Letnú kuchyňu pri rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta, kde strelec, dnes už právoplatne odsúdený Miroslav Marček, čakal na svoje obete, – novinára JÁNA KUCIAKA (†27) a MARTINU KUŠNÍROVÚ (†27 ) za pár dní zrovnajú so zemou.

Slovenská aj svetová verejnosť si dnes pripomína piate výročie vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice. Vrah ich zabil v ich vlastnom dome, ktorí sú kúpili, postupne ho rekonštruovali, plánovali tu žiť a založiť si rodinu. Ján Kuciak zomrel, pretože, ako povedal historik Patrik Dubovský: "Slovensko v tom čase dospelo do situácie, kedy si niektorí ľudia začali namýšľať, že sú takí výnimoční, že si môžu dovoliť vraždami hájiť svoje mocenské záujmy.“

Keď sa v ten osudný deň vrátil Ján z práce domov, netušil že pár krokov od vchodových dverí striehne na nich vrah. Strelec si počkal, kým na dedinu sadne tma a jednoducho „iba“ zaklopal na vchodové dvere domu. Nič netušiaci Ján mu otvoril, nasledovali strelné rany do hrude, mŕtvy novinár dopadol na pivničné schody. Martinu smrtiaca rana zastihla v kuchyni. V tej dobe ani nemala byť doma, pre nepriaznivé zimné počasie však jej zamestnávateľ odložil architektonický výskum v teréne.

Jednoduchý park

Ako pre Život uviedol otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak, dom vo Veľkej Mači, kde chceli Ján a Martina prežiť pokojný život, zrovnajú so zemou. „Všetky objekty na pozemku začnú za niekoľko búrať.“ Stavebné stroje sa zahryznú aj do letnej kuchyne. Podľa pôvodného plánu a priania pozostalých práve tam malo mať sídlo malé múzeum. Úrad Trnavského samosprávneho kraja však vyhlásil výtvarno-architektonickú súťaž na návrh Pamätníka slobody slova vo Veľkej Mači na pamiatku novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Vyhral projekt Záhrada trojice tvorcov Benjamína Brádňanského, Víta Haladu a Martina Piačeka. Podmienky verejnej súťaže splnilo 27 projektov, ktoré posudzovala deväťčlenná porota zložená z odborníkov a odborníčok z oblasti architektúry a výtvarného umenia, členov pozostalých rodín a predsedu kraja.

Po odbornej stránke súťaž zastrešil Inštitút Slovenskej komory architektov. Zámerom vybudovania pamätníka v obci Veľká Mača je pripomínať, uchovávať a podnecovať ľudí k diskusiám s patričnou úctou. „Ako laik som sa ocitol v komisii s odborníkmi a odborníčkami. Pôvodne som si predstavoval, že na mieste bude taký obyčajný a jednoduchý park. Páči sa mi však aj víťazný návrh. Projekt totiž nezasahuje do okolia, pod zemou vybudujú múzeum, hore ostane trávnatá plocha. Sme pripravení darovať múzeu osobné a pracovné veci nášho syna,“ vysvetlil nám Jozef Kuciak.

Článok pokračuje na nasledujúcej strane

Diskusia