Samko žije s dvoma bratmi a rodičmi v severovýchodnom kúte Slovenska v zabudnutom svete. Bude raz jeho svet lepší? 

Oblasť za vodnou nádržou Starina je raj prírody, ale cesty tam rajské nie sú. Možnosť zamestnať sa takmer žiadna. Rodina Citriakovcov. Erik má osemnásť rokov. Na strednú dochádza do Sniny. Raz by chcel byť policajtom niekde na hranici s Ukrajinou, aby to mal blízko domov k rodičom do Uliča. Pätnásťročný Dávid zatiaľ chodí do základnej školy. Chcel by ísť na obchodnú akadémiu. Počas korony si s bratom požičiavali jediný notebook, aby sa mohli na striedačku učiť na diaľku. Dvojročný Samko si zatiaľ starosti nerobí. Trochu sa hanbí, potom sa rozblázni a frčí na odrážadle. Možno raz bude ako Sagan. To by nebolo zlé, spustiť sa z kopca po deravej ceste do sveta pod vodnú nádrž Starina.

Otec Michal hovorí, že keď bol mladý, bolo mu jedno, čím bude. Išlo o to, aby sa vyučil. Išiel tam, kde brali. Vyučil sa za traktoristu. Robil ho len chvíľu. Väčšinou bol zamestnaný ako šofér. „Keby sa mi teraz aj podarilo získať prácu, trebárs v Snine vzdialenej 30 kilometrov, zo mzdy by som musel dať veľkú časť na úhradu nákladov spojených s cestovaním,“ vysvetľuje. Mama Katka chcela byť vždy len predavačkou, aj ňou donedávna bola.

VŠADE DOBRE... FOTOGRAFIE ŠŤASTNEJ RODINY NÁJDETE V GALÉRII

Ukradnutá pomoc

Michal je z dedinky Zboj, ktorá je ešte ďalej Pánu Bohu za chrbtom, na trojhranici Slovenska, Ukrajiny a Poľska. „Tam už školu zrušili, preto sme kúpili domček radšej tu,“ vysvetľuje hlava rodiny. Kým ho prepustili, pracoval v Humennom. Tam si našiel manželku. „Spoznali sme sa v bare,“ spomína Katka. „Bývala som v podnájme, to nebolo ktoviečo. Aj tu sme boli spočiatku len v podnájme. Bolo to v čase, keď manžel ešte robil. Každý deň dochádzal odtiaľto do Humenného.“

V Uliči to nie je jednoduché. Citriakovci majú zvyčajne pustené psy. Nielen preto, že všade naokolo je kopa zveri, medzi ňou aj vlky a medvede. „Raz sme išli celá rodina do Humenného a psy sme nechali uviazané. To sme nemali robiť. Práve v tom čase nám priviezol kuriér mech s vecami na oblečenie od darcov. Niekto nám tie vrecia rozobral a vykradol,“ ťažkajú si. Nevadí. Citriakovci sú radi, že sú spolu. Všade dobre, doma najlepšie. Nesťažujú sa. Snažia sa.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia