Radšej modlitba

Na pani Františku nás upozornili najprv niektorí z obyvateľov bytového domu, v ktorom bývala. Nevedeli „stráviť“ krivdu, ktorá sa udiala ich susedke. Ako bezdetná totiž ešte za svojho života darovala byt, v ktorom bývala, svojim príbuzným. Tí sa tak stali adresátmi všetkej finančnej pomoci, ktorá plynula z celého Slovenska postihnutým ľuďom z domu na Mukačevskej ulici 7.

Pani Františke ostali len peniaze za poistenie domácnosti a iné drobné príspevky. Mesto Prešov jej našlo bývanie v Domove dôchodcov sv. Dominika v Petrovanoch. „Doslova ma tu prichýlili. Za tie peniaze z poistky som si kúpila televízor, rádio, dva sväté obrázky a blízkym príbuzným, ktorí už zomreli, by som chcela dať zhotoviť pomníky,“ vymenúva. O krivde, ktorá sa jej stala, však hovoriť nechce. Ako veriaca verí na spravodlivosť, hádam teda Božie mlyny začnú aj mlieť. „Modlím sa celé dni, aby som v srdci mala iba lásku, nie hnev. Nikomu nič zlé neprajem,“ hovorí.

Kde bývate, ako sa máte, ako sa vám darí? Na stretnutí susedov padali takéto otázky.
Kde bývate, ako sa máte, ako sa vám darí? Na stretnutí susedov padali takéto otázky.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

Predsa len spomína, ako sa s manželom raz rozprávali, čo s nimi bude v starobe, kto sa o nich postará. „Navrhovala som, aby sme všetko, čo máme, odkázali cirkvi, peniaze by sme použili na misie. Lenže manžel oponoval, máme predsa príbuzných. Odkážeme náš majetok tým, ktorí sú veriaci, tak ako my.“

Hoci sa snaží o pokoj v duši, je to ťažké, pri stretnutí s nami veľa plače, svoj životný príbeh rozpráva v slzách. V domove dôchodcov ju navštívil pre jej rozpoloženie aj lekár, dostala lieky na upokojenie, viac jej však, ako hovorí, pomáha modlitba. „Nič nepotrebujem. Opäť mám skriňu plnú šiat, mám si čo obliecť. Jesť mi tu dajú, izba už bola zariadená, dokúpila som si zopár drobností, ktoré potešia moje srdce,“ ukazuje nám svoju izbičku plnú svätých obrázkov.

Dôchodok vo výške 470 eur plynie na stravu, lieky a režijné náklady v domove dôchodcov. Hoci v čase našej návštevy priznala, že jej chýba mesto a domov, zvykla si aj v dedine v domove dôchodcov. „Boh mi dal silu, musela som si zvyknúť. Personál je tu veľmi milý, starajú sa o mňa, našla som si tu už aj kamarátky.“

Pokračovanie na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Pohľad na mesto z vrchu Skalka.

Zelené a priemyselné: Liptovský Hrádok je najmenšie, ale významné mesto v regióne

Za bicími mu to ide rovnako dobre ako v škole s deťmi.

Učiteľa náboženstva baví tvrdá hudba: Nie všetky texty sú s kostolným poriadkom

Populárny bulharský festival má dlhoročnú tradíciu.

Na ružiach ustlané: Objavte BULHARSKÉ ZLATO v podobe voňavých lupeňov

Ilustračné foto.Sponzorované

Toto je ideálny vek, v ktorom vaše zdravie ocení kúpele

Čo tak stretnúť na najvyššom poschodí budovy uprostred Bratislavy medveďa?

Poklady z múzea: Starostlivosť o zbierky, to nie je len oprašovanie vypchatých exponátov

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia