V sieni slávy najlepších svetových dizajnérov svieti už aj slovenské meno. Dizajnérsky Olymp dosiahla rodáčka z kúpeľnej obce Vyšné Ružbachy Annamária Mikulík (35).

Na dizajnérskeho „Oscara“ siahla v Lombardsku na javisku divadla v meste Como neďaleko Milána počas vyhlasovania výsledkov prestížnej súťaže dizajnérov A’ Design Award & Competition. Dizajnéri ju považujú za najvýznamnejšiu medzinárodnú súťaž, o najprestížnejšie ceny súťažia v 99 disciplínach. Výsledky svojej práce poslali medzinárodnej porote do Milána špičkoví dizajnéri zo 106 krajín.

Najnovšia kolekcia
Annamária Mikulík s finančnou podporou Fondu na podporu umenia v týchto dňoch dokončila novú kolekciu šperkov inšpirovananú dielom stredovekého emailéra Jána Silášiho. Viac ako 90 liturgických predmetov levočského zlatníka slovenská vláda v roku 1991 vyhlásila za hnuteľnú kultúrnu pamiatku. Po Majstrovi Pavlovi z Levoče je tento predstaviteľ neskorobarokového a rokokového zlatníckeho umenia v Uhorsku druhým umelcom, ktorého dielo Slovensko vyhlásilo za národnú kultúrnu pamiatku.

Lovci svetových talentov

„Na túto prehliadku najnovších trendov v umení a architektúre sa dizajnéri nemôžu prihlásiť sami, nominácia je len v rukách organizátorov súťaže. Možno o nich povedať, že sú to lovci talentov. Tak oslovili aj mňa, aby som vyplnila prihlášku do kategórie dizajn šperkov, okuliarov a hodiniek. Poznali moje šperky z viacerých európskych galérií, katalógov aj z prestížneho katalógu s trendmi nastávajúcej sezóny 2019. Takáto nominácia je pre každého dizajnéra veľkou poctou aj veľkou príležitosťou na vstup do pomyselného klubu najlepších svetových dizajnérov. Aj keby som so svojou kolekciou šperkov s ekologickým podtónom, nazvanou Falošné ilúzie, nebola získala žiadne ocenenie, už len nominácia na toto fórum top dizajnu by bola pre mňa veľkým ocenením mojej tvorby,“ hovorí o svojich pocitoch úspešná dizajnérka, žijúca v Starej Ľubovni, neveľkom okresnom meste na rozhraní Šariša a severného Spiša.

Teraz si dovolím – nie bezdôvodne – malý exkurz do minulosti. V lete 1984 som robil v travertínovom lome pred Vyšnými Ružbachmi reportáž o medzinárodnom sochárskom sympóziu, ktoré bolo v tých rokoch na vrchole slávy a na ktorom sa rok čo rok radi schádzali sochári z celého sveta. Okrem správcu lomu pána Petríka bol dušou sympózia mladý sochár, miestny rodák Štefan Kovaľ, ak ma pamäť po tých dlhých rokoch neklame, absolvent Akadémie výtvarných umení vo Varšave.

V jeden horúci podvečer sa prihnal do lomu na svojom kombi žigulíku s nekonečným trúbením, z otvoreného okna kričal na celý svet: „Chlapi, ja mám dcéru!“ Tak sme príchod Annamárie oslavovali v kaviarni vyšnoružbašského Bieleho domu z čias grófa Zamoyského do svitania. Samozrejme, že som sa šťastného otca opýtal aj to, či by si prial, aby jeho dcéra, ktorá bola na svete len pár hodín, raz kráčala v jeho stopách alebo v stopách svojej mamky, ktorá sa popri práci v Tatranskej galérii v Poprade venovala aj tvorbe smaltovaných šperkov.

˃˃˃ FOTOGRAFIE SVETOVEJ DIZAJNÉRKY A JEJ ORIGINÁLNE ŠPERKY NÁJDETE V GALÉRII ˂˂˂

„Úprimne? Naozaj neviem, či by ma tešilo, keby sa dala na umeleckú dráhu. Vieš, dnešné časy umelcom nežičia, je to ťažký chlebík a ťažký údel. Ale bude, ako bude...“ dozvedel som sa nadránom pri poslednom koňaku. Onej letnej noci oslavovaná Annamária Kovaľová, dnes nesúca manželovo priezvisko Mikulík, je tá dizajnérka, ktorá sa nedávno zapísala do galérie najlepších svetových dizajnérov. Ako mi povedali jej rodáci vo Vyšných Ružbachoch: „Pán redaktor, žadne čudo, šak to talent od Pána Boha!“ Minulý týždeň po veľkonočnom zákaze vychádzania som Annamáriu stretol prvýkrát v živote. Samozrejme, že ma veľmi zaujímalo, kadiaľ viedli cesty, ktoré ju priviedli k veľkému úspechu na svetovom fóre najlepších dizajnérov sveta.

„Nech už to otec myslel vtedy pri oslave môjho príchodu na svet akokoľvek, má s mamkou rozhodujúci podiel na mojom smerovaní. Gény sa nedajú zaprieť ani vynulovať. Navyše každý boží deň som sa stretávala s umením, s tvorbou rodičov, takže umeleckú dráhu som jednoducho nemohla minúť. Otec mal ateliér priamo v ružbašskom lome, strávila som tam v detstve viac času než na kúpalisku na hornom konci kúpeľného areálu. To, čo on zbíjačkou, brúskou doloval z travertínových blokov, to som ja formovala z farebných šúľkov plastelíny. Kým iné deti rodičia doma upozorňovali, aby sa nepošmykli na koberci, mňa otec varoval v ateliéri pri hre na schovávačku, aby som si nerozbila hlavu o niektorú sochu. A doma ma fascinovalo, keď mamka vyberala z takej malej vypaľovacej pece rozžeravené šperky so smaltom. No povedzte, mohla som si po detstve v takom magickom prostredí vybrať inú profesiu?“

Annamária má pravdu: nemohla. Blízko k umeniu má aj jej manžel Dalibor – šéfuje múzeu hore nad mestom na Ľubovnianskom hrade, ktoré pod jeho vedením láme rekordy v návštevnosti.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Markizáčka Danica Nejedlá s manželom Alexandrom.

Danica Nejedlá bude mať manžela opäť doma: Na lukratívnom mieste sa dlho neohrial

K2, druhá najvyššia hora sveta

Majestátna K2 je jedinou z osemtisícoviek, na ktorú nikto nikdy nevyliezol počas zimnej sezóny

Historická súprava začala tohtoročnú sezónu 8. mája

Chcel zachraňovať hrady, namiesto toho deťom zachránil historickú úzkokoľajku

Dominika Gottová

Dominika Gottová prezradila rodinné tajomstvo: Mama ju v detstve odložila na viac ako rok!

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia