Svoju prácu robí kvalitne, poctivo a s nadšením. Nože Ľuboša Píša (50) vlastnia aristokrati i prezidenti, jeden pred rokmi vyrobil pre Karla Gotta. Najnovšie má objednávku pre pápeža Františka.

Uznávaný nožiar z Kanianky pri Prievidzi v začiatkoch vyrábal nože ako dary pre známych. Dnes jeho výrobky nájdete na všetkých kontinentoch a ich majiteľmi sú aj významné svetové osobnosti.

Je dôkazom toho, že na úspech nie je potrebná obrovská firma. Pri našom stretnutí s dávkou humoru poznamená, že vlastní garážovú firmu. Jeho dielňa sa totiž nachádza v prerobenej garáži, v ktorej ručne vyrába kvalitné nože neskutočnej krásy.

Od chlapca po majstra

„Lásku k nožom v sebe nosím od detstva, keď som našiel nejakú zlomenú pílu, už som k nej vyrábal rukoväť,“ začína majster opisovať svoj vzťah k chladným zbraniam. Roky pracoval ako baník v bani Cigeľ, ale keď ho po zdravotných problémoch v roku 1998 preradili do dielne, kde sa brúsili hobľovacie nože, kotúčové a pásové píly, bolo rozhodnuté.

Bolo len otázkou času, kedy sa jeho vzťah k nožom premietne do inej, profesionálnej roviny. Svojej láske sa profesionálne venuje dvadsať rokov, polovicu z toho ako živnostník. Jeho ďalšou vášňou je cestovanie na motorke, za sezónu najazdí viac ako 20-tisíc kilometrov.

Precestoval mnoho krajín, medzi inými napríklad Maďarsko, Rakúsko, Nemecko, Poľsko, Ukrajinu, Bosnu a Hercegovinu, Srbsko, Čiernu Horu či Albánsko.

Spod jeho rúk nevyjdú dva rovnaké kusy. Nože z dielne Ľuboša Píša svojím precíznym vyhotovením vyrážajú dych.
Spod jeho rúk nevyjdú dva rovnaké kusy. Nože z dielne Ľuboša Píša svojím precíznym vyhotovením vyrážajú dych.
Zdroj: Jaroslav Slašťan

Kvalita je prvoradá

Prezeráme si nože, ktoré čoskoro čaká cesta k majiteľom. Je neuveriteľné, čo dokážu vytvoriť šikovné ruky majstra. Chladnému kusu železa vdýchnu život tak, že všetky výrobky vyzerajú ako šperky.

Okrem vzácnych materiálov a množstva prepracovaných detailov majú spoločnú jednu podstatnú črtu: všetky sú funkčné. A práve to im dáva skutočne vysokú hodnotu.

„Pri výrobe nožov sa zameriavam na osvedčené typy materiálu,“ podáva mi vo svojej dielni postupne do rúk niekoľko želiez. „Nože vyrábam z materiálov na to určených, používam špeciálnu oceľ, ktorá sa vyrába vo Švédsku, v Nemecku, ale používam aj kvalitnú českú oceľ.“

Po vybrúsení tvaru čepele putuje budúci nôž do kaliarne na tepelné spracovanie. To prebieha na Slovensku, ale často aj v zahraničí. Dnes sa používajú moderné technológie na tepelné spracovanie ocele, ktoré často v domácich podmienkach nie je možné dosiahnuť.

Nasleduje nabrúsenie ostria a leštenie do vysokého lesku na filcových kotúčoch. Ďalším krokom pri výrobe noža je osadenie záštity, pätky a montáž rukoväte. Pri návšteve jeho dielne som pochopil, že byť nožiarom znamená ovládať viacero remesiel.

Nielen vyznať sa v oceli, technologických postupoch a výrobných procesoch. Nožiar musí mať aj umeleckú zručnosť, aby vedel navrhnúť vzhľad a tvar noža, a takisto estetické cítenie, aby dokonale zladil čepeľ s rukoväťou.

Na rukoväte majster používa nielen staré, vzácne, stabilizované a exotické drevá, ale aj zuby z prasaťa bradavičnatého, medvedie kosti, perleť, rohy byvolov a rakúskych kamzíkov i parohy jeleňovitej zveri. Ale aj skameneliny.

V ruke obraciam mamutí zub starý tisíce rokov, ako aj kus kla tohto prehistorického obra. Keďže sú to veľakrát časti vzácnych a chránených zvierat, ktoré podliehajú medzinárodným dohovorom, všetky materiály v jeho dielni majú potrebné doklady o pôvode. Zákazník dostane takú širokú možnosť výberu, o akej sa mu ani len nesnívalo.

Ilustračná snímka

Čo vedci skúmajú? Ako bude svet vyzerať o desaťročia či prekvapujúce zistenia o ľudskom tele

Populárne články
Beverly Hills 90210

Ako žijú hviezdy z Beverly Hills 90210? Niektorým osud prial, s inými sa nemaznal

Pes najdúch si veľmi rýchlo zvykol na pestré hudobné žánre. Muziku má dokonca veľmi rád.

Moja láska: Juraj Bača pomáha ľuďom i štvornohým chlpáčom. Jeden mu prirástol k srdcu

Moderné štvrte Caracasu stále „zdobia“ socialistické heslá a symboly.

Chávezov experiment: V zdecimovanej VENEZUELE ako-tak prežívajú len vidiečania a Indiáni

Premiéra slovenského filmu

Známa slovenská herečka oslavuje. Naozaj má Diana Mórová už toľko rokov?

Jessica Simpson

Cítila hanbu a strach: Jessica Simpson sa rozpísala o svojich traumách aj démonoch

Ľudí na svete stále pribúda. Je to pravda?

Pribúda ľudí na svete?

Zobraziť viac
Diskusia