Príbehy

Všade, kam prídu, zmazávajú smútok, bolesť i strach akoby mávnutím čarovného prútika. Eva je už 11 rokov Clowndoctorka

1.9. 2019 2:05
Príbehy

Všade, kam prídu, zmazávajú smútok, bolesť i strach akoby mávnutím čarovného prútika. Eva je už 11 rokov Clowndoctorka

1.9. 2019 2:05

Klauni neklamú

Malí pacienti v nemocniciach ju poznajú ako doktorku Dialýzu Odmeranú.

„Spočiatku to bol vtip, ktorý dnes už ani nepoužívam. Predstavovala som sa: ‚Volám sa Dialýza Odmeraná, pre priateľov Líza, pre vás doktorka Odmeraná‘,“ spomína Eva na meno, ktoré jej zostalo celých jedenásť rokov klaunovskej práce.

„Ako hovorí jeden z mojich kolegov, klauni neklamú. Naše klaunovské mená teda vychádzajú často viac či menej z našich osobnostných čŕt. O mne kamaráti hovoria, že na prvý pohľad nepôsobím veľmi priateľsky, asi aj preto Odmeraná.

A druhý dôvod je možno to, že som vysoká a treba ma teda odmerať. Nie každý si to však zapamätá. Spomínam si na jednu mamičku, ktorá sa s nami ešte chcela odfotiť a kričala za mnou na chodbe: ‚Doktorka Diagnóza, doktorka Diagnóza, ešte sa vráťte!‘,“ smeje sa Evka.

V júni dostala medailu za tisíc klauniád, ktoré počas desiatich rokov práce absolvovala. Nedávno získala aj „klaunovský certifikát“ a stala sa certifikovanou zdravotnou klaunkou.

Deti v nemocniciach Evku poznajú pod menom Dialýza Odmeraná.
Deti v nemocniciach Evku poznajú pod menom Dialýza Odmeraná.
Zdroj: Zuzana Elenič

„Znamená to, že som do určitého času splnila všetky podmienky vzdelávania zdravotného klauna. Nie je to jednoduché. Práca zdravotného klauna je špecifická a vyžaduje si ustavičnú prácu na sebe. Vždy chceme vytvoriť niečo výnimočné pre ľudí, s ktorými sa stretávame, preto je to potrebné a má to zmysel. Aj preto, aby sme dokázali pracovať v tíme a aby sme vedeli ochrániť seba. Ak by sme sa úplne rozdali a vyhoreli, nemali by sme viac čo dať,“ hovorí.

Talent na smiešne veci

Eva vyštudovala žurnalistiku a pred jedenástimi rokmi pracovala ako redaktorka regionálnej televízie v Liptovskom Mikuláši.

„Keď prišli do Mikuláša zdravotní klauni, veľmi som sa tešila, rozhovor s nimi však mal ísť robiť iný redaktor. Ten ochorel a s dnešnými kolegami Frčkou Strelenou a Doktorom Streserom som sa stretla napokon ja. Ich práca sa mi veľmi páčila a pýtala som sa, ako by som sa mohla stať zdravotnou klaunkou aj ja.

V prvotnej eufórii som hneď vyplnila prihlášku na stránke Červený nos Clowndoctors. Všimla som si však, že klaunmi sa stávajú najmä herci, bábkoherci a rôzni umelci. Hovorila som si: ‚Čo budem na konkurze robiť ja?‘ No pozvali ma a vyšlo to. Pamätám si, že sme mali urobiť trik s uzlíkom na vreckovke, ktorý vyčarujeme až na tretíkrát.

Ja som si však povedala, že musím byť iná. Rozhodla som sa, že dvakrát tam teda uzlík bude a až tretí raz nebude. Je to v podstate dosť hlúpy nápad, lebo veď po dvoch razoch je každému jasné, že uzlík máte skrytý v ruke. Povedala som si nakoniec, že ja ani nemusím vymýšľať veci, čo vyznievajú smiešne, lebo to mám asi prirodzene v sebe,“ konštatuje Eva.

Deti sa rady smejú na hranej nešikovnosti klaunov.
Deti sa rady smejú na hranej nešikovnosti klaunov.
Zdroj: Samuel Ďurkovič
Poslať emailom
Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Populárne články
Ilustračná snímka

Gröhling nemal na tlačovej konferencii rúško: Matovič dúfa, že dostane maximálnu možnú pokutu

Jonáš nakrútil video o priebehu choroby, aby ľuďom vysvetlil, čo sa s ním počas nej deje.

Útoky počas karantény: Nakazený Jonáš opísal desivé správanie agresívnych ľudí

Lídri hnutí a strán sa dohodli na zložení vlády. Čakajú ich ťažké časy. Je však dôležité, aby dokázali vládnuť celé funkčné obdobie a splniť svoje sľuby.

Aké šance má vláda? Politológovia opísali plusy a mínusy nových ministrov

ZIKA ASCHER nad návrhmi látok v roku 1946.

Tvorili pre Alžbetu II. či princeznú Dianu: Ascherovci do textilného biznisu zlákali aj Picassa

Prechádzka na čerstvom vzduchu robí zázraky.

Prebuďte sa zo zimného spánku: Za Jarnou únavou je nedostatok vitamínov

Tekuté mydlo je hygienickejšie. Je to pravda?

Je tekuté mydlo hygienickejšie?

Zobraziť viac