Dlhoročný spor medzi súrodencami Helenou Vondráčkovou (74) a Jiřím Vondráčkom (70) opäť ožil.

Pred pár dňami vo svojej 13. komnate na obrazovkách Českej televízie opäť po rokoch opísal spor s milovanou sestrou aj jej brat Jiří Vondráček. Ten má okrem bohatej hudobnej kariéry za sebou niekoľko hereckých počinov, pretože vyštudoval herecké konzervatórium. K popularite pomohol viacerým popovým hviezdam, okrem iných aj svojej dcére Lucii Vondráčkovej (41). Jeho životné úspechy sa však tak ako v živote mnohých ľudí striedali s pádmi a ťažkými chvíľami. Jeho dušu do dnešných dní ne­smierne ťaží práve nevyriešený spor so sestrou Helenou.

Medzi súrodencami je iba štvorročný vekový rozdiel a od útleho detstva vyrastali bok po boku. Ich najstaršia sestra Zdena totiž žila so svojím otcom, prvým mužom ich mamy. Vondráčkovci milovali hudbu, preto to mladých súrodencov ťahalo do týchto sfér. Najskôr rozbehli každý vlastnú kariéru, po Jirkových zdravotných problémoch sa však začali na koncertných pódiách stretávať. Netrvalo dlho a nadviazali spoluprácu. „Bolo to pekné obdobie. Zažili sme spolu krásne chvíle. Ľudia hovorili, že vďaka tomu peknému spojeniu brata a sestry sálalo na javisku veľa energie. To ma, samozrejme, tešilo,“ zaspomínal si Jiří Vondráček na ich spoločné začiatky.

„To bolo také normálne a vzájomné, že tam bola dôvera vo všetkých oblastiach. Nebolo to len v hudbe. Oni si boli skutočne blízki a absolútne si dôverovali. Ja som vedela, že Helena vie o mnohých veciach, a to isté aj Jirka. Nedonášali na seba. Boli to skrátka praví súrodenci,“ doplnila hudobníkova manželka, známa česká textárka a prekladateľka Hana Sorrosová (62). Nádherné obdobie vystriedal šok z toho, čo sa udialo. Legendárna speváčka si totiž našla nového partnera, a to sa stalo jadrom súrodeneckého sporu. Ten zároveň živili mnohé médiá, čím sa beztak zlá rodinná situácia zhoršovala.

„Niekto iný by si povedal, že to riešiť nebude, veď sa ho to netýka. Asi by bolo vtedy najjednoduchšie, keby sme povedali, že je všetko v poriadku, a šli sa s nimi zabávať na svadbu a veselo by sme ďalej spolupracovali. Ale Jirka to nemohol urobiť, pretože je principiálny a s niektorými vecami sa skrátka nemohol vyrovnať,“ uviedla tajomne H. Sorrosová (62). Čo konkrétne mala na mysli, však nevedno.

„Ja som neurobil nič zlé. Mal som pocit, že mám Helene povedať: ,Pozor, tu je niečo zle.‘ A Helena povedala: ‚Nie, nechcem ťa vôbec počúvať.‘ Keby mi bola povedala, že sa skrátka zamilovala a jej je to fuk… Ale to sa nestalo. Helena povedala: ‚Ty mi ubližuješ.‘ Máš niekoho rád a on ti zrazu začne hovoriť, aby si si trhol nohou…“ To, čo si dvojica nepovedala osobne, sa postupne začala dozvedať cez štipľavé titulky v novinách. „Ja som sa začal prirodzene brániť,“ uviedol Jiří Vondráček.

Vo svojom vnútri však ne­smierne túžil po tom, aby si situáciu so sestrou vysvetlili. „Vo svojich snoch som chodil za Helenou a mal som potrebu jej vysvetliť, že jej predsa nehovorím nič zlé, chcem jej povedať iba pravdu, ale hneď ako som v tom sne otvoril ústa, nevychádzal z nich žiaden zvuk. Chcel som jej to vysvetliť, ale nemohol som. To sa mi snívalo dva roky. Mal som veľkú potrebu jej povedať, že to nie je tak, ako sa dopočula z rôznych strán, a že jej nechcem vôbec ubližovať, že mi skrátka prekážajú iné veci,“ uviedol muzikant, ktorému sa nevypovedané slová a pocity neskôr pretavili do vážnych zdravotných problémov. Po rokoch sa mu objavil nádor na pravej strane krku. Nález vôbec nevyzeral dobre, ale operácia napokon dopadla úspešne a jeho najbližší si poriadne vydýchli.

Netrvalo dlho a Jiřímu a Helene zomrel otec. Všetci dúfali, že práve tento silný moment zvedie brata so sestrou dohromady a dôjde k ich finálnemu uzmiereniu. Nahromadený stres však nevydržalo Jiřího srdce, preto musel podstúpiť operáciu chlopne. Akoby ho osud opäť upozornil na to, že by si mal v živote niektoré veci konečne urovnať…

Smrť otca Jiřího Vondráčka (†90) vnímala rovnako zásadne jeho sestra Helena. Na otcov pohreb pred desiatimi rokmi dorazila v sprievode sestry Zdeny. Manžela Martina nechala radšej doma. Prehodila pár slov s bratom a svoj žiaľ schovávala za veľkými čiernymi okuliarmi. Žiaľ, k zmiereniu neprišlo. Vzájomné vzťahy ostali na bode mrazu a ťažko povedať, či aktuálne verejné vyznanie Jiřího Vondráčka smerom k sestre Helene niečo na ich dlhoročnom odcudzení zmení. Obaja súrodenci pritom opakovane na verejnosti vyhlásili, že si prajú mier. Či sa ho do­čkajú, je otázne.

Príde medzi Helenou Vondráčkovou a jej bratom k zmiereniu? Celý článok nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Diskusia