Zdena Studenková (66) sprvu túžila po štúdiu dejín umenia, potom ju zlákalo módne návrhárstvo, cez ktoré sa napokon dostala na štúdium fotografie.

Fotka však nebola jej cestou. Zaujímavosťou je, že k herectvu ju doviedol starý otec Maroša Kramára – herec a režisér Ján Klimo (†80). „Ku Klimovcom sme chodievali do fotokomory a ujo Jano ma asi štyri roky počas strednej školy nahováral na herectvo,“ priznala umelkyňa.

Práve na prijímačkách na VŠMU stretla svojho celoživotného spolupútnika Jozefa Vajdu (65). Ten sa narodil 31. júla 1955 v Žiline. Jeho otec bol lekár a v kútiku duše túžil, aby sa tomuto povolaniu venoval aj Jozef. Nestalo sa to. Učarovalo mu herectvo. Práve na VŠMU prvýkrát uvidel krásnu Zdenu Studenkovú. „Presne viem, že na sebe mala zelené minišaty, vysoké čižmy, mala nádherné vlasy, bola mladá, úžasná. Ja som vtedy prišiel z dediny, bol som veľmi vystrašený. Mal som pocit, že medzi tých uvoľnených a sebavedomých Bratislavčanov sa nikdy nedostanem,“ povedal Vajda so smiechom v rozhovore s teatrologičkou Ľubicou Krénovou.

Zmýlil sa, pretože komisia na čele s režisérom Jozefom Budským (†77) ho spolu so Zdenou brala všetkými desiatimi. Počas vysokoškolských čias si zároveň s týmto veľkým režisérom vytvorili obaja veľmi blízky vzťah. „Od prvého ročníka si nás Pepo Budský, náš milovaný pedagóg, veľmi obľúbil, teda Zdenu viac, a urobil z nás dvojicu. Dospelo to tak ďaleko, že sme už počas školy hrali stále pár, až to potom museli zakázať,“ doplnil J. Vajda.

Zdenu Studenkovú, Jozefa Vajdu a Maroša Kramára spájajú desiatky rokov priateľstva. Celý príbeh obľúbených slovenských hercov, ktorých zviedla dokopy láska k umeniu, nájdete v dvojčísle týždenníka Život č. 51-52.

Albert Einstein

Géniovia, ktorí sa narodili predčasne. IQ mali aj 160

Populárne články
OĽGA APOLENÍKOVÁ sa teší zo svojej farmy. Keď začínala, prorokovali jej, že vydrží sotva pár mesiacov.

Salašu v Pružine bačuje žena: Predpovedali jej neúspech, s ovečkami pracuje už sedemnásť rokov

Ilustračná snímka

Vždy sa bál lietať, kým neprišla veľká láska. Stala sa mu osudnou?

Posielame pohľadnice z čarokrásnej Levoče...

PSČ 054 01. Srdečný pozdrav z Levoče

Navštívili sme ju v úrade krátko po tom, ako sa opäť stala ministerkou.

Kolíková si zaspomínala na veľkú ministerskú traumu: Ako som sa cítila po smrti Lučanského?

Boli manželmi 73 rokov. Boli si oporou, no na manželskom nebi sa z času na čas aj blýskalo.

Rebel aj oddaný princ: 73 rokov stál v dobrom aj v zlom po boku milovanej kráľovnej

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia