Vojnová dráma poznačila aj rodinu herečky Sone Valentovej (74).

S Hitlerovým nástupom k moci a po vypuknutí druhej svetovej vojny sa jej rodičia začali o svoje deti báť. „Vedeli, aká je situácia, a ľudia, ktorí boli iného než árijského pôvodu, sa báli... Mama s otcom verili, že keď pošlú sestry do evanjelického internátu, tak ich zachránia,“ odhalila Valentová podrobnosti rodinnej tragédie. V internáte sa ukrývalo viacero židovských detí, lenže ich niekto udal, a tak herečkinu staršiu sestru odvliekli, no mladšiu ukryli v koši na bielizeň. Začala však kričať, že chce byť so sestrou, čo sa je stalo osudným.

FOTOGRAFIE OBĽÚBENEJ HEREČKY NÁJDETE V GALÉRII

Jej rodičom sa podarilo ukryť v hrobke na evanjelickom cintoríne, čím sa zachránili. Ich dve dcérky však odvliekli do koncentračného tábora v Osvienčime, kde zahynuli. „Moje sestričky sa išli akoby sprchovať a zo sprchy išiel plyn... Staršia sa volala Vierka a mala desať rokov, mladšia Emka štyri,“ povedala v minulosti. Herečka sa narodila po vojne. „Možno to, že žijem, je dôsledok toho, že moje dve sestry zomreli. Pre rodičov som bola darom od Boha, bola som dieťa starších rodičov. Oni ma akoby citovo chránili pred tým, čím všetkým museli prejsť.“ O rodinnej tragédii, ktorú poznala z rozprávania, sa rozpísala v knihe Prelet nad životom, ktorá vyšla pred desiatimi rokmi.

Valentová nie je jediná. Ako bojovali za slobodu rodiny Traubnera či Buriana? Detailné svedectvá sú plné bolesti. Celý článok nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život č. 35 (v predaji od 27. augusta 2020).

Diskusia