol L. Zachar (†85) bol nielen popredný slovenský herec, režisér, ale aj scénický a kostýmový výtvarník či pedagóg. Za jeho najúspešnejšie dielo možno považovať inscenáciu muzikálu Na skle maľované.

Narodil sa 12. januára 1918 v dedinke Svätý Anton blízko Banskej Štiavnice. Detstvo budúceho umelca a jeho troch súrodencov nebolo príliš láskavé. Keď mal päť rokov, zomrela mu mama. Preto boli jeho najkrajšie spomienky na prvé roky života spojené práve s ňou. „Mama mi zomrela v roku 1923. Mnoho rokov odvtedy pretieklo a dá sa povedať, že práve na sklonku života som si uvedomoval, ako mi celý život niečo chýbalo, a to bola práve mama,“ priznal v roku 2001 v rozhlasovom rozhovore s novinárom, spisovateľom a prekladateľom Emilom Benčíkom (87).

Jedinú radosť mu v mladom veku spôsobovala láska k prírode. Miloval hory, v ktorých trávil celé dni, dokonca sa z neho stal pastier a chodieval pásť kozy, za čo dostával výslužky. „Bolo to smutné a chudobné detstvo. Ale radosť prichádzala vtedy, keď som sa mohol dostať do hory – najlepšie s nožíkom. Neskôr, keď som mal asi deväť rokov, mohol som chodiť dokonca s valaškou ako ostatní pastieri,“ uviedol v spomínanom rozhlasovom rozhovore. Budúci umelec hrával na fujare a mal veľmi blízko k ľudovej piesni. Hercov otec odišiel na deväť rokov pracovať do Francúzska, preto sa Karol a jeho traja súrodenci ocitli v sirotinci milosrdných sestier svätého Vincenta v Banskej Bystrici. Neskôr v dospelosti prevzal mladý Karol Legény priezvisko Zachar po svojej nebohej matke, aby ju aspoň takým spôsobom mohol mať stále pri sebe.

Všestranný umelec urobil výnimku a Dočolomanského prijal na herectvo bez maturity. Čím ho očaril vyučený automechanik sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka Život (v predaji od štvrtka 8. októbra 2020).

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Angela Merkelová a Joachim Sauer.

Plánuje odísť: Bude ANGELA MERKELOVÁ tráviť dni na dôchodku sama?

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Zuzana Smatanová

Namiesto spevu kreslenie: ZUZANA SMATANOVÁ sa vrátila k starej záľube. To je talent!

Ilustračné foto.Sponzorované

Nech stres neovládne náš život

Každoročne slávený festival sa začína v druhú sobotu pred Popolcovou stredou. Spája v sebe pozostatky pôvodných náboženských praktík s importovanými kresťanskými prvkami.

Obeta matke Zemi: Diabolský festival v Argentíne aj ako božstvo hýrenia či nemravnosti

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia