Nielen peniaze zo zbierky, ale prekvapujúco aj neznámy dobrodinec pomohol rodine INGRID GARAJOVEJ VALENTOVEJ (45).

Uplynul už rok od chvíle, keď ľudia utekali z horiaceho bytového domu na Mukačevskej ulici v Prešove pred ohňom iba v tom, čo mali na sebe. Niektorí aj viac ako dve hodiny čakali v horiacom dome na záchranu, nevediac, či nejde o ich posledné minúty na tomto svete. Ôsmi z nich na výbuch plynu doplatili životom. Okamžite po tom, ako 47 prešovských rodín prišlo o všetko, čo mali, sa zmobilizovalo celé Slovensko.

Pomoc prichádzala z každého kúta našej krajiny. Vďaka nezištnej podpore si všetky rodiny mohli zabezpečiť nový domov, začínajú akoby odznova. Život oslovil Prešovčanov, pri ktorých stáli anjeli strážni, aby nám porozprávali, ako prežili tento náročný rok, ako si poradili pri hľadaní nového domova. Viacerí sa k nešťastiu nechcú vracať, pretože rozprávanie by jatrilo staré rany. Chcú zabudnúť, ísť dopredu.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Správca vybuchnutej bytovky Mojmír Květoň na túto tému hovorí: „Mnohí z nich túžia po pokojnom živote bez médií. Niektorí mi dokonca vyčítajú, že sa priveľmi ukazujem v médiách. Na to sa ich spýtam – a ty si sa ako poďakoval za pomoc, ktorú si dostal? Hneď po výbuchu sme mali k dispozícii šatstvo a iné nevyhnutné, potrebné veci, dokonca ešte aj zubné kefky, to všetko vďaka pomoci úplne neznámych ľudí. V rámci zbierok sme dostali približne šesť miliónov eur, ktoré sme si rozdelili. Vďaka týmto peniazom sme si mohli zabezpečiť nový domov. Vystupujem v médiách, aby som opakovane ďakoval za túto mimoriadne dôležitú pomoc.“ Podobne hovorí výtvarníčka Ivana Pančáková, ktorej príbeh si môžete prečítať v tomto vydaní. Ľudí, ktorí prispeli finančne či inou hmotnou pomocou, nazýva anjelmi strážnymi.

Aj Ingrid Garajová Valentová sa rozhodla podeliť s nami o svoj príbeh z jediného dôvodu: chce sa poďakovať a ľuďom s dobrým srdcom, ktorí do Prešova poslali peniaze, odkázať, že ich financie sa minuli na ten správny účel. Bez okolkov priznáva, že nebyť pomoci od neznámych ľudí, ako rozvedená matka troch detí by sa celý zvyšok života pretĺkala po podnájmoch. Zvlášť veľmi prekvapujúci prístup jedného konkrétneho dobrodinca, o ktorom nám pani Igrid rozpráva, evokuje myšlienku – nech je akokoľvek zle, nezabudnite, že dobrí ľudia ešte nevymreli.

Článok pokračuje na následujúcej strane.

Ilustračná snímka

Cibulková strávila po očkovacom škandále 5 hodín v prvej línii. Ako pomohli zahraničné hviezdy?

Populárne články
Hana Maciuchová a Rudolf Hrušínský

Česká umelecká obec v slzách: Za HANOU MACIUCHOVOU (†75) smúti Bohdalová i Hrušínský

Ilustračná snímka

Problémy s nákupom cez internet: Na firmy mimo Európskej únie nemá páky ani inšpekcia

Piateho decembra roku 7 pred Kristom o 16.38 hodine miestneho času v Betleheme stáli planéty Jupiter a Saturn v znamení Rýb v najtesnejšej blízkosti.

Zázrak alebo astronomický jav? Vedci pravdepodobne odhalili tajomstvo BETLEHEMSKEJ HVIEZDY

Donald Trump

Pomsta je sladká: GRETA THUNBERGOVÁ to Trumpovi vrátila v plnej sile!

Bok po boku muž a žena obrábajú široké kolchozné polia. Sovietske ženy sú v budovaní komunizmu na prvom mieste.

Hrdinky v boji i v práci: Óda na SOVIETSKE ŽENY z roku 1951

Fajčiari sa ožarujú sami. Je to pravda?

Fajčiari sa ožarujú sami. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia