Boj o sluch

Keď sa chlapec z najhoršieho dostal, Mirka bola rozhodnutá vyriešiť aj jeho problém s ušami a sluchom. „Najskôr nebola žiadna pomoc. Pravé uško nemal, a na ľavom mával časté zápaly, preto počul menej, asi na päťdesiat, možno šesťdesiat percent. Veľmi som sa bála, že nebude vôbec počuť a ani rozprávať. Až také zlé prognózy sme mali. Zobrala som preto iniciatívu do svojich rúk a u lekárov si vybojovala, aby mu v osemnástich mesiacoch dali načúvací aparát. To mu trošku pomohlo,“ vysvetlila nám.

Syn DÁVID od narodenia absolvoval hneď niekoľko operácií.
Zdroj: Archív M. K. K.

Dávid na základe toho začal na svoje okolie viac reagovať, ale ľavé uško slúžilo stále nedostatočne. „Prvé dva roky boli pre nás ťažké, lebo sme si nerozumeli. Dávid nevedel, čo chcem, a ja som zas nevedela, čo chce on. Preto sa aj dosť hádzal o zem a často plakal. Vybavili sme si rečovú terapeutku. Tá chodila k nám domov a učila nás posunkovú reč.“ Posunky rodine značne uľahčili život. Mirka sa však nevzdala a v nemocnici pre syna vybojovala načúvací aparát aj na ľavé ucho. „To bol zlom. Syn zrazu počul aj na druhé uško. Na základe toho začal vyslovovať slová. V šiestich rokoch absolvoval dve operácie, počas ktorých mu implantovali sluchový aparát cez kosť. Odtiaľ potom zvukové vlny prechádzajú do mozgu. Dnes už aparátik na ľavé, zdravé uško nenosí a ovláda tri jazyky,“ uviedla s hlbokým výdychom. Pravé ucho však nemá, a práve preto sa Mirka rozhodla v aktuálnej Farme zabojovať o štedrú výhru 75-tisíc eur, aby Dávidovi mohla finančne nákladnú operáciu zabezpečiť.

„Do Farmy ma prihlásila kamarátka zo žartu, lebo sme sa rozprávali o televízii a ja som jej medzi rečou spomenula, že keď som bola malá, chcela som byť moderátorka,“ priznala nám so smiechom. Budúca farmárka však neverila, že by sa jej Markíza ozvala a pozvala ju na kasting. „Keď sa to stalo, zobrala som to ako znamenie a šancu,“ uviedla.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia