Nikto ju neoslovil mama

Vdovou je už viac ako dvadsať rokov, jej manžel sa volal podobne ako ona, František. Po rokoch úprimne hovorí, že manželstvo nebolo ideálne, aj tak však o manželovi rozpráva s úctou a láskou. „Mal 74 rokov a doslova prázdnu zdravotnú kartu. Aj som ho posielala k lekárovi, odmietal. Náhle prišiel prvý infarkt, ten zvládol. Druhý mu však bol už osudný,“ spomína.

Pani Františka je silne veriaca, pri každej spomienke, zmienke o svojom živote spomína Boha, ktorý jej, podľa jej slov, dáva veľa síl aj v ťažkých životných situáciách. „Mnohí sa ma pýtajú, ako to, že tak dlho žijem a na dôvažok som zdravá. Odpovedám im – pýtajte sa Boha,“ hovorí s úsmevom.

Na Boha nezanevrela ani vtedy, keď jej nedoprial byť dlhé roky matkou. „V Prešove sme sa liečili spolu štyri páry, nemohli sme mať deti. Po pätnástich rokoch som predsa len otehotnela. Neviete si predstaviť tú radosť, ktorú sme s manželom prežívali. František každý večer zaspával s hlavou pri mojom bruchu,“ hovorí pomedzi slzy.

Hoci pri rozhovore s nami plače, snaží sa o pokoj v duši, veľa sa modlí. Nevie si vynachváliť tunajší personál.
Hoci pri rozhovore s nami plače, snaží sa o pokoj v duši, veľa sa modlí. Nevie si vynachváliť tunajší personál.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

Dieťatko vydržalo pod jej srdcom osem mesiacov, potom oň prišla. Zadúšala sa žiaľom, pýtala sa Boha, prečo jej zobral dieťa, po ktorom celé roky tak veľmi túžila. „Potom sa mi prisnil sen. Videla som izbu a v nej všade navôkol, aj v posteli, maličké krížiky. Vo sne sa mi zjavil a prihovoril Ježiš. Hovoril mi – pozri sa, tvoj kríž je v porovnaní s krížmi iných ľudí takýto maličký, neplač.“

Hoci ju žiaľ neopustil celý život, zmierila sa s tým, že ju žiadne dieťa nebude oslovovať mama. Bola odhodlaná aj na adopciu hneď dvoch detí, manžel bol však proti. Byt bez detského džavotu poznamenal aj manželstvo Františka a Františky.

„Keď lekár definitívne vyriekol, že môj zdravotný stav je príčinou našej bezdetnosti, manžel sa zmenil. Navrhla som mu, aby sme sa rozišli, aby si založil rodinu s inou ženou, ostali sme však predsa len spolu.“ Láska sa vraj pomaly z ich vzťahu vytrácala, ostávala však úcta, žili preto vedľa seba ďalšie dlhé roky.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Populárne články
Profesor Budský jej ako prvý ponúkol divadelné príležitosti.

Slovenská Greta Garbo: Ženy túžiace po šťastí sa na divadelných doskách stali jej osudom

Jaro s manželkou IVANOU a ich skvelými chlebmi.

Košiar ako ohrada pre remeslá v doline: Gazda zo severovýchodného kúta sa zamiloval do tradícií

Ilustračná snímka

Nebol pri vedomí, nemohol privolať pomoc. A predsa to dokázal...

Matt Damon a Luciana Barroso

MATT DAMON je rád, že nemá slávnu manželku: Viete, ako sa spoznali?

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 10. do 16. júla?

Niagarské vodopády sú najväčšie. Je to pravda?

Niagarské vodopády sú najväčšie. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia