Prišla o dieťa a jej domov zhorel v plameňoch. Najstaršia obyvateľka domu v Prešove, ktorý vlani v decembri vybuchol, FRANTIŠKA HUSÁROVÁ (88), prežila toľko útrap, že sa koronavírusu už nebojí.

Bola slniečkom domu na Mukačevskej 7 v Prešove. Že to nie je klišé ani fráza, sme sa presvedčili na vlastné oči ešte v časoch, keď na Slovensku nemátal koronavírus a ľudia sa mohli stretávať. Na stretnutí vlastníkov bytov z vybuchnutého domu ju niekdajší susedia objímali, spolu plakali aj sa smiali.

A keď sme ľudí, ktorí prišli o domovy, navštevovali v ich provizórnych obydliach, aby sme si vypočuli ich príbehy, pýtali sa na ňu. Hovorili o nej ako o vždy usmiatej a príjemnej susedke.

Anjel strážny

Hoci má pani Františka vysoký vek, a to 88 rokov, je sebestačná. Kým výbuch nezničil jej dvojizbový byt na šiestom poschodí, plynúce dni vypĺňala prácou doma a návštevami kostola. „Veď práčka poprala, vysávač povysával,“ žartuje. Sama si varila obedy, bez pomoci iných si dokázala nakúpiť potraviny v blízkom supermarkete.

Keď došlo k nešťastnému výbuchu, práve bola u lekárky. Dnes s odstupom času to vyzerá, akoby ju tam vyhnal jej anjel strážny. „Veľmi sa mi nechcelo ísť. Ale povedala som si, že je piatok, nech mám dosť liekov cez víkend.“ Keď sa spokojná vracala domov, míňali ju húkajúce sanitky, hasičské a policajné autá. Nechápala, čo sa dialo, nemátala ju ani žiadna predtucha, že sa nebude mať kam vrátiť, že jej domova už niet.

˃˃˃ Fotografie k článku nájdete v galérii. ˂˂˂

Zo zvedavosti sa okoloidúcich ľudí pýtala, čo sa to deje. Keď jej povedali, že horí na Mukačevskej 7, oblial ju studený pot. Ako sa len v jej veku dalo, ponáhľala sa na miesto, kde bývala viac ako 40 rokov. „Už tam stáli zástupy ľudí, niektorí plakali, všade boli policajti, hasiči, nikoho nechceli pustiť k domu bližšie.“

Pani Františke ostali iba šaty, ktoré mala na sebe, kľúče od bytu, nechala si ich na pamiatku, doklady a kabelka. Dva dni predtým jej poštárka doniesla domov dôchodok, peniaze zrejme zhoreli v byte so všetkým, čo pani Františka prácne celý život nadobúdala.

Neskôr v televízii videla medzi ruinami svoju zdemolovanú kuchynskú linku, skriňu bez dverí plnú svojich šiat. Nešlo iba o veci, ale o všetky asociácie, ktoré človeku napadnú pri slove domov. Nečudo, že pani Františka horko plače pri rozprávaní o svojom domove. Nie je to však jediný kríž, ktorý musela vo svojom živote niesť.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Okrem toho, že je tvárou Trojky, 16 rokov moderuje obľúbenú reláciu Anjeli strážni na RTVS, kde mala možnosť vítať hostí z celého sveta.

Nový začiatok: ALENA HERIBANOVÁ (65) sa rozhodla podniknúť životné zmeny a je šťastná

Ilustračná snímka

Hrozná bolesť a srdce zaliate krvou. Vraj to bol iba sen, no po slovách lekára tomu neverím...

ERIK KOVÁCS pochádza z lekárnickej rodiny. Teší sa z každého nového exponátu.

Stačilo málo mobiliár mohol skončiť vo Švajčiarsku. Vráti sa niekedy do hlavného mesta?

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 5. do 11. júna?

Camilla Belle

Vraj je jednou z najlepšie sa obliekajúcich herečiek: CAMILLA BELLE odhalila svoje tajomstvo

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia