Pod objektom, ktorý je súčasťou pamiatkovej zóny v Smolníku, boli možno tajné alchymistické dielne alebo sa tu razili mince. A možno tu v žalári trpeli miestni previnilci. Otomár Vasilco preto v spolupráci s Ústavom geoturizmu Fakulty BERG Technickej univerzity v Košiciach vo svojej rodnej obci vybudoval slovenskú raritu, Podzemné múzeum.

Smolník v okrese Gelnica bol kedysi slobodným banským kráľovským mestom, v 18. storočí tu žilo viac ako 6-tisíc obyvateľov. Dnes je táto dedina so slávnou minulosťou súčasťou hladovej doliny, ako zvyknú nazývať pre vysokú mieru nezamestnanosti Gelnický okres.

V súčasnosti tu žije približne len 1 000 obyvateľov, predsa sa tu oplatí prísť pre atraktívnu prírodnú scenériu alebo spomienky na zašlú banícku slávu. Miestne bane, kde ťažili napríklad železnú rudu, patrili medzi najvýnosnejšie v Uhorsku. V Smolníku sídlil banský inšpektorát aj banský súd.

Pozostatky baníctva, to je aj tajch, harmonicky osadený do miestnej prírody. Vodné dielo, z ktorého sa pomocou 7-kilometrového podzemného kanála dopravovala voda do baní, je dnes národnou technickou pamiatkou.

Najstaršie vodné dielo na východnom Slovensku postavili v roku 1769 a miestni ho stále spomínajú pod socialistickým názvom Jazero mieru. Má tvar lievika s hĺbkou v strede až 14 metrov.

Jednou z ústredných postáv smolníckej histórie je aj gróf Silvester Joanelli, pôvodom Poliak. V 16. storočí dopomohol miestnemu baníctvu k ešte väčšej sláve. Tomuto banskému podnikateľovi patril dom, v ktorom dnes býva a prevádzkuje penzión práve Otomár Vasilco.

Vlastné peniaze

„Vyše 30 rokov sa staral o miestne bane. Dal u nás vybudovať faru, verejný vodovod, školu aj ovocné sady s vyšľachtenými odrodami stromov. Čo je však najdôležitejšie, ako dobrý hospodár a ekonóm prišiel s myšlienkou vlastného obeživa pre baníkov, aby udržal ich životnú úroveň na patričnej úrovni.

V banskom zborníku sa píše, že v 16. storočí celý objekt, teda aj podzemie, strážilo 20 strážnikov. Vyvstáva otázka, prečo ich bolo tak veľa a na čo také vzácne dávali pozor. Gróf razil peniaze pre baníkov, okrem toho sa Smolník preslávil produkciou cementačnej medi. Príprava medi cementáciou bol náročný proces, alchymista ukrýval patent v podobe zvitku v pošve svojho meča,“ opisuje Otomár Vasilco.

V podzemí s rozlohou viac ako 500 štvorcových metrov, ktoré pozostáva z pospájaných chodieb, sa nachádzajú autentické exponáty z alchymistickej dielne, okrem toho je múzeum venované mincovníctvu a baníctvu.

Exponáty v múzeu darovali aj miestni, medzi nimi aj tento rekordný stromček.
Exponáty v múzeu darovali aj miestni, medzi nimi aj tento rekordný stromček.
Zdroj: Pavol Bartonek
Poslať emailom
Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Populárne články
Herečka Sarah Hyland

Vo filme romantika, v realite dráma. Herečka Sarah Hyland už prekonala 16 operácií!

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Založila konferenciu SUPERfeel, ktorá prináša ženám priestor na vzdelávanie a ďalšiu motiváciu.

Ivana Kičikoleva našla počas liečby vážnej choroby zmysel života: Som rada, že sa mi to stalo

Farmár z okresu Krupina nám ukazuje, ako mu diviaky zničili úrodu. Ak štát nezačne konať, úplne skončí s pestovaním poľnohospodárskych plodín.

Desať ton zdravých zemiakov musel vyviezť na hnojisko. Farmár čakal pomoc od štátu, tá neprišla

Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac