Každá doba má výnimočných ľudí, ktorí svojimi myšlienkami, nápadmi, hrdinstvom, vynálezmi či umením posúvajú svet dopredu. Ale mená a osudy mnohých zahladil čas. Platí to aj o levočskom zlatníkovi Jánovi Silášim, ktorý žil a tvoril v 18. storočí.

Aj slovenské archívy ukrývajú zaujímavé príbehy ľudí, ktorí dnes napriek svojej výnimočnosti patria medzi zabudnuté osobnosti. Presne taký je príbeh levočského zlatníka Jána Silášiho, najznámejšej a najplodnejšej osobnosti barokového zlatníctva na území dnešného Slovenska. Z archívov na svetlo sveta ho vyniesol emeritný kňaz Michal Lipták z Ľubice. „O tomto rožňavskom rodákovi, vynaliezavom dekoratérovi a zručnom miniaturistovi zlatníckych artefaktov som nikdy nepočul, hoci som sa s jeho monštranciami a inými liturgickými predmetmi dostával denne do styku.

Až raz mi v ktorejsi farnosti na Spiši ktosi položil otázku, či viem, kto vyrobil kadidelnicu, ktorú som používal pri liturgických obradoch. Tak som sa pustil do pátrania a príbeh tohto zlatníka, majstra nad majstrov, sa mi podarilo odhaliť vďaka starým listinám a dokumentom uloženým v Štátnom archíve v Levoči. Ale všetky historické dokumenty týkajúce sa života Jána Silášiho boli napísané v nemeckom švabachu, mal som veľký problém toto písmo rozlúštiť. Keď videl moju nešťastnú tvár nedávno zosnulý historik docent Ivan Chalupecký, všetko mi preložil. A tak aj vďaka nemu sa mi podarilo zrekonštruovať životný príbeh jedného z najvýznamnejších zlatníckych majstrov,“ hovorí o zložitej ceste k príbehu levočského zlatníka kňaz Michal Lipták.

Popritom zmonitoroval historické liturgické predmety používané v chrámoch Spišskej diecézy. Smutným hlasom dodáva, že ho trápi rozdielny prístup správcov farnosti k týmto vzácnym pamiatkam. Niektorí správcovia farnosti sú veľmi zodpovední a vidieť, ako im záleží na dobrom stave pamiatkového fondu, vzácnych kníh vo farských archívoch či historicky vzácnych liturgických predmetov. Ale stretol sa aj s takými kolegami v Božej službe, ktorí považujú za zbytočnú stratu času venovať sa tejto oblasti. „Našťastie predstavitelia cirkevnej vrchnosti nabádajú správcov farnosti, že je nanajvýš potrebné starať sa o toto cirkevné kultúrne dedičstvo,“ konštatuje s uspokojením.

FOTOGRAFIE JEDINEČNÝCH VÝTVOROV LEVOČSKÉHO ZLATNÍKA NÁJDETE V GALÉRII

Symbol bohatstva a moci

Zlato, s ktorým tak majstrovsky vedel narábať Ján Siláši, vstúpilo do života ľudí ako všeobecné platidlo v starom Egypte i na Kaukaze asi pred sedemtisíc rokmi. Do života pravekého človeka žijúceho na starom kontinente o čosi neskôr – v štvrtom tisícročí pred Kristom. Postupom času sa tento kov stal stelesnením bohatstva, výnimočnosti, moci aj slávy, dokonca mu pripisovali zázračnú silu zaručujúcu nesmrteľnosť. „Mimoriadna tvárnosť, trvanlivosť, ale aj farba a vysoký lesk pripomínajúci slnko, predurčili zlato ako bezkonkurenčný kov na výrobu najjemnejších umeleckých predmetov, šperkov, ale aj predmetov mimoriadneho významu, akými sú liturgické predmety, ktoré vyrábal pre cirkev aj Ján Siláši. V neistých, nepokojných časoch, počas vojen a povstaní sa predmety zo zlata ukrývali najčastejšie do zeme, často ich objavili až po stáročiach,“ konštatuje duchovný.

Na našom území sa prvé zlaté výrobky objavili už v štvrtom tisícročí pred naším letopočtom. Na východe Slovenska v Tibave a vo Veľkých Raškovciach našli pri archeologických výskumoch amulety z tenkého zlatého plechu. „Takmer celé stredoveké zlatníctvo na Spiši stálo na objednávkach, ktoré zlatníkom zadávala cirkev. Objednávala si u zlatníckych majstrov v Spišskej Novej Vsi a Levoči kultové predmety používané pri bohoslužbách. Zlatníci v dielňach vyrábali najmä kríže, pacifikály, cibóriá, kalichy, monštrancie, relikviáre. V stredoveku sa aj na Spiši veľmi uctievali ostatky svätých, čo sa, samozrejme, odzrkadlilo na dekorovaní liturgických predmetov. Od 15.  storočia sa na týchto predmetoch kresťanského kultu objavil email, pôsobivá a veľmi náročná technika, ktorú majstrovsky ovládal predovšetkým majster Siláši. Dnes sa tejto technike venuje mladá šperkárka Annamária Mikulík zo Starej Ľubovne, ktorá sa v emailovej tvorbe inšpiruje aj dielom Jána Silášiho,“ zasväcuje nás do histórie spišských zlatníkov Michal Lipták.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Populárne články
V mladosti ju francúzska tlač prirovnala k herečke Brigitte Bardot.

Naša Brigitte Bardot: Chalupová sa preslávila vo svete, na emigráciu však nepomyslela

Znak neistoty alebo dominantnosti? MEGHAN sa drží HARRYHO obidvoma rukami.

Meghan chcela zatieniť Dianu: Do manželstva s Harrym vraj išla s jasným cieľom. Aké má ambície?

Ilustračná snímka

Nebola chorá, len zrazu začala spomínať smrť. Tušila, že sa to stane?

Tereza Nvotová

Netradičný film s hororovou zápletkou: TEREZA NVOTOVÁ prichádza s novým projektom

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 14. do 20. augusta?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia