Riško (4) a labrador Cinko (4) majú okrem rovnakého veku veľa spoločného. Obaja sú totiž výnimoční. Riško sa narodil s genetickým ochorením, ktoré majú iba štyri deti na svete. Cinko je zase psík špeciálne vycvičený na to, aby dokázal Riškovi pomáhať.

Plavý labrador Cinko vstúpil Riškovi a jeho mame Hanke Kostovčíkovej (32) do života minulé leto. „Riško má okrem iného problém s jemnou motorikou. Jeho dotyk je často skôr buchnutie než pohladkanie. Cinko to dokáže zniesť. Naučil sa však, že keď je toho príliš, môže od Riška odísť.

Predtým len pri ňom ďalej strnulo ležal a útrpne na mňa hľadel,“ usmieva sa Riškova mama. Cinko veľmi rád aportuje a Riško mu s nadšením hádže loptičku. Touto hrou si cvičí silu i šikovnosť rúk. „Riško má inak postavený ukazovák a veľmi ho nepoužíva, aj takto si teda trénuje uchopenie predmetov.

Má problém s pozornosťou, no pri Cinkovi sa dokáže upokojiť. Na druhej strane, Riško je vnímavé, zvedavé dieťa a veľmi veľa sa dokáže naučiť pozorovaním.

Má znížený svalový tonus a práve Cinko ho naučil napríklad vyplazovať jazyk, čo Riško predtým nedokázal,“ rozpráva Hanka a hladká psíka s múdrym pohľadom. Podľa Hanky má veľký význam pre jej synčeka aj to, že vďaka Cinkovi začína chápať, že nie je na svete sám.

„Spočiatku naň­ho Riško žiarlil a bol až agresívny. Vyzeralo to, že si ho ani nebudeme môcť nechať. Postupne však začal chápať, že sa musíme venovať aj psíkovi, že s ním musíme chodiť von, že aj on potrebuje moju pozornosť,“ hovorí Hanka. „Teraz sú z nich už veľkí kamaráti, dokážu sa k sebe túliť i jašiť sa.

Keď sme spolu vonku, Cinko priťahuje záujem ľudí. Pristavia sa, chcú sa s nami rozprávať. A hoci Riško zatiaľ nerozpráva, vidím, že je na Cinka pyšný. Pomáha mu teda ešte aj nadväzovať kontakty,“ rozpráva Riškova mama.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Krivdy a závisť z minulosti neobchádzajú ani život známych osobností. Niektoré nemali byť nikdy odhalené

Tichá vojna v šoubiznise! Krivda a závisť neobišli Turjanovú, Šoralovú ani Bohdalovú

Populárne články
Pierce Brosnan

Nevymenil ju: PIERCE BROSNAN dokazuje, že aj v Hollywoode existuje pravá láska

Milan Lasica rozplakal Stanislava Štepku.

Veľké obavy Milana Lasicu: Štepka neudržal slzy! Prídu o svoje divadlá?

Deti si dokážu obhrýzať nechty na rukách i na nohách, robí to až 30 percent z nich.

Obhrýzate si nechty? TOTO môže byť dôvod, skúste ho odstrániť.

Rakva princa Philipa prichádza do Kaplnky svätého Juraja.

Dráma na kráľovskom pohrebe: Napäté stretnutie Williama a Harryho!

Ilustračná snímka

Ako si politici a političky poradili s problémom zatvorených kaderníctiev?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia