Mirka Kurys Koperová (35) sa do Farmy 13 prihlásila, aby pomohla synovi Dávidovi (8), ktorý sa narodil bez pravého uška a potreboval by podstúpiť finančne náročnú operáciu v Amerike. 

Mladá mamička Mirka svoje životné šťastie našla v Spojenom kráľovstve, kam sa v roku 2005 krátko po maturite presťahovala. Najskôr skúšala tradičnú pracovnú pozíciu aupairky, ale pri tejto práci vydržala asi tri mesiace. V cudzej zemi sa spočiatku cítila osamelo, keďže v tom čase tam až tak veľa Slovákov nežilo. Zmenila mesto, ubytovala sa v spoločnom byte s ďalšími desiatimi ľuďmi, vystriedala viaceré zamestnania. Ideálne to síce nebolo, ale nevzdávala sa. „Neskôr som sa rozhodla absolvovať niekoľko účtovníckych kurzov a následne som sa prihlásila na univerzitu. Tam som vyštudovala prvý stupeň v oblasti účtovníctva a biznisu,“ povedala nám na začiatku nášho rozprávania. V roku 2007 spoznala svojho budúceho manžela pochádzajúceho z Poľska. Potom mal ich spoločný život veľmi rýchly spád. V roku 2010 prišiel na svet prvý syn Sebastián (11), rodinka si pomocou hypotéky zadovážila dom a o tri roky neskôr sa narodil Dávid.

Bezstarostné pocity šťastia však rýchlo vystriedala beznádej, pretože u malého chlapca sa hneď po narodení prejavili vážne zdravotné problémy. „Tehotenstvo aj pôrod prebehli normálne, ale keď som malého krátko po pôrode dojčila, všimla som si, že nemá pravé uško… Lekári ho prezreli a tvrdili, že aj tak je s ním všetko v poriadku. Krátko nato však začal modrať okolo úst. Modré mal aj ruky a nohy. Celý bol akoby bez energie a vôbec nevládal jesť,“ povedala Mirka so slzami na krajíčku. Chlapček najskôr ostal v nemocnici týždeň a keď lekári stále nič nezistili, mamička začala strácať nádej…

FOTOGRAFIE Z FARMY AJ Z MIRKINHO SÚKROMIA NÁJDETE V GALÉRII

Pri prepúšťaní domov ho ešte vyšetril jeden lekár. „Až on zistil, že syn potrebuje okamžitú operáciu srdca,“ doplnila. Chlapca preto sanitka previezla do iného nemocničného zariadenia, kde ako týždňové bábätko absolvoval svoju prvú operáciu. Išlo o koarktáciu aorty. Po zákroku sa dostavili ďalšie komplikácie v podobe infekcie a obojstranného zápalu pľúc… „Vtedy som už uško neriešila, pretože synovi išlo o život. Napokon všetko dopadlo veľmi dobre, ale priznávam, že som jeho prvý rok takmer celý preplakala.“ Po dvanástich mesiacoch si malý Dávid musel operáciu srdca zopakovať ešte raz, no odvtedy je už úplne v poriadku.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia