Legendárny herec Pavol Mikulík (†63), ktorého od roku 1993 život poriadne skúšal, sa napriek zdravotným problémom snažil dôstojne žiť a bojovať s neľahkým osudom.

Narodil sa 2. marca 1944 v Prešove. S bratom, významným režisérom Petrom Mikulíkom (79), vyrastali v byte na Hurbanovom námestí v Bratislave. Peter žil v detstve len pre rozhlas. Od roku 1951 bol členom Detskej rozhlasovej a dramatickej družiny. Približne v šiestich rokoch zobral aj mladšieho brata. „Museli mu dať stoličku, aby dočiahol na mikrofón. Paľo tak začínal,“ uviedol v minulosti starší zo súrodencov. V rozhlasovej družine Pavol neskôr vytvoril desiatky chlapčenských postáv a zrodil sa tam aj priateľský vzťah s hercom Stanislavom Dančiakom (†75) či Ľubom Romanom (76). „Áno, účinkovali sme spolu v rozhlase, keď sme ešte nemali ani sedem rokov a ešte sme nevedeli ani poriadne čítať, preto nás texty učili naspamäť, aby sme ich vedeli povedať do mikrofónu,“ uviedol v minulosti Ľubo Roman.

Od toho okamihu bolo Mikulíkovo smerovanie jasné. Chcel sa stať hercom, rovnako ako jeho starší brat Peter. Toho však na herectvo neprijali. Dôvod bol bizarný: od mladosti nosil okuliare, preto sa ktorémusi pánovi z komisie nepozdával. Peter teda skúsil šťastie na réžii a urobil dobre. Pavol mal pri prijímačkách väčšie šťastie a do ročníka na VŠMU sa dostal spolu s Ľubom Romanom, so Stanom Dančiakom či s Mariánom Labudom (†73). Po absolvovaní štúdia ho hneď prijali na našu prvú scénu do SND, kde hosťoval už počas študentských čias.

Keď sa však začalo formovať nové, generačné Divadlo Na korze pod rukami jeho brata Petra, Júliusa Satinského (†61), Milana Lasicu (80), Martina Hubu (77) a režiséra Vladimíra Strniska (82), rozhodol sa spolu so Stanom Dančiakom a s Mariánom Labudom pre nevídaný krok – odchod z SND. Dovtedy nikto nič podobné neurobil. V roku 1971, v časoch normalizácie, však divadlo zatvorili. Pavol Mikulík tak našiel uplatnenie na Novej scéne, kde v rokoch 1977 až 1980 pôsobil aj ako umelecký šéf súboru. Do Činohry SND sa vrátil v roku 1983 a o rok neskôr začal vyučovať na VŠMU v Bratislave. Na divadelných doskách potom pôsobil do roku 1994.

FOTOGRAFIE HERECKEJ LEGENDY NÁJDETE V GALÉRII

Všetko zavinila láska

Láska bola sila, ktorá umelca držala nad vodou celý život, teda aj v mimoriadne náročných chvíľach. Ženil sa v šesťdesiatych rokoch za nezvyčajných okolností. Jeho nastávajúca, o ktorej jeho kolegovia len tak mimochodom hovorili, že je krásna a nežná, bola v druhom stave, ale s iným mužom. Napriek tomu si herec nevlastného syna Martina (54) zobral za svojho. Neskôr do vzťahu pribudol mladší Janko (49) a všetko sa zdalo priam idylické.

Herec nebol sukničkár, preto aj jeho neskorší vážny vzťah s Ľudmilou Machatsovou, jazykovou pedagogičkou na VŠMU, vznikol až potom, keď už jeho manželstvo bolo len naoko. V lete 1993 prežíval na jednej strane euforické obdobie plné predstáv o novom živote, no trápilo ho, že po 26 rokoch opúšťa ženu aj dvoch synov. Rozvod preto odďaľoval, kým jeho synovia neboli úplne samostatní. K jeho vnútornej rozorvanosti sa pridružila obrovská pracovná vyťaženosť, ktorá mu rozhodne neprospela.

Možno práve kombinácia tohto všetkého zapríčinila to, čo sa stalo v osudný deň 8. júla 1993 vo výťahu košického hotela Slovan. „V ten deň som necítil žiadne varovanie. Popoludní som nastúpil do výťahu v hoteli. Viezol sa so mnou liftboj. Odrazu som len pocítil, že strácam vedomie. Išlo to rýchlo. Všetko sa mi zahmlilo, zmizlo. Ostatné poznám iba z počutia, dva mesiace som bol v bezvedomí. Povedali mi, že som odpadol, čo si zamestnanec hotela vysvetlil ako opitosť. Odniesol ma do izby a nechal ma tam.“ Keď sa herec ani večer nikde neobjavoval, jeho kamarát a kolega Stano Dančiak išiel za ním. Našiel ho v bezvedomí. Dovtedy mu nikto neposkytol lekársku pomoc. „To bolo to nešťastie! Mozog bol niekoľko hodín bez cirkulácie krvi,“ objasnil Pavol Mikulík päť rokov po tragédii.

Po boku priateľov. V ťažkých chvíľach mu hereckí kolegovia veľmi pomohli.
Po boku priateľov. V ťažkých chvíľach mu hereckí kolegovia veľmi pomohli.
Zdroj: Archív SND

„Stalo sa to tak, že sme robili jednu inscenáciu v Košiciach, kde sme hrali dosť veľké postavy. Bol tam už postavený ateliér, dekorácie, všetko a ja som sa vrátil do nášho hotela, kde ma už na recepcii informovali, že Paľko je ťažko opitý, pretože im nevedel povedať ani to, v ktorej izbe býva. Keďže som ho poznal a vedel som, že nepije, pripadalo mi strašne trápne, čo tam hovoria. Okamžite som utekal do jeho izby, kde som ho už našiel ležať na zemi, ale snažil sa ešte doplaziť k telefónu a privolať pomoc. Potom ho veľmi rýchlo zobrali do nemocnice, kde sa dostal do rúk odborníkov,“ povedal svedok nešťastnej udalosti Stano Dančiak v markizáckom dokumente V tieni: Zhasnuté svetlá rámp z roku 1998. Herec bol dva mesiace v bezvedomí. Následky mozgovej mŕtvice boli strašné. Ochrnula mu pravá polovica tela a úplne stratil schopnosť komunikovať.

„Keď sme Paľa Mikulíka prebrali z košickej nemocnice, bol som veľmi smutný, lebo išlo o ťažké ochrnutie, prakticky o úplnú nehybnosť s poruchou reči. Po troch týždňoch intenzívnej liečby bola jeho hybnosť stále úplne nulová a to ma trocha deprimovalo, lebo som sa obával, že to zlepšenie ani nenastane. Chvalabohu, pri dobrej liečbe aj rehabilitácii, pri dobrej práci logopédov sa ten stav začal lepšiť. To bol pre mňa dobrý signál,“ povedal na margo hercovho zdravotného stavu neurológ Pavel Traubner (79). Keď Pavol začal vnímať svet okolo seba, prvá pri ňom stála Lula Machatsová. Chodila za ním každý deň, cvičila s ním reč pomocou rôznych techník. Priateľkina viera a tvrdohlavosť umelca motivovali. Veľmi pomaly, ale predsa sa zlepšoval. „Keď začal plakať, moja reakcia bola – Čo reveš? Ak budeš jednostaj revať, viac neprídem!“ zaspomínala si L. Machatsová v roku 2005 pre týždenník Život.

S odstupom času toto obdobie vnímala ako najzmysluplnejšie vo svojom živote. Zároveň sa snažila robiť všetky tieto kroky pomoci akoby z úzadia. Nechcela sa zviditeľňovať. Uvedomovala si, že napätie v Mikulíkovej rodine do veľkej miery spôsobil vzťah ich dvoch. Aj ona mala za sebou dramatický rozvod a ostala sama na tri deti. Potom jeden z jej synov ťažko ochorel, neskôr prišla hercova mozgová príhoda, preto o manželstve s ním neuvažovala. Potrebovala postaviť na nohy svoje tri deti, napriek tomu sa o P. Mikulíka starala desať rokov. „Dôležité je, že za ním vždy stojím. Mám troch úžasných synov, roky som s nimi sama a do toho ešte Paľkov problém. Bolo to náročné, ale zvládla som to. Chcem pomáhať tak tichučko. Nechcem, aby nám niekto ublížil,“ uviedla ešte v roku 2005.

Pokračovanie na ďalšej strane...

V luxusnej vile nakrúcali bondovku Nikdy nehovor nikdy so Seanom Connerym.

Waaau! Bondova vila je na predaj. Ten výhľad vás chytí za srdce

Populárne články
Po vstupe do politiky bola INDIRA GÁNDHÍOVÁ veľmi obľúbená.

Železná lady Indie: Jeden z vrahov INDIRY GÁNDHÍOVEJ bol jej obľúbencom

Biely domček je osadený v skale.

Za života v Nebi: Banícke domčeky ako investícia srdca, ktorá mala zmysel

William a Kate

PRINC WILLIAM má vážne obavy: Čo trápi následníka trónu?

V luxusnej vile nakrúcali bondovku Nikdy nehovor nikdy so Seanom Connerym.

Waaau! Bondova vila je na predaj. Ten výhľad vás chytí za srdce

Ilustračná snímka

Stop hazardu so zdravím: Iniciatíva žiada dostatok zdrojov pre zdravotníctvo

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia