História rodiny Georgea Weisza (†90) siaha do Bratislavy. Vynálezca a filantrop však väčšinu života prežil v Londýne.

Vľúdny pán, ktorý na snímkach pózoval vždy s úsmevom. Zakaždým tvrdil, že je šťastný človek. Ľudstvu daroval dnes tak veľmi potrebnú pľúcnu ventiláciu a v podstate celý život pomáhal iným. Napríklad v Afrike vďaka jeho pomoci stavali nemocnice. Skôr ako svet začal bojovať s novým, neznámym vírusom, bol známy vďaka svojej dcére herečke Rachel Weiszovej (50) a ešte slávnejšiemu zaťovi Danielovi Craigovi (52), ktorý stvárnil napríklad agenta 007.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Stihli ujsť

Autor prístroja, ktorý zachraňuje ľudské životy počas pandémie koronavírusu, sa narodil v Budapešti. Jeho otec Yair sa narodil v Bratislave do rodiny s dlhou rabínskou tradíciou, rozhodol sa však živiť v Budapešti ako bankár. Rodina s troma deťmi – George mal dve sestry, Oľgu a Judith – stihla v roku 1939 ešte predtým, ako začali židov perzekvovať, ujsť z Maďarska do Spojeného kráľovstva. Zaujímavé je, že odchod do bezpečia stihli v hodine dvanástej – emigrovali dva týždne pred vypuknutím vojny.

Cestu k bezpečnému životu im vydláždil otec, ktorý sa rok predtým počas stúpajúcej vlny antisemitizmu presťahoval do Veľkej Británie. Bohužiaľ, ostatní židovskí príbuzní neskoršieho vedca zahynuli v koncentračných táboroch. Hoci George Weisz bol britským občanom, nikdy nezabudol na svoju maďarskú vlasť, skôr naopak. Jeho nadácia, nesúca meno jeho rodičov, veľmi štedro podporovala maďarských vedcov i umelcov a on sám ešte aj na sklonku života navštevoval v rodnej krajine kamarátov z detstva.

Narodil sa v Budapešti a Maďarsko opustil ako 10-ročný. Ovládal až desať jazykov, a hoci celý život rozprával po anglicky, nikdy sa nezbavil výrazného maďarského prízvuku. Okrem pôvodnej vlasti našiel zaľúbenie v Taliansku. V seniorskom veku si tam dokonca kúpil farmu, venoval sa hlavne pestovaniu hrozna. Už odmala bol vyslovene technický typ, zaujímala ho hlavne fyzika. V jednom zo starších rozhovorov spomínal, ako v šiestich rokoch rozobral otcove vreckové hodinky. Robieva to veľa detí, malý George ich však dal aj naspäť dokopy. „Od tejto chvíle si všetci v rodine hovorili, že zo mňa bude inžinier.“ Neskôr ako tínedžer sám opravil pokazenú práčku. Jeho bytostný záujem o mechaniku a fyziku ho čoskoro dostal za hranice bežnej domácnosti.

Článok pokračuje na následujúcej strane.

Ilustračná snímka

Do úst nevložia ani kúsok mäsa! TIETO HVIEZDY prepadli VEGÁNSTVU

Populárne články
Viera Szijartová na JIS pľúcneho oddelenia pracuje dvanásť rokov.

Sestrička z kovidovej JIS pracuje v kuse od októbra: Vidím, ako sa dusia moji rovesníci!

Medzi Meghan a Buckinghamským palácom to vrie: Hádžu na seba špinu. Na čej strane je pravda?

Medzi Meghan a Buckinghamským palácom to vrie: Hádžu na seba špinu. Na čej strane je pravda?

Starosta MARIÁN MURÍN nám cituje z listu, ktorý posielajú premiérovi.

Oravčania píšu premiérovi: Pustite naše deti do škôl

Profesor Krčméry pracuje v prvej línii, zúčastňuje sa na testovaní.

Máme tu novú epidémiu: Prečo podľa Krčméryho stále nevidíme výsledky lockdownu?

Separ a Tina s deťmi.

Opäť spolu? SEPAR vzal TINU aj s deťmi na luxusnú dovolenku do Dubaja

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia